Bundesliga tabela 2024 - zasady, wyniki, historia

Mecz w lidzie niemieckiej Źródło: Leonardo AI

Nie ma chyba na świecie kibica piłki nożnej, który nie kojarzyłby takich zespołów jak Bayern Monachium czy Borussia Dortmund. Bundesliga to jednak o wiele więcej niż te dwa wspomniane zespoły. Sprawdź, jak wygląda aktualna tabela Bundesligi i który piłkarz ma tym razem szansę zdobyć koronę króla strzelców.

Tabela Bundesliga

Trwający sezon Bundesligi jest naprawdę ciekawy dla oka. Ścisk w górnych rejonach tabeli jest znaczący. Sporo dzieje się także w okolicach miejsc zagrożonych spadkiem na drugi poziom rozgrywkowy. Aktualny układ sił możesz sprawdzić poniżej:

Ostatnia aktualizacja: 2024-07-12 17:57:52

Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
5 Borussia Dortmund Borussia Dortmund3463189768
6 Eintracht Frankfurt Eintracht Frankfurt34471114951
7 Hoffenheim Hoffenheim34461371466
8 Heidenheim Heidenheim344210121250
9 Bremen Bremen34421191448
10 Freiburg Freiburg34421191445
11 Augsburg Augsburg34391091550
12 Wolfsburg Wolfsburg34371071741
13 Mainz Mainz34357141339
14 Borussia Moenchengladbach Borussia Moenchengladbach34347131456
15 Union Berlin Union Berlin3433961933
16 Bochum Bochum34337121542
17 FC Koeln FC Koeln34275121728
18 Darmstadt Darmstadt3417382330
Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
  • - Liga Mistrzów - faza grupowa
  • - Liga Europy - faza grupowa
  • - Liga Konferencji Europy - kwalifikacje
  • - Rozgrywki play-off w fazie spadkowej
  • - Spadek

Bundesliga – historia

Pierwsze wzmianki o piłkarskich rozgrywkach na niemieckim ziemiach datuje się już na rok 1898. Doszło wtedy do rywalizacji w Mistrzostwach Niemiec Południowych oraz Mistrzostwach Brandenburgii. Z biegiem lat zmagania rozszerzano na kolejne regiony kraju. 

W sezonie 1902/1903 rozegrano pierwsze oficjalne Mistrzostwa Niemiec. Kwalifikacje do nich uzyskały najlepsze zespoły wszystkich zawodów lokalnych. Do roku 1951 zmagania toczono w systemie pucharowym. Od 1951 do 1963 roku zespoły mierzyły się równolegle w dwóch grupach. Triumfator spotkania finałowego rozgrywek DBF (Deutscher Fußball-Bund) zostawał jednocześnie piłkarskim Mistrzem Niemiec.

Bundesligę w kształcie, z jakiego znamy ją do dziś, powołano do życia dokładnie 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Liga miała początkowo liczyć 16 zespołów, a chętnych było niemal trzy razy więcej, bo aż 46. 

Kiedy 24 sierpnia 1963 roku oficjalnie zainaugurowano rozgrywki, to prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że za kilkanaście lat Bundesliga będzie jedną z najlepszych lig w Europie oraz na świecie. Atrakcyjność spotkań, tłumy kibiców na trybunach oraz wzorowe opakowanie marketingowe. Te wszystkie aspekty wyróżniają niemiecką ekstraklasę piłkarską na tle innych lig Starego Kontynentu. 

Bundesliga – zasady rozgrywek

Zmagania w Bundeslidze od sezonu 1963/1964 toczą się w systemie kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą dwa spotkania – jedno w charakterze gospodarza i drugie jako gość. Liga liczy dokładnie 18 drużyn. Za zwycięstwo przyznawane są w tej chwili 3 punkty, choć do zakończenia sezonu 1994/1995 były to 2 oczka. 1 punktem premiowany jest remis. Za porażkę przegrana ekipa nie otrzymuje natomiast zupełnie nic.

Najlepsza ekipa po 34. kolejkach zostaje piłkarskim Mistrzem Niemiec. Taki zespół uzyskuje dodatkowo prawo do reprezentowania kraju w fazie grupowej prestiżowej Ligi Mistrzów. Podobnie zresztą jak drużyny z miejsc 2-4.

