Popularne dyscypliny e-sportu w Polsce – co oglądać i komu kibicować?
Branża e-sportowa ze względu na pandemię koronawirusa na świecie znacznie zyskała na znaczeniu. Choć już przed jej wybuchem miała się zdecydowanie dobrze, to ostatnie miesiące można z całą pewnością nazwać „e-sportowym boomem”. Działo się tak z prostej przyczyny. Przerwanie wszelkich rozgrywek, które odbywały się w czasie rzeczywistym, zmusiło widzów, czy też kibiców do zagospodarowania swojego czasu w inny sposób. Stąd też spora część z nich zaczęła przychylnym okiem zerkać w stronę tzw. sportów elektronicznych.
Rynek e-sportu w Polsce w ostatnich latach prężnie rozwija się także w Polsce. Znaczące sukcesy rodzimych graczy na europejskich oraz światowych imprezach sprawiły, iż zdecydowano się nawet na uruchomienie specjalnego kanału telewizyjnego (Polsat Games), na którym to przez całą dobę puszczane są zapisy z wielu popularnych e-sportowych rozgrywek.
Choćby podstawowa znajomość rynku sportów elektronicznych przyda się każdemu, dlatego też w poniższym artykule pochylimy się nad tą branżą i postaramy się wyjaśnić, które dyscypliny cieszą się w naszym kraju największym zainteresowaniem. Zapraszamy do lektury.
Początek e-sportu w Polsce
Pierwsze oznaki raczkowania e-sportu można datować na rok 1997. To wtedy rozgrywano premierowe turnieje w grę Quake w małych kafejkach internetowych, w których zapewne wielu z Was zostawiło niejedno kieszonkowe.
W kolejnych latach gracze mając na uwadze swoich kolegów zza granicy, zaczęli interesować się także innymi e-sportowymi tytułami. Na rodzimym gamingowym podwórku pojawiły się więc takie gry jak:
Counter Strike
Warcraft
FIFA
Starcraft
Age of Empires
Jednym z pierwszych sukcesów polskiego zawodnika na arenie międzynarodowej było trzecie miejsce Artura „Blackmana” Michalaka na World Cyber Games 2002.
W późniejszych latach polska scena e-sportowa stawała się na świecie sławna między innymi dzięki Maciejowi „Av3k” Krzykowskiemu, Grzegorzowi „Mana” Kominczowi, Arturowi „nerchio” Blochowi oraz Bartkowi „Bartas” Trtittowi.
Apogeum popularności to jednak okres sukcesów legendarnej Złotej Piątki. W jej skład wchodzili tacy gracze jak:
Jarosław „pasha” Jarząbkowski
Paweł „byali” Bieliński
Wiktor „TaZ” Wojtas
Filip „Neo” Kubski
Janusz „Snax” Pogorzelski
Kariera każdego z nich to materiał na osobny artykuł. My dziś skupiamy się jednakże na tym, która dyscyplina e-sportowa jest aktualnie w naszym kraju najpopularniejsza oraz komu warto kibicować. O tym kilka słów poniżej.
Jaka jest najpopularniejsza dyscyplina e-sportowa w Polsce?
Na powyższe pytanie ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Z uwagi na to, iż czynne śledzenie rozgrywek sportów elektronicznych w naszym kraju deklaruje około 3 mln osób, to zbadanie preferencji każdego z nich byłoby raczej niemożliwością.
Wedle dostępnych informacji największą popularnością mogą się jednak pochwalić takie tytuły jak Counter Strike oraz League of Legends.
Pod tym linkiem znajdziesz najpopularniejsze rankingi e-sportowe.
Komu kibicować?
Jeśli chcemy więc zagłębić się nieco w tematykę sportów elektronicznych, to warto z całą pewnością dokładniej przyjrzeć się poniższym graczom oraz drużynom. Część z nich choć pochodzi z naszego kraju, to aktualnie reprezentuje barwy zagranicznych zespołów. Oto najpopularniejsze polskie drużyny e-sportowe oraz gracze pochodzący z Polski:
Counter Strike
x-kom AGO
Arkadiusz „Vegi” Nawojski
Iluminar Gaming
League of Legends
Marcin „Jankos” Jankowski
Mateusz “Kikis” Szkudlarek
Jakub “Jactroll” Skurzyński
Łukasz “Puki Style” Zygmunciak
Oskar “Selfmade” Boderek
Starcraft
Artur “Nerchio” Bloch
Mikołaj „Elazer” Ogonowski
Nie możemy zapominać również o zawodnikach legendarnej „Złotej Piątki”, którzy choć są aktualnie rozsiani po wielu różnych zespołach, to wciąż dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu mogą zdecydowanie namieszać na polskiej scenie sportów elektronicznych.
Gdzie oglądać rozgrywki e-sportowe?
Oglądać e-sportowe zmagania można w zasadzie na kilka sposobów. Oprócz wspomnianego wyżej kanału Polsat Games, rozgrywki sportów elektronicznych odnajdziemy także na platformach Twitch oraz rzecz jasna You Tube.
Rozwój rynku e-sportowego każe domniemywać, iż grono fanów tej dyscypliny sportowej z roku na rok będzie się powiększać. Czy w parze z tym przyjdą kolejne sukcesy naszych reprezentantów? Czas pokaże.