ATP live ranking - zawodowy tenis mężczyzn 2024

ranking atp ranking atp

Można śmiało powiedzieć, że obecnie tenis jest bardzo popularnym sportem. Jednak nie jest tanią dyscypliną. Stąd pojawia się jego elitarność. W niektórych krajach tenis jest bardziej popularny, w innych mniej. A wszystko zależy od stopnia rozwoju danego państwa. Największe zainteresowanie tenisem jest w Hiszpanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Australii. Polska dopiero raczkuje, co nie oznacza, że Polacy nie odnosili sukcesów na kortach tenisowych i nie byli notowani w rankingu ATP. No właśnie, a czym jest ranking ATP?

Czytaj dalej ↓

ATP - logo Tabela ATP

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-22 15:05:04

Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach
1 Serbia Novak Djokovic36999017
2 Włochy Jannik Sinner22866019
3 Hiszpania Carlos Alcaraz20814517
4 Rosja Daniil Medvedev28708519
5 Niemcy Alexander Zverev27542526
6 Norwegia Casper Ruud25448024
7 Grecja Stefanos Tsitsipas25403025
8 Rosja Andrey Rublev26383024
10 Bułgaria Grigor Dimitrov32364022
11 Australia Alex de Minaur25347025
12 Dania Holger Rune20324523
13 Stany Zjednoczone Taylor Fritz26256025
14 Francja Ugo Humbert25253529
15 Stany Zjednoczone Ben Shelton21248025
16 Stany Zjednoczone Tommy Paul26235026
17 Rosja Karen Khachanov27208022
18 Kazachstan Alexander Bublik26199228
19 Argentyna Sebastian Baez23195529
20 Francja Adrian Mannarino35187528
21 Stany Zjednoczone Frances Tiafoe26168522
22 Argentyna Francisco Cerundolo25168027
23 Chile Nicolas Jarry28167525
24 Niemcy Jan-Lennard Struff33162825
25 Holandia Tallon Griekspoor27150525
26 Stany Zjednoczone Sebastian Korda23148525
27 Argentyna Tomas Martin Etcheverry24147529
28 Hiszpania Alejandro Davidovich Fokina24135524
29 Włochy Lorenzo Musetti22135529
30 Wielka Brytania Cameron Norrie28134525
31 Czechy Jiri Lehecka22130525
32 Francja Arthur Fils19127329
33 Australia Jordan Thompson30125629
34 Chorwacja Borna Coric27124424
35 Kanada Felix Auger-Aliassime23124024
36 Włochy Matteo Arnaldi23119124
37 Węgry Fabian Marozsan24116425
38 Chile Alejandro Tabilo26115124
39 Serbia Laslo Djere28115024
40 Francja Gael Monfils37114223
41 Argentyna Mariano Navone23114121
42 Rosja Roman Safiullin26113923
43 Wielka Brytania Jack Draper22110621
44 Stany Zjednoczone Christopher Eubanks27108727
45 Austria Sebastian Ofner27107632
46 Australia Alexei Popyrin24105722
47 Argentyna Facundo Diaz Acosta23104828
48 Rosja Aslan Karatsev30104116
49 Chiny Zhizhen Zhang27103825
50 Czechy Tomas Machac23101323
51 Stany Zjednoczone Marcos Giron3099528
52 Włochy Lorenzo Sonego2897628
53 Węgry Marton Fucsovics3294222
54 Niemcy Dominik Koepfer2993825
55 Hiszpania Pedro Martinez2693729
56 Portugalia Nuno Borges2791629
57 Wielka Brytania Andy Murray3691026
58 Niemcy Yannick Hanfmann3289929
59 Kazachstan Alexander Shevchenko2387932
60 Włochy Luciano Darderi2287529
61 Niemcy Daniel Altmaier2587128
62 Australia Aleksandar Vukic2885731
63 Brazylia Thiago Seyboth Wild2484925
64 Włochy Flavio Cobolli2184831
65 Serbia Dusan Lajovic3384623
66 Serbia Miomir Kecmanovic2483031
67 Australia Christopher O'Connell2982230
68 Hiszpania Roberto Carballes Baena3182131
69 Wielka Brytania Daniel Evans3381627
70 Stany Zjednoczone Alex Michelsen1979927
71 Finlandia Emil Ruusuvuori2579523
72 Rosja Pavel Kotov2578721
73 Hiszpania Jaume Munar2678529
74 Czechy Jakub Mensik1876624
75 Francja Arthur Cazaux2174825
76 Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald2974524
77 Francja Arthur Rinderknech2874432
78 Japonia Yoshihito Nishioka2874322
79 Australia Rinky Hijikata2374333
80 Australia Max Purcell2673131
81 Stany Zjednoczone Brandon Nakashima2272530
82 Indie Sumit Nagal2672527
83 Argentyna Federico Coria3272032
84 Włochy Luca Nardi2071826
85 Japonia Taro Daniel3171728
86 Hiszpania Roberto Bautista Agut3670826
87 Szwajcaria Stan Wawrinka3969723
88 Francja Corentin Moutet2569532
89 Kolumbia Daniel Elahi Galan2766629
90 Francja Constant Lestienne3165833
91 Argentyna Pedro Cachin2965327
92 Chile Cristian Garin2765323
93 Australia Thanasi Kokkinakis2865026
94 Włochy Fabio Fognini3665022
95 Francja Hugo Gaston2364228
96 Argentyna Francisco Comesana2364227
97 Stany Zjednoczone Aleksandar Kovacevic2563830
98 Włochy Matteo Berrettini2863016
99 Francja Luca Van Assche1963025
100 Niemcy Maximilian Marterer2861624
Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach

Co oznacza skrót ATP?

ATP jest skrótem od nazwy stowarzyszenia Association of Tennis Professionals. Jest to organizacja, która zrzesza zawodowych tenisistów - mężczyzn. Została utworzona w 1972 roku, a rok później podobny związek, czyli WTA, założyły tenisistki. ATP jako stowarzyszenie ma celu przede wszystkim ochronę interesów tenisistów, ale zawodowców.

Czym jest ranking ATP?

Ranking ATP African Airways jest metodą, dzięki której określa się pozycję oraz odpowiednio kwalifikuje zawodnika we wszystkich turniejach. Metoda jest obiektywna i bazuje na osiągnięciach tenisistów. Zawodnicy rozpoczynają każdy sezon z ilością punktów, jakie zdobyli w poprzednim roku. Wyniki turniejowe, które zostały wcześniej wprowadzone do rankingu ATP, pozostają w jego systemie przez następne 52 tygodnie.

Turnieje ATP, które są punktowane w rankingu ATP

Od 1990 roku ATP organizuje cykl rozgrywek tenisowych dla mężczyzn pod nazwą ATP Tour.

W skład turniejów należących do ATP Tour wchodzą:

  • 4 turnieje wielkoszlemowe. Jest to: Australian Open (II połowa stycznia, korty w Melbourne), French Open (Roland Garros) – zawody rozgrywane w Paryżu, na przełomie maja i czerwca, Wimbledon – zawody odbywają się na trawiastych kortach na przełomie czerwca i lipca oraz US Open – tenisiści grają na przełomie sierpnia i września na twardych kortach w Nowym Jorku. Za udział w tych turniejach zawodnik, który je wygrał, otrzymuje 2000 punktów, które wlicza się do rankingu ATP. Warto tutaj dodać, że turnieje wielkoszlemowe są najważniejszymi imprezami w tenisowym świecie.
  • ATP Tour Masters 1000 są na drugim miejscu pod względem ważności w punktacji rankingowej ATP. Tworzy je 9 turniejów. Są rozgrywane od roku 2009. Po raz pierwszy odbyły się w Azji (Szanghaj). Za wygraną w zawodach tenisista otrzymuje 1000 punktów rankingowych.
  • Na trzecim miejscu męskich rozgrywek tenisowych plasują się imprezy ATP Tour 500. Należy do nich 11 turniejów.
  • Na czwartym miejscu są turnieje ATP Tour 250. One składają się z 39 zawodów.

Ponadto sezon kończy się dla najlepszej ósemki spośród rankingu tenisistów, turniejem ATP Finals. Do cyku ATP należą także imprezy challengerowe. Tutaj wysokość punktacji rankingowej zależy od wysokości puli nagród.  