Klub, który zajął na koniec sezonu lokatę numer pięć, w kolejnej kampanii może rywalizować w fazie grupowej Ligi Europy. Ekipa z pozycji szóstej ma za to szansę na awans do grupowych zmagań Ligi Konferencji. Wcześniej musi jednak przejść przez wymagające kwalifikacje.

Drużyny z dwóch ostatnich miejsc przynajmniej na jeden sezon żegnają się z Bundesligą. Zespół z trzeciej pozycji od końca bierze natomiast udział w barażach, gdzie za rywala ma trzeci klub 2. Bundesligi. Wygrany baraży może cieszyć się pozostaniem, bądź awansem do niemieckiej elity.

Co ciekawe wszystkie drużyny od czwartego poziomu rozgrywkowego muszą posiadać licencję wydawaną przez odpowiedni organ Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. Aby otrzymać taką licencję, klub musi odpowiednio udowodnić swoją stabilność finansową, a także spełnić odpowiednie wymogi infrastrukturowe oraz organizacyjne. Brak możliwości spełnienia któregoś z wymogów grozi degradacją na szczebel amatorski.

Ciekawostki i rekordy Bundesligi

  1. Przed startem premierowego sezonu niemieckiej ekstraklasy istniał przepis, wedle którego w rozgrywkach nie mogły występować jednocześnie dwie drużyny z tego samego miasta. Bayern przegrał batalię o udział w rozgrywkach z drużyną TSV, która kilka miesięcy wcześniej sięgnęła po mistrzostwo południowej Oberligi.
  2. Najwięcej występów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym ma na swoim koncie Karl-Heinz Körbel. Niemiec zakładał koszulkę Eintrachtu Frankfurt dokładnie 602 razy.
  3. Gerd Müller to najlepszy strzelec w całej historii Bundesligi. Wychowanek TSV 1861 Nördlingen  przez całą swoją karierę uzbierał 365 goli. Drugi w zestawieniu najlepszych strzelców ligi niemieckiej z 312 trafieniami jest Robert Lewandowski.
  4. Do Roberta Lewandowskiego należy za to rekord bramek zdobytych w pojedynczym sezonie. Podczas kampanii 2020/2021 Polak znalazł drogę do siatki rywali aż 41-krotnie, sięgając oczywiście po raz kolejny po tytuł króla strzelców Bundesligi.
  5. Dieter Mueller to natomiast rekordzista Bundesligi pod względem liczby bramek zdobytych w jednym meczu. W roku 1977 podczas starcia z Werderem ówczesny gracz FC Koeln strzelił aż sześć goli.
  6. Najwięcej tytułów mistrzowskich w całej historii Bundesligi ma na swoim koncie Bayern Monachium. Bawarczycy sięgali po charakterystyczną paterę 33 razy. 9 tytułów ma na swoim koncie 1. FC Nürnberg, a osiem statuetek znajduje się w klubowym muzeum Borussii Dortmund.
  7. W 1996 roku 1. FC Kaiserslautern. zdobyło Puchar Niemiec i...spadło do 2. Bundesligi. Rok później Czerwonym Diabłom udało się wrócić do piłkarskiej elity i jako beniaminek sięgnąć po mistrzostwo kraju.
  8. Najstarszym grającym piłkarzem w historii Bundesligi był Klaus Fichtel. Występował on w niemieckiej ekstraklasie, mając 43 lata, 6 miesięcy i 2 dni. Na przeciwnym biegunie znajduje się Youssoufa Moukoko. Zawodnik urodzony w kameruńskim Jaunde zadebiutował w Bundeslidze dzień po swoich 16. urodzinach.

Bundesliga: gdzie oglądać mecze ligi niemieckiej?

Rozgrywki piłkarskie najwyższego niemieckiego szczebla można śledzić wyłącznie za pośrednictwem platformy Viaplay. Szwedzkie przedsiębiorstwo z branży mediowej posiada wyłączne prawa do transmitowania Bundesligi co najmniej do połowy 2025 roku, a więc oficjalnej daty opuszczenia polskiego rynku.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!