ATP live ranking - zawodowy tenis mężczyzn 2022

ranking atp

Można śmiało powiedzieć, że obecnie tenis jest bardzo popularnym sportem. Jednak nie jest tanią dyscypliną. Stąd pojawia się jego elitarność. W niektórych krajach tenis jest bardziej popularny, w innych mniej. A wszystko zależy od stopnia rozwoju danego państwa. Największe zainteresowanie tenisem jest w Hiszpanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Australii. Polska dopiero raczkuje, co nie oznacza, że Polacy nie odnosili sukcesów na kortach tenisowych i nie byli notowani w rankingu ATP. No właśnie, a czym jest ranking ATP?

Czytaj dalej ↓

ATP - logo Tabela ATP

Ostatnia aktualizacja: 2022-04-22 22:59:42

Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach
1 Serbia Novak Djokovic348340-80
2 Rosja Daniil Medvedev268230-180
3 Niemcy Alexander Zverev247465270
4 Hiszpania Rafael Nadal356935-180
5 Grenada Stefanos Tsitsipas2359800
6 Włochy Matteo Berrettini2649450
7 Norwegia Casper Ruud234110-270
8 Rosja Andrey Rublev243865-510
9 Kanada Felix Auger-Aliassime2136250
10 Wielka Brytania Cameron Norrie2634400
11 Hiszpania Carlos Alcaraz18333010
12 Włochy Jannik Sinner203189135
13 Stany Zjednoczone Taylor Fritz243010135
15 Argentyna Diego Schwartzman292715135
16 Kanada Denis Shapovalov2326930
17 Stany Zjednoczone Reilly Opelka2424750
18 Hiszpania Roberto Bautista Agut342015-45
19 Hiszpania Pablo Carreno Busta3020150
20 Gruzja Nikoloz Basilashvili3018010
21 Francja Gael Monfils3517680
22 Chorwacja Marin Cilic3317400
23 Bułgaria Grigor Dimitrov301728270
24 Stany Zjednoczone John Isner3617060
25 Australia Alex de Minaur23160135
26 Rosja Karen Khachanov251566-22
27 Hiszpania Alejandro Davidovich Fokina221515420
28 Włochy Lorenzo Sonego261505-58
29 Stany Zjednoczone Frances Tiafoe2414880
30 Rosja Aslan Karatsev281393-35
31 Cristian Garin251351-67
32 Hiszpania Albert Ramos-Vinolas34130180
33 Kazachstan Alexander Bublik24126325
34 Argentyna Federico Delbonis311254-25
35 Stany Zjednoczone Tommy Paul241247-51
36 Wielka Brytania Daniel Evans311242-315
37 Stany Zjednoczone Sebastian Korda21121581
38 Serbia Miomir Kecmanovic2212110
39 Stany Zjednoczone Jenson Brooksby211187-84
40 Afryka Południowa Lloyd Harris2511715
41 Holandia Botic van de Zandschulp2611610
42 Szwajcaria Roger Federer4011200
43 Hiszpania Pedro Martinez24111719
44 Białoruś Ilya Ivashka2811090
45 Serbia Filip Krajinovic301091-80
46 Francja Ugo Humbert2310780
47 Słowacja Alex Molcan2410280
48 Argentyna Francisco Cerundolo2310180
49 Belgia David Goffin311003-90
50 Serbia Laslo Djere2699180
51 Stany Zjednoczone Mackenzie McDonald279850
52 Argentyna Federico Coria309810
53 Węgry Marton Fucsovics3097922
54 Austria Dominic Thiem28975-45
55 Stany Zjednoczone Marcos Giron28975-8
56 Japonia Kei Nishikori32970-5
57 Holandia Tallon Griekspoor259592
58 Francja Arthur Rinderknech269480
59 Francja Benjamin Bonzi2592116
60 Argentyna Sebastian Baez2192128
61 Francja Benoit Paire329120
62 Włochy Fabio Fognini34906-455
63 Niemcy Jan-Lennard Struff31901-13
64 Francja Hugo Gaston218970
65 Stany Zjednoczone Maxime Cressy2487618
66 Niemcy Dominik Koepfer27874-25
67 Niemcy Oscar Otte2887218
68 Włochy Lorenzo Musetti2087180
69 Niemcy Daniel Altmaier238700
70 Francja Adrian Mannarino338690
71 Republika Korei Soonwoo Kwon248580
72 Dania Holger Rune1885755
73 Finlandia Emil Ruusuvuori2385659
74 Australia James Duckworth30848-8
75 Republika Czeska Jiri Vesely288470
77 Australia Nick Kyrgios268080
78 Serbia Dusan Lajovic31801-255
79 Hiszpania Pablo Andujar367970
80 Australia John Millman32793-35
81 Stany Zjednoczone Brandon Nakashima20790-25
82 Francja Richard Gasquet357860
83 Wielka Brytania Andy Murray347830
84 Stany Zjednoczone Denis Kudla29783-12
85 Portugalia Joao Sousa337650
86 Australia Jordan Thompson27757-25
87 Japonia Yoshihito Nishioka267560
88 Australia Thanasi Kokkinakis26745-12
89 Boliwia Hugo Dellien2874320
90 Litwa Ricardas Berankis317380
91 Alejandro Tabilo2473229
92 Szwajcaria Henri Laaksonen30720-12
93 Republika Czeska Jiri Lehecka2071828
94 Hiszpania Carlos Taberner247140
95 Argentyna Tomas Martin Etcheverry227140
96 Hiszpania Roberto Carballes Baena29710-95
97 Stany Zjednoczone Steve Johnson3270452
98 Szwecja Mikael Ymer237040
99 Argentyna Facundo Bagnis32702-14
100 Niemcy Peter Gojowczyk326860
Poz.ZawodnikWiekPkt.Udział w turniejach

