ATP live ranking - zawodowy tenis mężczyzn 2022

ranking atp

Można śmiało powiedzieć, że obecnie tenis jest bardzo popularnym sportem. Jednak nie jest tanią dyscypliną. Stąd pojawia się jego elitarność. W niektórych krajach tenis jest bardziej popularny, w innych mniej. A wszystko zależy od stopnia rozwoju danego państwa. Największe zainteresowanie tenisem jest w Hiszpanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Australii. Polska dopiero raczkuje, co nie oznacza, że Polacy nie odnosili sukcesów na kortach tenisowych i nie byli notowani w rankingu ATP. No właśnie, a czym jest ranking ATP?

Czytaj dalej ↓

ATP - logo Tabela ATP

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-04 14:51:51

Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach
1 Hiszpania Carlos Alcaraz1968200
2 Hiszpania Rafael Nadal3660200
3 Norwegia Casper Ruud2358200
4 Grenada Stefanos Tsitsipas2455500
5 Serbia Novak Djokovic3548200
6 Kanada Felix Auger-Aliassime2241950
7 Rosja Daniil Medvedev2640650
8 Rosja Andrey Rublev2539300
9 Stany Zjednoczone Taylor Fritz2533550
11 Dania Holger Rune1928880
12 Niemcy Alexander Zverev2527000
13 Hiszpania Pablo Carreno Busta3124950
14 Wielka Brytania Cameron Norrie2724450
15 Włochy Jannik Sinner2124100
16 Włochy Matteo Berrettini2623750
17 Chorwacja Marin Cilic3421050
18 Kanada Denis Shapovalov2320750
19 Stany Zjednoczone Frances Tiafoe2420000
20 Rosja Karen Khachanov2619900
21 Hiszpania Roberto Bautista Agut3419400
22 Australia Nick Kyrgios2718700
23 Włochy Lorenzo Musetti2018650
24 Australia Alex de Minaur2317900
25 Argentyna Diego Schwartzman3017000
26 Chorwacja Borna Coric2616850
27 Wielka Brytania Daniel Evans3215850
28 Bułgaria Grigor Dimitrov3114600
29 Serbia Miomir Kecmanovic2314200
30 Argentyna Francisco Cerundolo241395-17
31 Hiszpania Alejandro Davidovich Fokina2312800
32 Stany Zjednoczone Maxime Cressy2512230
33 Stany Zjednoczone Tommy Paul2512100
34 Stany Zjednoczone Sebastian Korda2211750
35 Holandia Botic van de Zandschulp2711600
36 Japonia Yoshihito Nishioka2711340
37 Kazachstan Alexander Bublik2511300
38 Stany Zjednoczone Reilly Opelka2510950
39 Hiszpania Albert Ramos-Vinolas3410750
40 Finlandia Emil Ruusuvuori2310110
41 Stany Zjednoczone John Isner3710050
42 Wielka Brytania Jack Draper20990-7
43 Argentyna Sebastian Baez219870
44 Francja Arthur Rinderknech279520
45 Włochy Lorenzo Sonego279500
46 Francja Adrian Mannarino349460
47 Stany Zjednoczone Brandon Nakashima219270
48 Stany Zjednoczone Jenson Brooksby229200
49 Wielka Brytania Andy Murray359200
50 Słowacja Alex Molcan248950
51 Francja Corentin Moutet238920
52 Francja Gael Monfils368800
53 Belgia David Goffin318700
54 Serbia Filip Krajinovic308450
55 Włochy Fabio Fognini358430
56 Argentyna Pedro Cachin27820-29
57 Szwajcaria Marc-Andrea Huesler268180
58 Hiszpania Jaume Munar25802-28
59 Rosja Aslan Karatsev297950
60 Francja Benjamin Bonzi267810
61 Stany Zjednoczone Marcos Giron297760
62 Hiszpania Pedro Martinez257760
63 Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald277750
64 Francja Quentin Halys267670
65 Francja Constant Lestienne307600
66 Stany Zjednoczone J.J. Wolf237460
67 Kolumbia Daniel Elahi Galan267410
68 Francja Richard Gasquet367400
69 Szwecja Mikael Ymer247390
70 Serbia Laslo Djere277380
71 Brazylia Thiago Monteiro287380
72 Hiszpania Bernabe Zapata Miralles257120
73 Białoruś Ilya Ivashka287050
74 Hiszpania Roberto Carballes Baena296950
75 Argentyna Federico Coria30695-60
76 Niemcy Oscar Otte29691-70
78 Australia Christopher O'Connell286520
79 Argentyna Tomas Martin Etcheverry236490
80 Republika Czeska Jiri Lehecka216460
81 Portugalia Joao Sousa336380
82 Republika Korei Soonwoo Kwon246300
83 Australia Jordan Thompson286260
84 Cristian Garin266150
85 Francja Ugo Humbert246130
86 Taipei Chun-Hsin Tseng216110
87 Węgry Marton Fucsovics3060730
88 Rosja Roman Safiullin256060
89 Argentyna Facundo Bagnis326038
90 Francja Gregoire Barrere286030
91 Gruzja Nikoloz Basilashvili305950
92 Japonia Taro Daniel295940
93 Portugalia Nuno Borges25593-6
94 Australia Thanasi Kokkinakis265920
95 Niemcy Daniel Altmaier24590-74
96 Holandia Tallon Griekspoor265840
97 Stany Zjednoczone Ben Shelton205840
98 Republika Czeska Tomas Machac2258016
99 Rosja Pavel Kotov245700
100 Kanada Vasek Pospisil325700
Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach

Co oznacza skrót ATP?

ATP jest skrótem od nazwy stowarzyszenia Association of Tennis Professionals. Jest to organizacja, która zrzesza zawodowych tenisistów - mężczyzn. Została utworzona w 1972 roku, a rok później podobny związek, czyli WTA, założyły tenisistki. ATP jako stowarzyszenie ma celu przede wszystkim ochronę interesów tenisistów, ale zawodowców.

Czym jest ranking ATP?

Ranking ATP African Airways jest metodą, dzięki której określa się pozycję oraz odpowiednio kwalifikuje zawodnika we wszystkich turniejach. Metoda jest obiektywna i bazuje na osiągnięciach tenisistów. Zawodnicy rozpoczynają każdy sezon z ilością punktów, jakie zdobyli w poprzednim roku. Wyniki turniejowe, które zostały wcześniej wprowadzone do rankingu ATP, pozostają w jego systemie przez następne 52 tygodnie.

Turnieje ATP, które są punktowane w rankingu ATP

Od 1990 roku ATP organizuje cykl rozgrywek tenisowych dla mężczyzn pod nazwą ATP Tour.

W skład turniejów należących do ATP Tour wchodzą:

  • 4 turnieje wielkoszlemowe. Jest to: Australian Open (II połowa stycznia, korty w Melbourne), French Open (Roland Garros) – zawody rozgrywane w Paryżu, na przełomie maja i czerwca, Wimbledon – zawody odbywają się na trawiastych kortach na przełomie czerwca i lipca oraz US Open – tenisiści grają na przełomie sierpnia i września na twardych kortach w Nowym Jorku. Za udział w tych turniejach zawodnik, który je wygrał, otrzymuje 2000 punktów, które wlicza się do rankingu ATP. Warto tutaj dodać, że turnieje wielkoszlemowe są najważniejszymi imprezami w tenisowym świecie.
  • ATP Tour Masters 1000 są na drugim miejscu pod względem ważności w punktacji rankingowej ATP. Tworzy je 9 turniejów. Są rozgrywane od roku 2009. Po raz pierwszy odbyły się w Azji (Szanghaj). Za wygraną w zawodach tenisista otrzymuje 1000 punktów rankingowych.
  • Na trzecim miejscu męskich rozgrywek tenisowych plasują się imprezy ATP Tour 500. Należy do nich 11 turniejów.
  • Na czwartym miejscu są turnieje ATP Tour 250. One składają się z 39 zawodów.

Ponadto sezon kończy się dla najlepszej ósemki spośród rankingu tenisistów, turniejem ATP Finals. Do cyku ATP należą także imprezy challengerowe. Tutaj wysokość punktacji rankingowej zależy od wysokości puli nagród.  

