Premier League tabela 2024 - zasady, wyniki, historia

Mecz drużyn Premier League Źródło: Leonardo AI

Angielska Premier League to od kilku dekad nie tylko najbogatsza, ale prawdopodobnie również najlepsza piłkarska liga świata. Każdego roku włodarze angielskich gigantów wydają miliardy funtów na najbardziej utalentowanych zawodników oraz szkoleniowców, a mecze z udziałem Manchesteru City, Manchesteru United oraz Liverpoolu w każdy weekend śledzą setki milionów widzów rozsianych po całym świecie.

Tabela Premier League

Ostatnie sezony w angielskiej Premier League zakończyły się dominacją piłkarzy Manchesteru City, którzy regularnie triumfowali w tych rozgrywkach pod wodzą Pepa Guardioli. The Citizens są rzecz jasna jednym z faworytów również podczas trwającej kampanii, natomiast chrapkę na tytuł ma również kilka innych ekip co sprawia, że ciekawie powinno być do ostatniej majowej kolejki.

Ostatnia aktualizacja: 2024-07-13 17:59:17

Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
5 Tottenham Tottenham38662061274
6 Chelsea Chelsea38631891177
7 Newcastle Newcastle38601861485
8 Manchester United Manchester United38601861457
9 West Ham West Ham385214101460
10 Crystal Palace Crystal Palace384913101557
11 Brighton Brighton384812121455
12 Bournemouth Bournemouth38481391654
13 Fulham Fulham38471381755
14 Wolverhampton Wolverhampton38461371850
15 Everton Everton38401391640
16 Brentford Brentford38391091956
17 Nottingham Forest Nottingham Forest3832992049
18 Luton Luton3826682452
19 Burnley Burnley3824592441
20 Sheffield United Sheffield United3816372835
Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
  • - Liga Mistrzów - faza grupowa
  • - Liga Europy - faza grupowa
  • - Spadek

Premier League  - historia rozgrywek

Nie bez przyczyny Anglia uznawana jest za kolebkę światowego futbolu. Pierwszy piłkarski klub na świecie został założony w roku 1857 w Sheffield, a sześć lat później utworzono tamtejszą federację, czyli Football Association. “Zaledwie” nieco ponad trzy dekady zajęło jej powołanie do życia rozgrywek ligowych, a angielska Football League zainaugurowała swoje mecze w 1888 roku, występowało w niej 12 zespołów, zaś pierwszym mistrzem Anglii zostali piłkarze Preston North End.  

W tym kształcie rozgrywki przetrwały przez ponad sto lat, z przerwami spowodowanymi wybuchem pierwszej oraz drugiej wojny światowej. Tragedia na stadionie Heysel w 1985 roku, kiedy na skutek burd wywołanych przez angielskich kibiców śmierć poniosło kilkudziesięciu kibiców sprawiła, że angielskie kluby zostały wykluczone z europejskich pucharów na okres pięciu lat, a tamtejszy futbol stanął na progu katastrofy. Wówczas włodarze najbogatszych klubów postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i założyli Premier League, która miała odciąć się od wszystkiego co złe w angielskiej piłce i wyprowadzić ją na nowe wody (również, a może przede wszystkim, biznesowe). 

Pierwszy sezon Premier League w nowej formule wystartował w 1992 roku, natomiast chyba nawet jej ówcześni założyciele nie przypuszczali, jakiego potwora stworzyli i jakie przychody będą generowały te rozgrywki (u progu XXI wieku obrotu tamtejszych klubów sięgały… 2 miliardów funtów!!!). Obecnie Premier League to nie tyle rozgrywki piłkarskie, co gigantyczna machina biznesowa. 

Przez ponad trzy dekady, w trakcie których mieliśmy przyjemność emocjonować się rozgrywkami Premier League przez tamtejsze boiska przewinęła się plejada najlepszych zawodników na świecie. Po tamtejszych boiskach biegali m.in. Alan Shearer, Eric Cantona, Ryan Giggs, David Beckham, Dennis Bergkamp, Harry Kane, Cristiano Ronaldo, Robin van Persie, Mohamed Salah, Fernando Torres, Didier Drogba, Zlatan Ibrahimovic, Steven Gerrard i wielu, wieeelu innych znakomitych graczy. 

