WTA ranking live - zawodowy tenis kobiet 2022

ranking wta

Podobno tenis jest kobietą… Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na tenisistki i się nimi zachwycić. Ale do rzeczy. Nad tenisistkami czuwają nie tylko męskie oczy, ale i super silna organizacja, czyli Women’s Tennis Association (WTA). Czym jest WTA? Jakie ma znaczenie publikowany przez nią ranking? I czym jest ranking WTA?

Czytaj dalej ↓

WTA - logo Tabela WTA

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-06 22:16:30

Poz.ZawodnikWiekOstatnie zawodyPkt.Poprz.Zm.
2 Tunezja Ons Jabeur28509050900
3 Hiszpania Paula Badosa2439343933+1
4 Estonia Anett Kontaveit2638603861-1
5 Stany Zjednoczone Jessica Pegula28350135010
6 Białoruś Aryna Sabalenka2434703469+1
7 Grenada Maria Sakkari2731763177-1
8 Stany Zjednoczone Coco Gauff18304730470
9 Rumunia Simona Halep31302530250
10 Francja Caroline Garcia28293029300
11 Rosja Daria Kasatkina25289528950
12 Hiszpania Garbiñe Muguruza28287528750
13 Rosja Veronika Kudermetova25256125610
14 Szwajcaria Belinda Bencic25229522950
15 Brazylia Beatriz Haddad Maia26Przegrała w Tallinn QF 22952294+1
16 Stany Zjednoczone Danielle Collins2822772278-1
17 Łotwa Jeļena Ostapenko25Przegrała w Tallinn R32 22712269+2
18 Stany Zjednoczone Madison Keys27Przegrała w Tallinn R32 22482249-1
19 Republika Czeska Karolína Plíšková3020612060+1
20 Republika Czeska Petra Kvitová3220032005-2
21 Rosja Ekaterina Alexandrova2719751972+3
22 Białoruś Victoria Azarenka3319511952-1
23 Rosja Ludmilla Samsonova2319371930+7
24 Stany Zjednoczone Amanda Anisimova2118401841-1
25 Kazachstan Elena Rybakina2318101813-3
26 Chiny Shuai Zhang33Przegrała w Tallinn R1616551653+2
27 Republika Czeska Barbora Krejčíková2616271629-2
28 Chiny Qinwen Zheng1916021594+8
29 Stany Zjednoczone Alison Riske3215221525-3
30 Włochy Martina Trevisan28Przegrała w Parma R3215211524-3
31 Białoruś Aliaksandra Sasnovich2815211523-2
32 Estonia Kaia Kanepi37143314330
33 Rumunia Irina-Camelia Begu32Przegrała w Parma QF142414240
34 Australia Ajla Tomljanović29Przegrała w Tallinn R3214001399+1
35 Stany Zjednoczone Shelby Rogers29Przegrała w Tallinn R3213791380-1
36 Szwajcaria Jil Teichmann25Przegrała w Tallinn R1613581363-5
37 Francja Alizé Cornet32132113210
38 Kanada Leylah Fernandez20131013100
39 Rumunia Sorana Cîrstea32130013000
40 Belgia Alison Van Uytvanck28128012800
41 Republika Czeska Marie Bouzková2412531252+1
42 Kazachstan Yulia Putintseva2712381239-1
43 Chorwacja Petra Martić3112081205+3
44 Belgia Elise Mertens26120012000
45 Stany Zjednoczone Bernarda Pera27Przegrała w Tallinn R3211401142-2
46 Japonia Naomi Osaka2411221120+2
47 Ukraina Anhelina Kalinina25109110910
48 Rosja Anastasia Potapova2110761079-3
49 Republika Czeska Kateřina Siniaková26100710070
50 Stany Zjednoczone Sloane Stephens29Przegrała w Parma R16 100610060
51 Stany Zjednoczone Madison Brengle32995986+9
52 Rosja Anna Kalinskaya23983982+1
53 Rumunia Ana Bogdan29982981+1
54 Australia Daria Saville28981980+1
56 Ukraina Marta Kostyuk20Przegrała w Tallinn R169759750
57 Kanada Bianca Andreescu229729720
58 Chiny Xiyu Wang21Przegrała w Tallinn R32 9589580
59 Włochy Camila Giorgi309549540
60 Węgry Anna Bondár25Przegrała w Parma R32932940-8
61 Włochy Lucia Bronzetti23Przegrała w Parma R32906904+2
62 Stany Zjednoczone Ann Li22Przegrała w Tallinn R16 8908900
63 Chiny Lin Zhu28884877+7
64 Republika Czeska Markéta Vondroušová23872871+1
65 Francja Diane Parry20Przegrała w Tallinn R32 871870+1
66 Wielka Brytania Emma Raducanu19856845+11
67 Hiszpania Sara Sorribes Tormo25Przegrała w Parma R16851854-3
68 Rumunia Jaqueline Cristian24Przegrała w Tallinn R328418410
69 Kolumbia Camila Osorio208358350
70 Niemcy Tatjana Maria35829819+10
71 Niemcy Angelique Kerber348288280
72 Niemcy Jule Niemeier238188180
73 Stany Zjednoczone Claire Liu22Przegrała w Tallinn R32 810799+11
74 Egipt Mayar Sherif26790791-1
75 Republika Czeska Tereza Martincová27Przegrała w Tallinn R16785793-8
76 Hiszpania Nuria Párrizas Díaz31Przegrała w Parma R32782797-15
77 Republika Czeska Linda Fruhvirtová17761764-3
78 Czarnogóra Danka Kovinić27755757-2
79 Włochy Jasmine Paolini26Przegrała w Parma QF755759-4
80 Kanada Rebecca Marino31750749+1
81 Słowenia Kaja Juvan21743745-2
82 Serbia Aleksandra Krunić29Odpadła w kwal. Tallinn R17347340
83 Węgry Panna Udvardy24Przegrała w Parma R327337330
84 Ukraina Lesia Tsurenko33721719+2
85 Chorwacja Donna Vekić26Przegrała w Tallinn QF 715712+3
86 Wielka Brytania Harriet Dart26712711+1
87 Chiny Xinyu Wang21Przegrała w Tallinn R32 709718-9
88 Ukraina Dayana Yastremska22707706+1
89 Szwajcaria Viktorija Golubic29699698+1
90 Rosja Varvara Gracheva22694699-5
91 Węgry Dalma Gálfi24Przegrała w Parma R166926920
92 Słowenia Tamara Zidanšek24Przegrała w Parma R32682674+8
93 Bułgaria Viktoriya Tomova27Przegrała w Parma R32679663+16
94 Chiny Qiang Wang30675677-2
95 Dania Clara Tauson19674676-2
96 Rumunia Elena-Gabriela Ruse24Odpadła w kwal. Tallinn R1673675-2
97 Belgia Maryna Zanevska29Przegrała w Parma QF 671673-2
98 Włochy Elisabetta Cocciaretto21Przegrała w Parma R16670672-2
99 Stany Zjednoczone Lauren Davis28Przegrała w Parma QF 664666-2
100 Niemcy Tamara Korpatsch27662644+18
Poz.ZawodnikWiekOstatnie zawodyPkt.Poprz.Zm.

