ATP live ranking - zawodowy tenis mężczyzn 2021

ranking atp

Można śmiało powiedzieć, że obecnie tenis jest bardzo popularnym sportem. Jednak nie jest tanią dyscypliną. Stąd pojawia się jego elitarność. W niektórych krajach tenis jest bardziej popularny, w innych mniej. A wszystko zależy od stopnia rozwoju danego państwa. Największe zainteresowanie tenisem jest w Hiszpanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Australii. Polska dopiero raczkuje, co nie oznacza, że Polacy nie odnosili sukcesów na kortach tenisowych i nie byli notowani w rankingu ATP. No właśnie, a czym jest ranking ATP?

Czytaj dalej ↓

ATP - logo Tabela ATP

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-18 00:19:22

Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach
1 Serbia Novak Djokovic341213318
2 Rosja Daniil Medvedev251078026
3 Grenada Stefanos Tsitsipas23835030
4 Niemcy Alexander Zverev24776027
5 Rosja Andrey Rublev23613030
6 Hiszpania Rafael Nadal35581516
7 Włochy Matteo Berrettini25517325
8 Austria Dominic Thiem28499521
9 Szwajcaria Roger Federer40376514
10 Norwegia Casper Ruud22344037
11 Kanada Felix Auger-Aliassime21336833
12 Kanada Denis Shapovalov22331034
14 Włochy Jannik Sinner20289543
15 Argentyna Diego Schwartzman29280028
16 Hiszpania Pablo Carreno Busta30265029
17 Cristian Garin25251035
18 Hiszpania Roberto Bautista Agut33240530
19 Stany Zjednoczone Reilly Opelka24234131
20 Francja Gael Monfils35223326
21 Australia Alex de Minaur22221831
22 Stany Zjednoczone John Isner36217123
23 Wielka Brytania Daniel Evans31216438
24 Włochy Lorenzo Sonego26209738
25 Rosja Aslan Karatsev28207444
26 Francja Ugo Humbert23204542
27 Rosja Karen Khachanov25196532
28 Wielka Brytania Cameron Norrie26193036
29 Bułgaria Grigor Dimitrov30183627
30 Belgia David Goffin30176632
31 Afryka Południowa Lloyd Harris24175836
32 Włochy Fabio Fognini34174432
33 Kanada Milos Raonic30164920
34 Kazachstan Alexander Bublik24158841
35 Gruzja Nikoloz Basilashvili29157834
36 Serbia Dusan Lajovic31156539
37 Serbia Filip Krajinovic29154430
38 Hiszpania Carlos Alcaraz18149930
39 Stany Zjednoczone Taylor Fritz23149540
40 Chorwacja Marin Cilic32149332
41 Węgry Marton Fucsovics29146931
42 Stany Zjednoczone Sebastian Korda21145942
43 Australia John Millman32145543
44 Hiszpania Alejandro Davidovich Fokina22142937
45 Francja Adrian Mannarino33142441
46 Argentyna Federico Delbonis30142039
47 Hiszpania Albert Ramos-Vinolas33139143
48 Francja Benoit Paire32136246
49 Szwajcaria Stan Wawrinka36135520
50 Serbia Laslo Djere26132235
51 Chorwacja Borna Coric24131923
52 Stany Zjednoczone Frances Tiafoe23131238
53 Białoruś Ilya Ivashka27130534
54 Japonia Kei Nishikori31120820
55 Niemcy Jan-Lennard Struff31120837
56 Stany Zjednoczone Tommy Paul24113836
57 Włochy Lorenzo Musetti19110852
58 Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald26110537
59 Hiszpania Pedro Martinez24105445
60 Serbia Miomir Kecmanovic22102540
61 Argentyna Federico Coria29102455
62 Holandia Botic van de Zandschulp25101542
63 Niemcy Dominik Koepfer27101539
64 Hiszpania Jaume Munar24100346
65 Kanada Vasek Pospisil3199029
66 Włochy Gianluca Mager2699045
67 Argentyna Facundo Bagnis3198544
68 Afryka Południowa Kevin Anderson3598322
69 Stany Zjednoczone Marcos Giron2898238
70 Japonia Yoshihito Nishioka2597534
71 Australia Alexei Popyrin2297038
72 Francja Jeremy Chardy3496929
73 Szwecja Mikael Ymer2396030
74 Finlandia Emil Ruusuvuori2295846
75 Australia Jordan Thompson2795536
76 Francja Benjamin Bonzi2595250
77 Francja Arthur Rinderknech2694455
78 Stany Zjednoczone Sam Querrey3394324
79 Słowenia Aljaz Bedene3294229
80 Australia James Duckworth2993441
81 Stany Zjednoczone Jenson Brooksby2092222
82 Argentyna Guido Pella3191431
83 Republika Korei Soonwoo Kwon2389938
84 Włochy Marco Cecchinato2889641
85 Francja Richard Gasquet3589631
86 Stany Zjednoczone Brandon Nakashima2089335
87 Stany Zjednoczone Steve Johnson3187635
88 Włochy Andreas Seppi3786839
89 Republika Czeska Jiri Vesely2886545
90 Białoruś Egor Gerasimov2885639
91 Hiszpania Roberto Carballes Baena2884947
92 Brazylia Thiago Monteiro2783242
93 Francja Corentin Moutet2282835
94 Hiszpania Pablo Andujar3582542
95 Australia Nick Kyrgios2679817
96 Stany Zjednoczone Denis Kudla2978841
97 Urugwaj Pablo Cuevas3577734
98 Francja Pierre-Hugues Herbert3077335
99 Włochy Stefano Travaglia2976650
100 Francja Gilles Simon3676439
Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach

Co oznacza skrót ATP?

ATP jest skrótem od nazwy stowarzyszenia Association of Tennis Professionals. Jest to organizacja, która zrzesza zawodowych tenisistów - mężczyzn. Została utworzona w 1972 roku, a rok później podobny związek, czyli WTA, założyły tenisistki. ATP jako stowarzyszenie ma celu przede wszystkim ochronę interesów tenisistów, ale zawodowców.

Czym jest ranking ATP?

Ranking ATP African Airways jest metodą, dzięki której określa się pozycję oraz odpowiednio kwalifikuje zawodnika we wszystkich turniejach. Metoda jest obiektywna i bazuje na osiągnięciach tenisistów. Zawodnicy rozpoczynają każdy sezon z ilością punktów, jakie zdobyli w poprzednim roku. Wyniki turniejowe, które zostały wcześniej wprowadzone do rankingu ATP, pozostają w jego systemie przez następne 52 tygodnie.

Turnieje ATP, które są punktowane w rankingu ATP

Od 1990 roku ATP organizuje cykl rozgrywek tenisowych dla mężczyzn pod nazwą ATP Tour.

W skład turniejów należących do ATP Tour wchodzą:

  • 4 turnieje wielkoszlemowe. Jest to: Australian Open (II połowa stycznia, korty w Melbourne), French Open (Roland Garros) – zawody rozgrywane w Paryżu, na przełomie maja i czerwca, Wimbledon – zawody odbywają się na trawiastych kortach na przełomie czerwca i lipca oraz US Open – tenisiści grają na przełomie sierpnia i września na twardych kortach w Nowym Jorku. Za udział w tych turniejach zawodnik, który je wygrał, otrzymuje 2000 punktów, które wlicza się do rankingu ATP. Warto tutaj dodać, że turnieje wielkoszlemowe są najważniejszymi imprezami w tenisowym świecie.
  • ATP Tour Masters 1000 są na drugim miejscu pod względem ważności w punktacji rankingowej ATP. Tworzy je 9 turniejów. Są rozgrywane od roku 2009. Po raz pierwszy odbyły się w Azji (Szanghaj). Za wygraną w zawodach tenisista otrzymuje 1000 punktów rankingowych.
  • Na trzecim miejscu męskich rozgrywek tenisowych plasują się imprezy ATP Tour 500. Należy do nich 11 turniejów.
  • Na czwartym miejscu są turnieje ATP Tour 250. One składają się z 39 zawodów.

Ponadto sezon kończy się dla najlepszej ósemki spośród rankingu tenisistów, turniejem ATP Finals. Do cyku ATP należą także imprezy challengerowe. Tutaj wysokość punktacji rankingowej zależy od wysokości puli nagród.  

