ATP live ranking - zawodowy tenis mężczyzn 2022

ranking atp

Można śmiało powiedzieć, że obecnie tenis jest bardzo popularnym sportem. Jednak nie jest tanią dyscypliną. Stąd pojawia się jego elitarność. W niektórych krajach tenis jest bardziej popularny, w innych mniej. A wszystko zależy od stopnia rozwoju danego państwa. Największe zainteresowanie tenisem jest w Hiszpanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Australii. Polska dopiero raczkuje, co nie oznacza, że Polacy nie odnosili sukcesów na kortach tenisowych i nie byli notowani w rankingu ATP. No właśnie, a czym jest ranking ATP?

Czytaj dalej ↓

ATP - logo Tabela ATP

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-12 14:52:39

Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach
1 Rosja Daniil Medvedev267875250
2 Niemcy Alexander Zverev256760-90
3 Hiszpania Rafael Nadal365620-545
4 Hiszpania Carlos Alcaraz1950350
5 Grenada Stefanos Tsitsipas2350000
6 Serbia Novak Djokovic3547700
7 Norwegia Casper Ruud2346850
8 Rosja Andrey Rublev243710135
9 Kanada Felix Auger-Aliassime21349045
11 Wielka Brytania Cameron Norrie26298592
12 Włochy Jannik Sinner202895-500
13 Stany Zjednoczone Taylor Fritz24286035
14 Włochy Matteo Berrettini2624300
15 Argentyna Diego Schwartzman2922450
16 Chorwacja Marin Cilic3320850
17 Stany Zjednoczone Reilly Opelka2420100
18 Hiszpania Roberto Bautista Agut3418500
19 Bułgaria Grigor Dimitrov31177545
20 Francja Gael Monfils3516150
21 Australia Alex de Minaur2315850
22 Kanada Denis Shapovalov231560-13
23 Hiszpania Pablo Carreno Busta3115550
24 Stany Zjednoczone Frances Tiafoe24150690
25 Holandia Botic van de Zandschulp26146216
26 Dania Holger Rune19142537
27 Argentyna Francisco Cerundolo231401-71
28 Rosja Karen Khachanov261395-90
29 Gruzja Nikoloz Basilashvili3013800
30 Włochy Lorenzo Musetti2012970
31 Stany Zjednoczone Maxime Cressy25127927
32 Argentyna Sebastian Baez2112630
33 Stany Zjednoczone John Isner3712400
34 Stany Zjednoczone Tommy Paul2512200
35 Serbia Miomir Kecmanovic22121080
36 Hiszpania Alejandro Davidovich Fokina2312100
37 Australia Nick Kyrgios271205495
38 Rosja Aslan Karatsev2811750
39 Wielka Brytania Daniel Evans32117055
40 Niemcy Oscar Otte2910920
41 Kazachstan Alexander Bublik2510650
42 Słowacja Alex Molcan241061-60
43 Hiszpania Albert Ramos-Vinolas3410050
44 Finlandia Emil Ruusuvuori2399121
45 Holandia Tallon Griekspoor269900
46 Stany Zjednoczone Jenson Brooksby21972-190
47 Serbia Filip Krajinovic309650
48 Wielka Brytania Andy Murray359500
49 Francja Benjamin Bonzi269190
50 Białoruś Ilya Ivashka28915-40
51 Afryka Południowa Lloyd Harris25880-90
52 Stany Zjednoczone Sebastian Korda2286045
53 Hiszpania Pedro Martinez258600
54 Japonia Yoshihito Nishioka26852300
55 Włochy Lorenzo Sonego278100
56 Hiszpania Jaume Munar258090
57 Stany Zjednoczone Marcos Giron29801-29
58 Portugalia Joao Sousa337860
59 Republika Czeska Jiri Lehecka2077373
60 Włochy Fabio Fognini35766-45
61 Belgia David Goffin31745-5
62 Australia James Duckworth30737-24
63 Stany Zjednoczone Brandon Nakashima217190
64 Brazylia Thiago Monteiro287160
65 Boliwia Hugo Dellien297040
66 Republika Czeska Jiri Vesely296980
67 Francja Arthur Rinderknech276950
68 Serbia Dusan Lajovic326900
69 Alejandro Tabilo256900
70 Francja Adrian Mannarino34671-25
71 Australia Thanasi Kokkinakis2667117
72 Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald27666-290
73 Argentyna Federico Coria30665-5
74 Cristian Garin26660-35
75 Francja Quentin Halys256590
76 Francja Hugo Gaston216570
77 Szwecja Mikael Ymer23655180
78 Hiszpania Roberto Carballes Baena296450
79 Niemcy Daniel Altmaier23645-1
80 Australia Alexei Popyrin2364420
81 Republika Korei Soonwoo Kwon24640-8
82 Wielka Brytania Jack Draper2063910
83 Taipei Chun-Hsin Tseng2062213
84 Stany Zjednoczone J.J. Wolf2361786
85 Francja Richard Gasquet36610-36
86 Serbia Laslo Djere276072
87 Argentyna Pedro Cachin275980
89 Hiszpania Bernabe Zapata Miralles255840
90 Francja Constant Lestienne305730
91 Węgry Marton Fucsovics305720
92 Hiszpania Pablo Andujar365660
93 Australia John Millman33561-90
94 Argentyna Tomas Martin Etcheverry23560-37
95 Japonia Taro Daniel295581
96 Stany Zjednoczone Denis Kudla29555-70
97 Kolumbia Daniel Elahi Galan26539-14
98 Litwa Ricardas Berankis325320
99 Argentyna Juan Manuel Cerundolo205250
100 Peru Juan Pablo Varillas26525-8
Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach

Co oznacza skrót ATP?

ATP jest skrótem od nazwy stowarzyszenia Association of Tennis Professionals. Jest to organizacja, która zrzesza zawodowych tenisistów - mężczyzn. Została utworzona w 1972 roku, a rok później podobny związek, czyli WTA, założyły tenisistki. ATP jako stowarzyszenie ma celu przede wszystkim ochronę interesów tenisistów, ale zawodowców.

Czym jest ranking ATP?

Ranking ATP African Airways jest metodą, dzięki której określa się pozycję oraz odpowiednio kwalifikuje zawodnika we wszystkich turniejach. Metoda jest obiektywna i bazuje na osiągnięciach tenisistów. Zawodnicy rozpoczynają każdy sezon z ilością punktów, jakie zdobyli w poprzednim roku. Wyniki turniejowe, które zostały wcześniej wprowadzone do rankingu ATP, pozostają w jego systemie przez następne 52 tygodnie.

Turnieje ATP, które są punktowane w rankingu ATP

Od 1990 roku ATP organizuje cykl rozgrywek tenisowych dla mężczyzn pod nazwą ATP Tour.

W skład turniejów należących do ATP Tour wchodzą:

  • 4 turnieje wielkoszlemowe. Jest to: Australian Open (II połowa stycznia, korty w Melbourne), French Open (Roland Garros) – zawody rozgrywane w Paryżu, na przełomie maja i czerwca, Wimbledon – zawody odbywają się na trawiastych kortach na przełomie czerwca i lipca oraz US Open – tenisiści grają na przełomie sierpnia i września na twardych kortach w Nowym Jorku. Za udział w tych turniejach zawodnik, który je wygrał, otrzymuje 2000 punktów, które wlicza się do rankingu ATP. Warto tutaj dodać, że turnieje wielkoszlemowe są najważniejszymi imprezami w tenisowym świecie.
  • ATP Tour Masters 1000 są na drugim miejscu pod względem ważności w punktacji rankingowej ATP. Tworzy je 9 turniejów. Są rozgrywane od roku 2009. Po raz pierwszy odbyły się w Azji (Szanghaj). Za wygraną w zawodach tenisista otrzymuje 1000 punktów rankingowych.
  • Na trzecim miejscu męskich rozgrywek tenisowych plasują się imprezy ATP Tour 500. Należy do nich 11 turniejów.
  • Na czwartym miejscu są turnieje ATP Tour 250. One składają się z 39 zawodów.

Ponadto sezon kończy się dla najlepszej ósemki spośród rankingu tenisistów, turniejem ATP Finals. Do cyku ATP należą także imprezy challengerowe. Tutaj wysokość punktacji rankingowej zależy od wysokości puli nagród.  