Tenisowe rekordy

  • Najwięcej wygranych turniejów w karierze miał Jimmy Connors (USA). Wygrał 109 turniejów. Na drugim miejscu obecnie jest Roger Federer ze 103 wygranymi turniejami.
  • Najwięcej finałów w karierze zaliczył również Jimmy Connors. Rozegrał 164 finałowe pojedynki.
  • Wygrane turnieje w karierze według nawierzchni. Na nawierzchni trawiastej i twardej najczęściej triumfował Szwajcar - Roger Federer. Nawierzchnia ziemna kortów to królestwo Hiszpana – Rafaela Nadala. Na nawierzchni dywanowej niepokonanym mistrzem jest Amerykanin John McEnroe.   
  • Najwięcej wygranych spotkań w karierze ma na swoim koncie Jimmy Connors - 1274 razy triumfował nad swoimi przeciwnikami.
  • Najwięcej wygranych turniejów w sezonie na swoim koncie ma Guillermo Vilas z Argentyny. W 1977 roku wygrał aż 16 turniejów.
  • Najwięcej serii zwycięstw z rzędu osiągnął Argentyńczyk Guillermo Vilas. W 1977 roku triumfował aż 46 razy pod rząd.
  • Najwięcej pieniędzy na kortach zarobił Serb Novak Đoković – wygrał 143 095 955 $. Sezonowy rekord również należy do Novaka Đokovića, który w ciągu jednego sezonu tenisowego w 2015 roku zarobił 21 592 125 $.        
  • Najwięcej wygranych turniejów ATP Tour Masters 1000 w sezonie należy do Novaka Dokovića. W 2015 roku wygrał ich 6 - Indian Wells, Miami, Monte-Carlo, Rzym, Paryż, Szanghaj.
  • Najdłuższy mecz trwał 11 godzin 5 minut. Był to pojedynek, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najwięcej gemów w meczu to 183 oraz w secie - 138. Rekord padł podczas pojedynku, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najszybszy serwis o prędkości 263 km/h należy do Samuela Grotha – 2012 ATP Challenger, Busan.
  • Najwięcej asów serwisowych w meczu, bo aż 113 miał John Isner w wygranym meczu z Nicolasem Mahutem. Było to w pierwszej rundzie Wimbledonu w 2010 roku
  • Pieniądze zarobione w trakcie kariery przez tenisistów – ogółem:
  • 637 tenisistów w historii ATP zarobiło ponad 1 milion dolarów USA.
  • 167 zawodników zarobiło ponad 5 milionów dolarów USA.
  • 73 zawodników zarobiło ponad 10 milionów dolarów USA.
  • 19 tenisistów zarobiło ponad 20 milionów dolarów USA.
  • 8 tenisistów zarobiło ponad 30 milionów dolarów USA.
  • 5 tenisistów zarobiło ponad 40 milionów dolarów USA.
  • 4 tenisiści zarobili ponad 60 milionów dolarów USA.
  • 3 tenisiści zarobili ponad 100 milionów dolarów USA.
  • 2 tenisiści w historii ATP zarobili ponad 120 milionów dolarów USA.

Jak narodził się tenis?

Początki tenisa ziemnego można odnaleźć w …starożytnym Egipcie. Gra polegała głównie na odbijaniu piłki dłonią. Dowodem są rysunki, które zostały umieszczone na murach starożytnych świątyń. Malowidła są datowane na 1500 rok przed naszą erą. Gra jednak była tylko i wyłącznie elementem religijnych ceremonii. Niektórzy historycy idą trochę dalej i twierdzą, że sama nazwa tenis pochodzi od starożytnej miejscowości Tennis nad Nilem. Natomiast samo słowo rakieta zostało zapożyczone z języka arabskiego od słowa “rahat”, które oznacza dłoń. Podobną grę opisywali też w swojej literaturze starożytni Grecy i Rzymianie. Grecy nazwali swój tenis “sphairistike”. W dowolnym tłumaczeniu oznacza to “gra piłką”. Takie były początki jednej z najbardziej elitarnych dyscyplin sportowych.

Jak narodził się prawdziwy tenis ziemny?

W latach 1859-1865 w angielskiej miejscowości Birmingham, major Harry Gem wraz ze swoim przyjacielem Augurio Perera stworzyli grę, która była swoistą kombinacją angielskich gier z wykorzystaniem rakiety. Krzyżówka powstała z tenisa, krykieta, badmintona i squasha oraz hiszpańskiej gry Pelota. W 1874 roku w miejscowości Leamington w centralnej Anglii powstał pierwszy na świecie klub tenisowy. Natomiast w 1873 roku major Walter Clopton Wingfield wymyślił podobną grę, którą nazywał “Sphairistike” – gra piłką. Wingfield zmienił następnie nazwę gry na “lawn tennis”. Ta nazwa funkcjonuje w Wielkiej Brytanii do dziś. Oznacza po prostu tenis na trawie. Wingfield spisał wszystkie zasady wymyślonych przez siebie zmagań. Powstała specjalna instruktażowa broszurka. Pomysł chciał nawet opatentować, ale go odrzucono. Anglik promował jednak grę, sprzedając do niej sprzęt w drewnianych skrzynkach. Były tam cztery drewniane rakiety, gumowe piłki, słupki, a także siatka wraz z instrukcją montażu oraz broszurka z zasadami gry. Zestaw był bardzo drogi jak na owe czasy i kosztował ponad 5 funtów brytyjskich. Majora Wingfielda historia uznała za pierwszego profesjonalnego tenisistę.

Ocena artykułu
4.6/5 (głosów: 10)