Tenisowe rekordy

  • Najwięcej wygranych turniejów w karierze miał Jimmy Connors (USA). Wygrał 109 turniejów. Na drugim miejscu obecnie jest Roger Federer ze 103 wygranymi turniejami.
  • Najwięcej finałów w karierze zaliczył również Jimmy Connors. Rozegrał 164 finałowe pojedynki.
  • Wygrane turnieje w karierze według nawierzchni. Na nawierzchni trawiastej i twardej najczęściej triumfował Szwajcar - Roger Federer. Nawierzchnia ziemna kortów to królestwo Hiszpana – Rafaela Nadala. Na nawierzchni dywanowej niepokonanym mistrzem jest Amerykanin John McEnroe.   
  • Najwięcej wygranych spotkań w karierze ma na swoim koncie Jimmy Connors - 1274 razy triumfował nad swoimi przeciwnikami.
  • Najwięcej wygranych turniejów w sezonie na swoim koncie ma Guillermo Vilas z Argentyny. W 1977 roku wygrał aż 16 turniejów.
  • Najwięcej serii zwycięstw z rzędu osiągnął Argentyńczyk Guillermo Vilas. W 1977 roku triumfował aż 46 razy pod rząd.
  • Najwięcej pieniędzy na kortach zarobił Serb Novak Đoković – wygrał 143 095 955 $. Sezonowy rekord również należy do Novaka Đokovića, który w ciągu jednego sezonu tenisowego w 2015 roku zarobił 21 592 125 $.        
  • Najwięcej wygranych turniejów ATP Tour Masters 1000 w sezonie należy do Novaka Dokovića. W 2015 roku wygrał ich 6 - Indian Wells, Miami, Monte-Carlo, Rzym, Paryż, Szanghaj.
  • Najdłuższy mecz trwał 11 godzin 5 minut. Był to pojedynek, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najwięcej gemów w meczu to 183 oraz w secie - 138. Rekord padł podczas pojedynku, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najszybszy serwis o prędkości 263 km/h należy do Samuela Grotha – 2012 ATP Challenger, Busan.
  • Najwięcej asów serwisowych w meczu, bo aż 113 miał John Isner w wygranym meczu z Nicolasem Mahutem. Było to w pierwszej rundzie Wimbledonu w 2010 roku
  • Pieniądze zarobione w trakcie kariery przez tenisistów – ogółem:
  • 637 tenisistów w historii ATP zarobiło ponad 1 milion dolarów USA.
  • 167 zawodników zarobiło ponad 5 milionów dolarów USA.
  • 73 zawodników zarobiło ponad 10 milionów dolarów USA.
  • 19 tenisistów zarobiło ponad 20 milionów dolarów USA.
  • 8 tenisistów zarobiło ponad 30 milionów dolarów USA.
  • 5 tenisistów zarobiło ponad 40 milionów dolarów USA.
  • 4 tenisiści zarobili ponad 60 milionów dolarów USA.
  • 3 tenisiści zarobili ponad 100 milionów dolarów USA.
  • 2 tenisiści w historii ATP zarobili ponad 120 milionów dolarów USA.

Jak narodził się tenis?

Początki tenisa ziemnego można odnaleźć w …starożytnym Egipcie. Gra polegała głównie na odbijaniu piłki dłonią. Dowodem są rysunki, które zostały umieszczone na murach starożytnych świątyń. Malowidła są datowane na 1500 rok przed naszą erą. Gra jednak była tylko i wyłącznie elementem religijnych ceremonii. Niektórzy historycy idą trochę dalej i twierdzą, że sama nazwa tenis pochodzi od starożytnej miejscowości Tennis nad Nilem. Natomiast samo słowo rakieta zostało zapożyczone z języka arabskiego od słowa “rahat”, które oznacza dłoń. Podobną grę opisywali też w swojej literaturze starożytni Grecy i Rzymianie. Grecy nazwali swój tenis “sphairistike”. W dowolnym tłumaczeniu oznacza to “gra piłką”. Takie były początki jednej z najbardziej elitarnych dyscyplin sportowych.

Jak narodził się prawdziwy tenis ziemny?

W latach 1859-1865 w angielskiej miejscowości Birmingham, major Harry Gem wraz ze swoim przyjacielem Augurio Perera stworzyli grę, która była swoistą kombinacją angielskich gier z wykorzystaniem rakiety. Krzyżówka powstała z tenisa, krykieta, badmintona i squasha oraz hiszpańskiej gry Pelota. W 1874 roku w miejscowości Leamington w centralnej Anglii powstał pierwszy na świecie klub tenisowy. Natomiast w 1873 roku major Walter Clopton Wingfield wymyślił podobną grę, którą nazywał “Sphairistike” – gra piłką. Wingfield zmienił następnie nazwę gry na “lawn tennis”. Ta nazwa funkcjonuje w Wielkiej Brytanii do dziś. Oznacza po prostu tenis na trawie. Wingfield spisał wszystkie zasady wymyślonych przez siebie zmagań. Powstała specjalna instruktażowa broszurka. Pomysł chciał nawet opatentować, ale go odrzucono. Anglik promował jednak grę, sprzedając do niej sprzęt w drewnianych skrzynkach. Były tam cztery drewniane rakiety, gumowe piłki, słupki, a także siatka wraz z instrukcją montażu oraz broszurka z zasadami gry. Zestaw był bardzo drogi jak na owe czasy i kosztował ponad 5 funtów brytyjskich. Majora Wingfielda historia uznała za pierwszego profesjonalnego tenisistę.

Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 4)