Angielska Premier League - zasady rozgrywek

Aktualne zasady w Premier League pozostają niezmienne od momentu jej powstania w latach 90-tych ubiegłego stulecia. W lidze występuje 20 najlepszych drużyn w Anglii, które rywalizują ze sobą od sierpnia do maja, a każdy gra z każdym dwukrotnie - na własnym terenie oraz na boisku rywala. To daje 10 meczów w każdej kolejce i 380 spotkań w całym sezonie, a większość meczów rozgrywanych jest w soboty o godzinie 16:00 czasu polskiego (godzina 15:00 czasu miejscowego). Co ciekawe, angielską tradycją jest, że sobotnie mecze o 15… nie są pokazywane na żywo w żadnej telewizji! 

Zwycięstwo premiowane jest 3 punktami, remis wart jest 1 punktu, a drużyna przegrywająca kończy mecz z pustymi rękami. Zespół, który na koniec sezonu ma najwięcej punktów w tabeli zostaje nowym mistrzem Anglii, kolejne zespoły lądują w Lidze Mistrzów, Lidze Europy oraz Lidze Konferencji Europy, a trzy najgorsze ekipy opuszczają elitę i zostają zdegradowane do Championship.

Ciekawostki i rekordy angielskiej Premier League 

  • O mistrzostwo Anglii rywalizowało dotychczas 65 drużyn. 
  • Najwięcej sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej (121) spędzili piłkarze Evertonu. 
  • Najwięcej tytułów ma na koncie Manchester United, który wygrywał mistrzostwa Anglii 20 razy. 
  • Na podium mistrzostw Anglii stawało dotychczas 38 zespołów. 
  • Najwięcej razy mistrzostwo Anglii zdobywały drużyny z Manchesteru (29), Liverpoolu (28) oraz Londynu (21). 
  • Od momentu powstanie Premier League rozgrywki najczęściej wygrywał Manchester United (13 tytułów). 
  • Najwięcej występów w Premier League ma na koncie Gareth Barry, który w sezonach 1998-2018 rozegrał 653 spotkania. 
  • Najwięcej goli w historii Premier League strzelił Alan Shearer (260). 
  • Najwięcej asyst w historii Premier League (162) ma na koncie Ryan Giggs. 
  • Najwięcej czystych kont w historii Premier League (202) zachował Petr Cech. 
  • Od momentu powstania Premier League rozgrywek nigdy nie opuścili Arsenal, Chelsea, Everton, Liverpool, Manchester United oraz Tottenham Hotspur. 
  • Najwięcej zwycięstw w historii Premier League mają na koncie piłkarze Manchesteru United (738). 
  • Najwięcej porażek w historii Premier League mają na koncie piłkarze Evertonu (442). 
  • Najwyższą frekwencję na meczu Premier League odnotowano w 2018 roku, kiedy mecz Tottenhamu z Arsenalem obejrzało na Wembley 83,222 widzów. 
  • Najmniej widzów (3,039) obejrzało mecz Wimbledonu z Evertonem w 1993 roku. 

Premier League - gdzie oglądać mecze ligi angielskiej?

Prawa do pokazywania meczów ligi angielskiej w Polsce przez kilka dekad były domeną i znakiem rozpoznawczym sportowych kanałów ze stajni Canal+. W ostatnich latach na rynku medialnym doszło jednak do większych oraz mniejszych przetasowań, w efekcie czego C+ straciło prawa do pokazywania Premier League na wyłączność. 

Co prawda stacja posiada ciągle sublicencję na mecze z udziałem gigantów brytyjskiego futbolu i pokazuje pojedyncze mecze z każdej kolejki, natomiast w sezonie 2023/24 głównym dostawcą transmisji na żywo z Premier League jest platforma streamingowa Viaplay. 

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!