Tenisowe rekordy

  • Najwięcej wygranych turniejów w karierze miał Jimmy Connors (USA). Wygrał 109 turniejów. Na drugim miejscu obecnie jest Roger Federer ze 103 wygranymi turniejami.
  • Najwięcej finałów w karierze zaliczył również Jimmy Connors. Rozegrał 164 finałowe pojedynki.
  • Wygrane turnieje w karierze według nawierzchni. Na nawierzchni trawiastej i twardej najczęściej triumfował Szwajcar - Roger Federer. Nawierzchnia ziemna kortów to królestwo Hiszpana – Rafaela Nadala. Na nawierzchni dywanowej niepokonanym mistrzem jest Amerykanin John McEnroe.   
  • Najwięcej wygranych spotkań w karierze ma na swoim koncie Jimmy Connors - 1274 razy triumfował nad swoimi przeciwnikami.
  • Najwięcej wygranych turniejów w sezonie na swoim koncie ma Guillermo Vilas z Argentyny. W 1977 roku wygrał aż 16 turniejów.
  • Najwięcej serii zwycięstw z rzędu osiągnął Argentyńczyk Guillermo Vilas. W 1977 roku triumfował aż 46 razy pod rząd.
  • Najwięcej pieniędzy na kortach zarobił Serb Novak Đoković – wygrał 143 095 955 $. Sezonowy rekord również należy do Novaka Đokovića, który w ciągu jednego sezonu tenisowego w 2015 roku zarobił 21 592 125 $.        
  • Najwięcej wygranych turniejów ATP Tour Masters 1000 w sezonie należy do Novaka Dokovića. W 2015 roku wygrał ich 6 - Indian Wells, Miami, Monte-Carlo, Rzym, Paryż, Szanghaj.
  • Najdłuższy mecz trwał 11 godzin 5 minut. Był to pojedynek, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najwięcej gemów w meczu to 183 oraz w secie - 138. Rekord padł podczas pojedynku, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najszybszy serwis o prędkości 263 km/h należy do Samuela Grotha – 2012 ATP Challenger, Busan.
  • Najwięcej asów serwisowych w meczu, bo aż 113 miał John Isner w wygranym meczu z Nicolasem Mahutem. Było to w pierwszej rundzie Wimbledonu w 2010 roku
  • Pieniądze zarobione w trakcie kariery przez tenisistów – ogółem:
  • 637 tenisistów w historii ATP zarobiło ponad 1 milion dolarów USA.
  • 167 zawodników zarobiło ponad 5 milionów dolarów USA.
  • 73 zawodników zarobiło ponad 10 milionów dolarów USA.
  • 19 tenisistów zarobiło ponad 20 milionów dolarów USA.
  • 8 tenisistów zarobiło ponad 30 milionów dolarów USA.
  • 5 tenisistów zarobiło ponad 40 milionów dolarów USA.
  • 4 tenisiści zarobili ponad 60 milionów dolarów USA.
  • 3 tenisiści zarobili ponad 100 milionów dolarów USA.
  • 2 tenisiści w historii ATP zarobili ponad 120 milionów dolarów USA.

Jak narodził się tenis?

Początki tenisa ziemnego można odnaleźć w …starożytnym Egipcie. Gra polegała głównie na odbijaniu piłki dłonią. Dowodem są rysunki, które zostały umieszczone na murach starożytnych świątyń. Malowidła są datowane na 1500 rok przed naszą erą. Gra jednak była tylko i wyłącznie elementem religijnych ceremonii. Niektórzy historycy idą trochę dalej i twierdzą, że sama nazwa tenis pochodzi od starożytnej miejscowości Tennis nad Nilem. Natomiast samo słowo rakieta zostało zapożyczone z języka arabskiego od słowa “rahat”, które oznacza dłoń. Podobną grę opisywali też w swojej literaturze starożytni Grecy i Rzymianie. Grecy nazwali swój tenis “sphairistike”. W dowolnym tłumaczeniu oznacza to “gra piłką”. Takie były początki jednej z najbardziej elitarnych dyscyplin sportowych.

Jak narodził się prawdziwy tenis ziemny?

W latach 1859-1865 w angielskiej miejscowości Birmingham, major Harry Gem wraz ze swoim przyjacielem Augurio Perera stworzyli grę, która była swoistą kombinacją angielskich gier z wykorzystaniem rakiety. Krzyżówka powstała z tenisa, krykieta, badmintona i squasha oraz hiszpańskiej gry Pelota. W 1874 roku w miejscowości Leamington w centralnej Anglii powstał pierwszy na świecie klub tenisowy. Natomiast w 1873 roku major Walter Clopton Wingfield wymyślił podobną grę, którą nazywał “Sphairistike” – gra piłką. Wingfield zmienił następnie nazwę gry na “lawn tennis”. Ta nazwa funkcjonuje w Wielkiej Brytanii do dziś. Oznacza po prostu tenis na trawie. Wingfield spisał wszystkie zasady wymyślonych przez siebie zmagań. Powstała specjalna instruktażowa broszurka. Pomysł chciał nawet opatentować, ale go odrzucono. Anglik promował jednak grę, sprzedając do niej sprzęt w drewnianych skrzynkach. Były tam cztery drewniane rakiety, gumowe piłki, słupki, a także siatka wraz z instrukcją montażu oraz broszurka z zasadami gry. Zestaw był bardzo drogi jak na owe czasy i kosztował ponad 5 funtów brytyjskich. Majora Wingfielda historia uznała za pierwszego profesjonalnego tenisistę.

Ocena artykułu
4.6/5 (głosów: 10)