ATP live ranking - zawodowy tenis mężczyzn 2021

ranking atp

Można śmiało powiedzieć, że obecnie tenis jest bardzo popularnym sportem. Jednak nie jest tanią dyscypliną. Stąd pojawia się jego elitarność. W niektórych krajach tenis jest bardziej popularny, w innych mniej. A wszystko zależy od stopnia rozwoju danego państwa. Największe zainteresowanie tenisem jest w Hiszpanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Australii. Polska dopiero raczkuje, co nie oznacza, że Polacy nie odnosili sukcesów na kortach tenisowych i nie byli notowani w rankingu ATP. No właśnie, a czym jest ranking ATP?

Czytaj dalej ↓

ATP - logo Tabela ATP

Ostatnia aktualizacja: 2021-11-25 05:29:11

Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach
1 Serbia Novak Djokovic341154014
2 Rosja Daniil Medvedev25864023
3 Niemcy Alexander Zverev24784023
4 Grenada Stefanos Tsitsipas23654026
5 Rosja Andrey Rublev24515028
6 Hiszpania Rafael Nadal35487511
7 Włochy Matteo Berrettini25456821
8 Norwegia Casper Ruud22416035
10 Włochy Jannik Sinner20335042
11 Kanada Felix Auger-Aliassime21330828
12 Wielka Brytania Cameron Norrie26294531
13 Argentyna Diego Schwartzman29262525
14 Kanada Denis Shapovalov22247528
15 Austria Dominic Thiem28242515
16 Szwajcaria Roger Federer4023858
17 Cristian Garin25235330
18 Rosja Aslan Karatsev28235140
19 Hiszpania Roberto Bautista Agut33226027
20 Hiszpania Pablo Carreno Busta30223025
21 Francja Gael Monfils35215824
22 Gruzja Nikoloz Basilashvili29210132
23 Stany Zjednoczone Taylor Fritz24205035
24 Stany Zjednoczone John Isner36199118
25 Wielka Brytania Daniel Evans31194233
26 Stany Zjednoczone Reilly Opelka24193628
27 Włochy Lorenzo Sonego26182536
28 Bułgaria Grigor Dimitrov30180125
29 Rosja Karen Khachanov25173129
30 Chorwacja Marin Cilic33171026
31 Afryka Południowa Lloyd Harris24164431
32 Hiszpania Carlos Alcaraz18161227
33 Serbia Dusan Lajovic31159134
34 Australia Alex de Minaur22156129
35 Francja Ugo Humbert23155836
36 Kazachstan Alexander Bublik24153839
37 Włochy Fabio Fognini34149430
38 Stany Zjednoczone Frances Tiafoe23149233
39 Belgia David Goffin30147625
40 Węgry Marton Fucsovics29145930
41 Stany Zjednoczone Sebastian Korda21142639
42 Serbia Filip Krajinovic29140228
43 Stany Zjednoczone Tommy Paul24134935
44 Argentyna Federico Delbonis31132733
45 Hiszpania Albert Ramos-Vinolas33129440
46 Francja Benoit Paire32124543
47 Japonia Kei Nishikori31121019
48 Białoruś Ilya Ivashka27119428
49 Australia James Duckworth29117637
50 Hiszpania Alejandro Davidovich Fokina22116036
51 Niemcy Jan-Lennard Struff31113431
52 Serbia Laslo Djere26113135
53 Republika Korei Soonwoo Kwon23111535
54 Niemcy Dominik Koepfer27110140
55 Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald26108436
56 Stany Zjednoczone Jenson Brooksby21106324
57 Holandia Botic van de Zandschulp26103436
58 Francja Arthur Rinderknech26102954
59 Włochy Lorenzo Musetti19100447
60 Hiszpania Pedro Martinez24100143
61 Australia Alexei Popyrin22100032
62 Włochy Gianluca Mager2697840
63 Francja Benjamin Bonzi2596946
64 Holandia Tallon Griekspoor2596639
65 Stany Zjednoczone Marcos Giron2892933
66 Francja Hugo Gaston2191941
67 Stany Zjednoczone Brandon Nakashima2091727
68 Serbia Miomir Kecmanovic2291636
69 Argentyna Federico Coria2990647
70 Kanada Milos Raonic3088414
71 Francja Adrian Mannarino3387937
72 Australia John Millman3287538
73 Chorwacja Borna Coric2587416
74 Hiszpania Roberto Carballes Baena2886944
75 Argentyna Guido Pella3186627
76 Argentyna Facundo Bagnis3186339
77 Australia Jordan Thompson2786033
78 Włochy Stefano Travaglia2984646
79 Afryka Południowa Kevin Anderson3582921
80 Japonia Yoshihito Nishioka2682330
81 Szwajcaria Stan Wawrinka3682214
82 Republika Czeska Jiri Vesely2882243
83 Stany Zjednoczone Steve Johnson3181231
84 Hiszpania Jaume Munar2481238
85 Niemcy Peter Gojowczyk3280831
86 Francja Richard Gasquet3580729
87 Słowacja Alex Molcan2380644
88 Brazylia Thiago Monteiro2780540
89 Argentyna Juan Manuel Cerundolo2080547
90 Hiszpania Pablo Andujar3580037
91 Francja Corentin Moutet2279727
92 Australia Nick Kyrgios2679313
93 Szwecja Mikael Ymer2378232
94 Finlandia Emil Ruusuvuori2277843
95 Stany Zjednoczone Tennys Sandgren3077334
96 Szwajcaria Henri Laaksonen2977336
97 Argentyna Sebastian Baez2076940
98 Urugwaj Pablo Cuevas3576028
99 Włochy Marco Cecchinato2975936
100 Niemcy Daniel Altmaier2374552
Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach

Co oznacza skrót ATP?

ATP jest skrótem od nazwy stowarzyszenia Association of Tennis Professionals. Jest to organizacja, która zrzesza zawodowych tenisistów - mężczyzn. Została utworzona w 1972 roku, a rok później podobny związek, czyli WTA, założyły tenisistki. ATP jako stowarzyszenie ma celu przede wszystkim ochronę interesów tenisistów, ale zawodowców.

Czym jest ranking ATP?

Ranking ATP African Airways jest metodą, dzięki której określa się pozycję oraz odpowiednio kwalifikuje zawodnika we wszystkich turniejach. Metoda jest obiektywna i bazuje na osiągnięciach tenisistów. Zawodnicy rozpoczynają każdy sezon z ilością punktów, jakie zdobyli w poprzednim roku. Wyniki turniejowe, które zostały wcześniej wprowadzone do rankingu ATP, pozostają w jego systemie przez następne 52 tygodnie.

Turnieje ATP, które są punktowane w rankingu ATP

Od 1990 roku ATP organizuje cykl rozgrywek tenisowych dla mężczyzn pod nazwą ATP Tour.

W skład turniejów należących do ATP Tour wchodzą:

  • 4 turnieje wielkoszlemowe. Jest to: Australian Open (II połowa stycznia, korty w Melbourne), French Open (Roland Garros) – zawody rozgrywane w Paryżu, na przełomie maja i czerwca, Wimbledon – zawody odbywają się na trawiastych kortach na przełomie czerwca i lipca oraz US Open – tenisiści grają na przełomie sierpnia i września na twardych kortach w Nowym Jorku. Za udział w tych turniejach zawodnik, który je wygrał, otrzymuje 2000 punktów, które wlicza się do rankingu ATP. Warto tutaj dodać, że turnieje wielkoszlemowe są najważniejszymi imprezami w tenisowym świecie.
  • ATP Tour Masters 1000 są na drugim miejscu pod względem ważności w punktacji rankingowej ATP. Tworzy je 9 turniejów. Są rozgrywane od roku 2009. Po raz pierwszy odbyły się w Azji (Szanghaj). Za wygraną w zawodach tenisista otrzymuje 1000 punktów rankingowych.
  • Na trzecim miejscu męskich rozgrywek tenisowych plasują się imprezy ATP Tour 500. Należy do nich 11 turniejów.
  • Na czwartym miejscu są turnieje ATP Tour 250. One składają się z 39 zawodów.

Ponadto sezon kończy się dla najlepszej ósemki spośród rankingu tenisistów, turniejem ATP Finals. Do cyku ATP należą także imprezy challengerowe. Tutaj wysokość punktacji rankingowej zależy od wysokości puli nagród.  