Tenisowe rekordy

  • Najwięcej wygranych turniejów w karierze miał Jimmy Connors (USA). Wygrał 109 turniejów. Na drugim miejscu obecnie jest Roger Federer ze 103 wygranymi turniejami.
  • Najwięcej finałów w karierze zaliczył również Jimmy Connors. Rozegrał 164 finałowe pojedynki.
  • Wygrane turnieje w karierze według nawierzchni. Na nawierzchni trawiastej i twardej najczęściej triumfował Szwajcar - Roger Federer. Nawierzchnia ziemna kortów to królestwo Hiszpana – Rafaela Nadala. Na nawierzchni dywanowej niepokonanym mistrzem jest Amerykanin John McEnroe.   
  • Najwięcej wygranych spotkań w karierze ma na swoim koncie Jimmy Connors - 1274 razy triumfował nad swoimi przeciwnikami.
  • Najwięcej wygranych turniejów w sezonie na swoim koncie ma Guillermo Vilas z Argentyny. W 1977 roku wygrał aż 16 turniejów.
  • Najwięcej serii zwycięstw z rzędu osiągnął Argentyńczyk Guillermo Vilas. W 1977 roku triumfował aż 46 razy pod rząd.
  • Najwięcej pieniędzy na kortach zarobił Serb Novak Đoković – wygrał 143 095 955 $. Sezonowy rekord również należy do Novaka Đokovića, który w ciągu jednego sezonu tenisowego w 2015 roku zarobił 21 592 125 $.        
  • Najwięcej wygranych turniejów ATP Tour Masters 1000 w sezonie należy do Novaka Dokovića. W 2015 roku wygrał ich 6 - Indian Wells, Miami, Monte-Carlo, Rzym, Paryż, Szanghaj.
  • Najdłuższy mecz trwał 11 godzin 5 minut. Był to pojedynek, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najwięcej gemów w meczu to 183 oraz w secie - 138. Rekord padł podczas pojedynku, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najszybszy serwis o prędkości 263 km/h należy do Samuela Grotha – 2012 ATP Challenger, Busan.
  • Najwięcej asów serwisowych w meczu, bo aż 113 miał John Isner w wygranym meczu z Nicolasem Mahutem. Było to w pierwszej rundzie Wimbledonu w 2010 roku
  • Pieniądze zarobione w trakcie kariery przez tenisistów – ogółem:
  • 637 tenisistów w historii ATP zarobiło ponad 1 milion dolarów USA.
  • 167 zawodników zarobiło ponad 5 milionów dolarów USA.
  • 73 zawodników zarobiło ponad 10 milionów dolarów USA.
  • 19 tenisistów zarobiło ponad 20 milionów dolarów USA.
  • 8 tenisistów zarobiło ponad 30 milionów dolarów USA.
  • 5 tenisistów zarobiło ponad 40 milionów dolarów USA.
  • 4 tenisiści zarobili ponad 60 milionów dolarów USA.
  • 3 tenisiści zarobili ponad 100 milionów dolarów USA.
  • 2 tenisiści w historii ATP zarobili ponad 120 milionów dolarów USA.

Jak narodził się tenis?

Początki tenisa ziemnego można odnaleźć w …starożytnym Egipcie. Gra polegała głównie na odbijaniu piłki dłonią. Dowodem są rysunki, które zostały umieszczone na murach starożytnych świątyń. Malowidła są datowane na 1500 rok przed naszą erą. Gra jednak była tylko i wyłącznie elementem religijnych ceremonii. Niektórzy historycy idą trochę dalej i twierdzą, że sama nazwa tenis pochodzi od starożytnej miejscowości Tennis nad Nilem. Natomiast samo słowo rakieta zostało zapożyczone z języka arabskiego od słowa “rahat”, które oznacza dłoń. Podobną grę opisywali też w swojej literaturze starożytni Grecy i Rzymianie. Grecy nazwali swój tenis “sphairistike”. W dowolnym tłumaczeniu oznacza to “gra piłką”. Takie były początki jednej z najbardziej elitarnych dyscyplin sportowych.

Jak narodził się prawdziwy tenis ziemny?

W latach 1859-1865 w angielskiej miejscowości Birmingham, major Harry Gem wraz ze swoim przyjacielem Augurio Perera stworzyli grę, która była swoistą kombinacją angielskich gier z wykorzystaniem rakiety. Krzyżówka powstała z tenisa, krykieta, badmintona i squasha oraz hiszpańskiej gry Pelota. W 1874 roku w miejscowości Leamington w centralnej Anglii powstał pierwszy na świecie klub tenisowy. Natomiast w 1873 roku major Walter Clopton Wingfield wymyślił podobną grę, którą nazywał “Sphairistike” – gra piłką. Wingfield zmienił następnie nazwę gry na “lawn tennis”. Ta nazwa funkcjonuje w Wielkiej Brytanii do dziś. Oznacza po prostu tenis na trawie. Wingfield spisał wszystkie zasady wymyślonych przez siebie zmagań. Powstała specjalna instruktażowa broszurka. Pomysł chciał nawet opatentować, ale go odrzucono. Anglik promował jednak grę, sprzedając do niej sprzęt w drewnianych skrzynkach. Były tam cztery drewniane rakiety, gumowe piłki, słupki, a także siatka wraz z instrukcją montażu oraz broszurka z zasadami gry. Zestaw był bardzo drogi jak na owe czasy i kosztował ponad 5 funtów brytyjskich. Majora Wingfielda historia uznała za pierwszego profesjonalnego tenisistę.

Ocena artykułu
4.5/5 (głosów: 24)