Co oznacza skrót ATP?

ATP jest skrótem od nazwy stowarzyszenia Association of Tennis Professionals. Jest to organizacja, która zrzesza zawodowych tenisistów - mężczyzn. Została utworzona w 1972 roku, a rok później podobny związek, czyli WTA, założyły tenisistki. ATP jako stowarzyszenie ma celu przede wszystkim ochronę interesów tenisistów, ale zawodowców.

Czym jest ranking ATP?

Ranking ATP African Airways jest metodą, dzięki której określa się pozycję oraz odpowiednio kwalifikuje zawodnika we wszystkich turniejach. Metoda jest obiektywna i bazuje na osiągnięciach tenisistów. Zawodnicy rozpoczynają każdy sezon z ilością punktów, jakie zdobyli w poprzednim roku. Wyniki turniejowe, które zostały wcześniej wprowadzone do rankingu ATP, pozostają w jego systemie przez następne 52 tygodnie.

Turnieje ATP, które są punktowane w rankingu ATP

Od 1990 roku ATP organizuje cykl rozgrywek tenisowych dla mężczyzn pod nazwą ATP Tour.

W skład turniejów należących do ATP Tour wchodzą:

  • 4 turnieje wielkoszlemowe. Jest to: Australian Open (II połowa stycznia, korty w Melbourne), French Open (Roland Garros) – zawody rozgrywane w Paryżu, na przełomie maja i czerwca, Wimbledon – zawody odbywają się na trawiastych kortach na przełomie czerwca i lipca oraz US Open – tenisiści grają na przełomie sierpnia i września na twardych kortach w Nowym Jorku. Za udział w tych turniejach zawodnik, który je wygrał, otrzymuje 2000 punktów, które wlicza się do rankingu ATP. Warto tutaj dodać, że turnieje wielkoszlemowe są najważniejszymi imprezami w tenisowym świecie.
  • ATP Tour Masters 1000 są na drugim miejscu pod względem ważności w punktacji rankingowej ATP. Tworzy je 9 turniejów. Są rozgrywane od roku 2009. Po raz pierwszy odbyły się w Azji (Szanghaj). Za wygraną w zawodach tenisista otrzymuje 1000 punktów rankingowych.
  • Na trzecim miejscu męskich rozgrywek tenisowych plasują się imprezy ATP Tour 500. Należy do nich 11 turniejów.
  • Na czwartym miejscu są turnieje ATP Tour 250. One składają się z 39 zawodów.

Ponadto sezon kończy się dla najlepszej ósemki spośród rankingu tenisistów, turniejem ATP Finals. Do cyku ATP należą także imprezy challengerowe. Tutaj wysokość punktacji rankingowej zależy od wysokości puli nagród.  