Tenisowe rekordy

  • Najwięcej wygranych turniejów w karierze miał Jimmy Connors (USA). Wygrał 109 turniejów. Na drugim miejscu obecnie jest Roger Federer ze 103 wygranymi turniejami.
  • Najwięcej finałów w karierze zaliczył również Jimmy Connors. Rozegrał 164 finałowe pojedynki.
  • Wygrane turnieje w karierze według nawierzchni. Na nawierzchni trawiastej i twardej najczęściej triumfował Szwajcar - Roger Federer. Nawierzchnia ziemna kortów to królestwo Hiszpana – Rafaela Nadala. Na nawierzchni dywanowej niepokonanym mistrzem jest Amerykanin John McEnroe.   
  • Najwięcej wygranych spotkań w karierze ma na swoim koncie Jimmy Connors - 1274 razy triumfował nad swoimi przeciwnikami.
  • Najwięcej wygranych turniejów w sezonie na swoim koncie ma Guillermo Vilas z Argentyny. W 1977 roku wygrał aż 16 turniejów.
  • Najwięcej serii zwycięstw z rzędu osiągnął Argentyńczyk Guillermo Vilas. W 1977 roku triumfował aż 46 razy pod rząd.
  • Najwięcej pieniędzy na kortach zarobił Serb Novak Đoković – wygrał 143 095 955 $. Sezonowy rekord również należy do Novaka Đokovića, który w ciągu jednego sezonu tenisowego w 2015 roku zarobił 21 592 125 $.        
  • Najwięcej wygranych turniejów ATP Tour Masters 1000 w sezonie należy do Novaka Dokovića. W 2015 roku wygrał ich 6 - Indian Wells, Miami, Monte-Carlo, Rzym, Paryż, Szanghaj.
  • Najdłuższy mecz trwał 11 godzin 5 minut. Był to pojedynek, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najwięcej gemów w meczu to 183 oraz w secie - 138. Rekord padł podczas pojedynku, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najszybszy serwis o prędkości 263 km/h należy do Samuela Grotha – 2012 ATP Challenger, Busan.
  • Najwięcej asów serwisowych w meczu, bo aż 113 miał John Isner w wygranym meczu z Nicolasem Mahutem. Było to w pierwszej rundzie Wimbledonu w 2010 roku
  • Pieniądze zarobione w trakcie kariery przez tenisistów – ogółem:
  • 637 tenisistów w historii ATP zarobiło ponad 1 milion dolarów USA.
  • 167 zawodników zarobiło ponad 5 milionów dolarów USA.
  • 73 zawodników zarobiło ponad 10 milionów dolarów USA.
  • 19 tenisistów zarobiło ponad 20 milionów dolarów USA.
  • 8 tenisistów zarobiło ponad 30 milionów dolarów USA.
  • 5 tenisistów zarobiło ponad 40 milionów dolarów USA.
  • 4 tenisiści zarobili ponad 60 milionów dolarów USA.
  • 3 tenisiści zarobili ponad 100 milionów dolarów USA.
  • 2 tenisiści w historii ATP zarobili ponad 120 milionów dolarów USA.

Jak narodził się tenis?

Początki tenisa ziemnego można odnaleźć w …starożytnym Egipcie. Gra polegała głównie na odbijaniu piłki dłonią. Dowodem są rysunki, które zostały umieszczone na murach starożytnych świątyń. Malowidła są datowane na 1500 rok przed naszą erą. Gra jednak była tylko i wyłącznie elementem religijnych ceremonii. Niektórzy historycy idą trochę dalej i twierdzą, że sama nazwa tenis pochodzi od starożytnej miejscowości Tennis nad Nilem. Natomiast samo słowo rakieta zostało zapożyczone z języka arabskiego od słowa “rahat”, które oznacza dłoń. Podobną grę opisywali też w swojej literaturze starożytni Grecy i Rzymianie. Grecy nazwali swój tenis “sphairistike”. W dowolnym tłumaczeniu oznacza to “gra piłką”. Takie były początki jednej z najbardziej elitarnych dyscyplin sportowych.

Jak narodził się prawdziwy tenis ziemny?

W latach 1859-1865 w angielskiej miejscowości Birmingham, major Harry Gem wraz ze swoim przyjacielem Augurio Perera stworzyli grę, która była swoistą kombinacją angielskich gier z wykorzystaniem rakiety. Krzyżówka powstała z tenisa, krykieta, badmintona i squasha oraz hiszpańskiej gry Pelota. W 1874 roku w miejscowości Leamington w centralnej Anglii powstał pierwszy na świecie klub tenisowy. Natomiast w 1873 roku major Walter Clopton Wingfield wymyślił podobną grę, którą nazywał “Sphairistike” – gra piłką. Wingfield zmienił następnie nazwę gry na “lawn tennis”. Ta nazwa funkcjonuje w Wielkiej Brytanii do dziś. Oznacza po prostu tenis na trawie. Wingfield spisał wszystkie zasady wymyślonych przez siebie zmagań. Powstała specjalna instruktażowa broszurka. Pomysł chciał nawet opatentować, ale go odrzucono. Anglik promował jednak grę, sprzedając do niej sprzęt w drewnianych skrzynkach. Były tam cztery drewniane rakiety, gumowe piłki, słupki, a także siatka wraz z instrukcją montażu oraz broszurka z zasadami gry. Zestaw był bardzo drogi jak na owe czasy i kosztował ponad 5 funtów brytyjskich. Majora Wingfielda historia uznała za pierwszego profesjonalnego tenisistę.

Ocena artykułu
4.2/5 (głosów: 5)