Co to jest WTA?

Women’s Tennis Association to rozwinięcie skrótu WTA. WTA, czyli największa organizacja kobiecego tenisa. Zrzesza wszystkich organizatorów mniej, bardziej i najbardziej prestiżowych imprez tenisowych. Należą do niej również same tenisistki oraz federacje sędziowskie, które biorą udział we wszystkich rodzajach imprez - od turniejów najniższego szczebla, czyli International (pula pieniężna do 500 tys. dolarów) przez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna od 731 tysięcy do 4,5 mln dolarów), na turniejach Wielkiego Szlema kończąc. Organizacja koordynuje rozgrywki w sezonie. Sezon dla tenisistek rozpoczyna się w styczniu, a kończy w listopadzie turniejem Masters. Jest to rywalizacja 8 najlepszych tenisistek sezonu. WTA prowadzi wszelkie statystyki, ponad to rozstrzyga spory między zawodnikami a organizatorami imprez tenisowych. Pełni rolę arbitra w środowisku. Poza tym przyjmuje i bada każdego roku raporty organizatorów imprez. Udziela też licencje na zorganizowanie danego turnieju. Zajmuje się pozyskiwaniem nowych sponsorów i przeprowadza okresowe badania na wykrycie stosowanych niedozwolonych środków dopingujących. WTA    propaguje i popularyzuje tenis na świecie.

Głównymi partnerami i sponsorami WTA są:

  • Sony Mobile Communications,
  • Porsche,
  • Whirlpool Europe,
  • Dubai Duty Free,
  • Lotto Sport Italia.

Historia WTA

WTA powstała w 1973 roku. Stało się na spotkaniu w Londynie, które odbyło się przy okazji turnieju Wimbledon. Wimbledon jest najstarszym i najbardziej prestiżowym turniejem w sezonie tenisowym. Szefem i głównym koordynatorem WTA od 2003 roku jest Larry Scott, Amerykanin, absolwent Harvardu.

Turnieje w hierarchii od najważniejszego to:

  • WTA Finals - pula nagród 7 mln USD
  • WTA Elite Trophy - pula nagród 2 214 500 USD
  • 4 Wielkie Szlemy: Australian Open, French Open, Wimbledon i US Open. Łączne pule nagród dla grających kobiet i mężczyzn wynoszą ok. 50 mln USD.
  • Turnieje kategorii WTA Premier Series: 4 turnieje WTA Premier Mandatory z pulą nagród 5 185 625 USD; 5 turniejów WTA Premier 5 z pulą nagród 2 513 000 USD; 12 turniejów WTA Premier - minimalna pula wynosi 731 tys. USD;
  • 32 turniejów WTA International Series, gdzie minimalna pula nagród wynosi 250 tys. USD
  • turnieje kategorii WTA 125K