Tenisowe rekordy

  • Najwięcej wygranych turniejów w karierze miał Jimmy Connors (USA). Wygrał 109 turniejów. Na drugim miejscu obecnie jest Roger Federer ze 103 wygranymi turniejami.
  • Najwięcej finałów w karierze zaliczył również Jimmy Connors. Rozegrał 164 finałowe pojedynki.
  • Wygrane turnieje w karierze według nawierzchni. Na nawierzchni trawiastej i twardej najczęściej triumfował Szwajcar - Roger Federer. Nawierzchnia ziemna kortów to królestwo Hiszpana – Rafaela Nadala. Na nawierzchni dywanowej niepokonanym mistrzem jest Amerykanin John McEnroe.   
  • Najwięcej wygranych spotkań w karierze ma na swoim koncie Jimmy Connors - 1274 razy triumfował nad swoimi przeciwnikami.
  • Najwięcej wygranych turniejów w sezonie na swoim koncie ma Guillermo Vilas z Argentyny. W 1977 roku wygrał aż 16 turniejów.
  • Najwięcej serii zwycięstw z rzędu osiągnął Argentyńczyk Guillermo Vilas. W 1977 roku triumfował aż 46 razy pod rząd.
  • Najwięcej pieniędzy na kortach zarobił Serb Novak Đoković – wygrał 143 095 955 $. Sezonowy rekord również należy do Novaka Đokovića, który w ciągu jednego sezonu tenisowego w 2015 roku zarobił 21 592 125 $.        
  • Najwięcej wygranych turniejów ATP Tour Masters 1000 w sezonie należy do Novaka Dokovića. W 2015 roku wygrał ich 6 - Indian Wells, Miami, Monte-Carlo, Rzym, Paryż, Szanghaj.
  • Najdłuższy mecz trwał 11 godzin 5 minut. Był to pojedynek, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najwięcej gemów w meczu to 183 oraz w secie - 138. Rekord padł podczas pojedynku, jaki rozegrał John Isner przeciwko Nicolasowi Mahutowi podczas Wimbledonu w 2010 roku.
  • Najszybszy serwis o prędkości 263 km/h należy do Samuela Grotha – 2012 ATP Challenger, Busan.
  • Najwięcej asów serwisowych w meczu, bo aż 113 miał John Isner w wygranym meczu z Nicolasem Mahutem. Było to w pierwszej rundzie Wimbledonu w 2010 roku
  • Pieniądze zarobione w trakcie kariery przez tenisistów – ogółem:
  • 637 tenisistów w historii ATP zarobiło ponad 1 milion dolarów USA.
  • 167 zawodników zarobiło ponad 5 milionów dolarów USA.
  • 73 zawodników zarobiło ponad 10 milionów dolarów USA.
  • 19 tenisistów zarobiło ponad 20 milionów dolarów USA.
  • 8 tenisistów zarobiło ponad 30 milionów dolarów USA.
  • 5 tenisistów zarobiło ponad 40 milionów dolarów USA.
  • 4 tenisiści zarobili ponad 60 milionów dolarów USA.
  • 3 tenisiści zarobili ponad 100 milionów dolarów USA.
  • 2 tenisiści w historii ATP zarobili ponad 120 milionów dolarów USA.

Jak narodził się tenis?

Początki tenisa ziemnego można odnaleźć w …starożytnym Egipcie. Gra polegała głównie na odbijaniu piłki dłonią. Dowodem są rysunki, które zostały umieszczone na murach starożytnych świątyń. Malowidła są datowane na 1500 rok przed naszą erą. Gra jednak była tylko i wyłącznie elementem religijnych ceremonii. Niektórzy historycy idą trochę dalej i twierdzą, że sama nazwa tenis pochodzi od starożytnej miejscowości Tennis nad Nilem. Natomiast samo słowo rakieta zostało zapożyczone z języka arabskiego od słowa “rahat”, które oznacza dłoń. Podobną grę opisywali też w swojej literaturze starożytni Grecy i Rzymianie. Grecy nazwali swój tenis “sphairistike”. W dowolnym tłumaczeniu oznacza to “gra piłką”. Takie były początki jednej z najbardziej elitarnych dyscyplin sportowych.

Jak narodził się prawdziwy tenis ziemny?

W latach 1859-1865 w angielskiej miejscowości Birmingham, major Harry Gem wraz ze swoim przyjacielem Augurio Perera stworzyli grę, która była swoistą kombinacją angielskich gier z wykorzystaniem rakiety. Krzyżówka powstała z tenisa, krykieta, badmintona i squasha oraz hiszpańskiej gry Pelota. W 1874 roku w miejscowości Leamington w centralnej Anglii powstał pierwszy na świecie klub tenisowy. Natomiast w 1873 roku major Walter Clopton Wingfield wymyślił podobną grę, którą nazywał “Sphairistike” – gra piłką. Wingfield zmienił następnie nazwę gry na “lawn tennis”. Ta nazwa funkcjonuje w Wielkiej Brytanii do dziś. Oznacza po prostu tenis na trawie. Wingfield spisał wszystkie zasady wymyślonych przez siebie zmagań. Powstała specjalna instruktażowa broszurka. Pomysł chciał nawet opatentować, ale go odrzucono. Anglik promował jednak grę, sprzedając do niej sprzęt w drewnianych skrzynkach. Były tam cztery drewniane rakiety, gumowe piłki, słupki, a także siatka wraz z instrukcją montażu oraz broszurka z zasadami gry. Zestaw był bardzo drogi jak na owe czasy i kosztował ponad 5 funtów brytyjskich. Majora Wingfielda historia uznała za pierwszego profesjonalnego tenisistę.

Ocena artykułu
4.5/5 (głosów: 8)