Ranking WTA - zasady

WTA co tydzień publikuje aktualny ranking tenisistek, które grają w turniejach. Punkty rankingowe nalicza się na podstawie dotarcia do poszczególnych rund w danym turnieju. Punkty uzyskane w poprzednim sezonie mogą zachować wartość aż do wygaśnięcia. Mają na to 52 tygodnie. Suma punktów tenisistki jest tygodniowa. Pod uwagę brane są turnieje, które zostały rozegrane w ciągu ostatnich 52 tygodni. Punkty są naliczane maksymalnie za 16 turniejów singlowych i 11 w deblu. Pod uwagę bierze się tylko i wyłącznie te turnieje, gdzie dana zawodniczka zdobyła najwięcej punktów. Słabsze wyniki są odrzucane. Wyjątkami są 4 turnieje Wielkiego Szlema, turnieje WTA Premier Mandatory, WTA Tour Championships, oraz dwa najlepsze wyniki w turniejach WTA Premier 5 dla zawodniczek z pierwszej dwudziestki rankingu – tu punktacja zawsze jest naliczana. Gdy singlistki mają taką samą liczbę punktów, to ich miejscu decyduje ilość punktów zdobytych w turniejach wielkoszlemowych. Deblistki natomiast mogą być sklasyfikowane ex aequo na tym samym miejscu. Dzieje się tak, gdy najlepsze 11 występów są takie same.

Obecnie w czołowej dwusetce rankingu WTA jest sześć Polek, a najwyżej z nich notowana jest Magda Linette oraz Iga Świątek. Dalsze miejsca zajmują Katarzyna Kawa, Magdalena Fręch, Maja Chwalińska i Urszula Radwańska.

WTA Awards

Każda organizacja sportowa przyznaje zawodnikom określone nagrody. WTA Awards każdego roku nagradza zawodniczki, które wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami w danym sezonie rozgrywkowym. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach. Jest to między innymi tytuł Tenisistki Roku. Ceremonia rozdania nagród ma miejsce w amerykańskim Miami podczas turnieju Sony Open Tennis.

Historyczne rekordy na kortach

Najdłuższy mecz został rozegrany na kortach Wimbledonu w 2010 roku. Wtedy miał miejsce wimbledoński pojedynek między Johnem Isnerem i Nicolasem Mahutem i trwał 11 godzin i 5 minut. Tenisiści grali przez trzy dni. Zwyciężył Isner.

Najkrótszy mecz miał miejsce podczas finału Wimbledonu w 1922 r. Było to spotkanie Suzanne Lenglen z Mollą Mallory. Suzanne Lenglen wygrała w zaledwie 23 minuty!

Najszybszy serwis w WTA należy do Sabine Lisicki. Rekord serwisu wśród pań padł w 2014 roku, podczas turnieju Bank of the West Classic. Lisicki posłała piłkę z prędkością 211 km/h !

Najszybszy serwis w ATP należy do Samuela Grotha. Tenisista posyłał piłki o rekordowej szybkości 263 km/h (2012 rok).

Tytuły na kortach twardych ATP i WTA. Andre Agassi był niekoronowanym, ale królem kortów twardych. Zdobył na nich 40 tytułów mistrzowskich. Wśród kobiet rekordzistką była Chris Evert. Zdobyła 53 tytuły!

Tytuły na kortach ceglastych ATP i WTA. Rekordzista tutaj był Argentyńczyk Guillermo Vilasa, który zdobył 47 razy tytuł mistrzowski. Natomiast niekwestionowaną mistrzynią wśród pań jest Chris Evert z 66 tytułami mistrzowskimi. Chris Evert to najlepsza tenisistka, która gra na tego rodzaju nawierzchni.

Najwięcej zwycięstw w grze pojedynczej ATP i WTA

Jimmy Connors i Martina Navratilova to mistrzowie nad mistrzami. Amerykanin Jimmy Connors zdobył 109 tytułów mistrzowskich w grze pojedynczej. 8 razy najlepszy był w turniejach Wielkiego Szlema. Rekordzistką wśród pań jest Martina Navratilova. Odniosła 167 zwycięstw!

Najdłuższa w historii trzysetówka należy do Polaka. W dniu 5 października 1966 r. w warszawskiej Hali Gwardii odbył się mecz tenisowy o Puchar Króla Szwecji Gustawa V między Polską i obrońcą pucharu Wielką Brytanią. Wiesław Gąsiorek i Roger Taylor rozegrali 126 gemów w trzech setach. Jak się okazało była to najdłuższa trzysetówka w historii światowego tenisa. Pojedynek wygrał Taylor.

Najwięcej zwycięstw w grze podwójnej należy do Mike’a Bryana, Boba Bryana oraz Martiny Navratilovej. Mike Bryan zdobył 107 tytułów, jego brat 105. Genialna Navratilova wygrywała w deblu 177 razy! Jej łączny wynik to 344 tytułów.

Najstarsi grający zawodnicy to Ivo Karlovic – obecnie ma 36 lat  i Kimiko Date-Krumn z wiekiem 45 lat.

Ocena artykułu
4.2/5 (głosów: 29)