Ranking UEFA 2021 - Najlepsze ligi europejskie

ranking uefa

Każdy kto chociaż odrobinę interesuje się piłką nożną, słyszał o takiej organizacji jak UEFA i wie, że UEFA ma swój ranking. Jak wygląda owy ranking? Do czego służy i kto i w jaki sposób bierze w nim udział? Na te pytania jest o wiele trudniej odpowiedzieć, ale po kolei…

Czytaj dalej ↓

UEFA - logo Tabela UEFA

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-16 18:14:46

Poz.Kraj2016/172017/182018/192019/202020/21ŁącznieKluby
1eng Anglia14.92820.07122.64218.57124.357100.5697
2esp Hiszpania20.14219.71419.57118.92819.50097.8557
3ita Włochy14.25017.33312.64214.92816.28575.4387
4ger Niemcy14.5719.85715.21418.71415.21473.5707
5fra Francja14.41611.50010.58311.6667.91656.0816
6por Portugalia8.0839.66610.90010.3009.60048.5495
7ned Holandia9.1002.9008.6009.4009.20039.2005
8rus Rosja9.20012.6007.5834.6664.33338.3826
9bel Belgia12.5002.6007.8007.6006.00036.5005
10aut Austria7.3759.7506.2005.8006.70035.8255
11sco Szkocja4.3754.0006.7509.7508.50033.3754
12ukr Ukraina5.5008.0005.6007.2006.80033.1005
13tur Wyspy Turks i Caicos9.7006.8005.5005.0003.10030.1005
14den Dania8.5005.2504.8755.1254.12527.8754
15cyp Cypr5.5007.0006.1255.1254.00027.7504
16srb Serbia2.8756.3756.0006.0005.50026.7504
17cze Republika Czeska5.5005.5006.5002.5006.60026.6005
18cro Chorwacja5.1255.1255.7504.3755.90026.2755
19sui Szwajcaria4.3006.5003.9006.4005.12526.2254
20gre Grenada5.8005.1005.1004.9005.10026.0005
21isr Izrael6.7505.6252.6252.3757.00024.3754
22nor Norwegia1.3754.0005.3753.7506.50021.0004
23swe Szwecja2.7505.3754.1255.7502.50020.5004
24bul Bułgaria4.2504.0004.0004.1254.00020.3754
25rou Rumunia3.3002.9002.3755.8753.75018.2004
26aze Azerbejdżan4.2504.3752.3753.3752.50016.8754
27kaz Kazachstan2.7504.2504.2503.3751.00015.6254
28hun Węgry1.8751.6253.2504.5004.25015.5004
29blr Białoruś3.0003.2505.0002.5001.50015.2504
31svn Słowenia2.2504.6253.1252.0002.25014.2504
32svk Słowacja2.1251.8755.1253.0001.50013.6254
33lie Liechtenstein2.5002.0001.5002.5000.5009.0001
34ltu Litwa0.5002.3752.6251.6251.6258.7504
35lux Luksemburg0.7500.8752.6253.0001.0008.2504
36bih Bośnia i Hercegowina0.5001.3752.0001.5002.6258.0004
37irl Irlandia2.6251.1251.0001.2501.8757.8754
38mkd Macedonia Północna1.2503.1251.0000.5001.7507.6254
39arm Armenia1.1250.6251.5002.7501.3757.3754
40lva Łotwa1.3750.7501.6252.2501.3757.3754
41alb Albania0.8752.6251.0000.7502.0007.2504
42nir Irlandia Północna0.5000.7500.5002.3752.8336.9583
43geo Gruzja1.1250.1251.6252.2501.7506.8754
44fin Finlandia1.7501.2500.8751.6251.3756.8754
45mda Mołdawia0.8752.7501.1250.7501.3756.8754
46mlt Malta1.2501.3751.5000.7501.5006.3754
47fro Wyspy Owcze0.3750.7501.1251.1252.7506.1254
48kvx Kosowo-0.0002.5001.5001.8335.8333
49gib Gibraltar1.5000.5001.0001.0001.6665.6663
50mne Czarnogóra0.8751.1250.3751.0001.6255.0004
51wal Walia1.0000.5001.0001.0001.5005.0004
52isl Islandia1.0001.1251.5000.6250.6254.8754
53est Estonia1.3750.6250.5000.8751.3754.7504
54and Andora0.1660.1660.8331.5000.6663.3313
55smr San Marino0.0000.1660.5000.0000.5001.1663
Poz.Kraj2016/172017/182018/192019/202020/21ŁącznieKluby
Poz.Nazwa klubu2016/172017/182018/192019/202020/21ŁącznieKrajowy
1 FC Bayern München FC Bayern München22.00029.00020.00036.00027.000134.00014.714
2 Real Madrid CF Real Madrid CF33.00032.00019.00017.00026.000127.00019.571
3 Manchester City FC Manchester City FC18.00022.00025.00025.00035.000125.00020.113
4 FC Barcelona FC Barcelona23.00025.00030.00024.00020.000122.00019.571
5 Juventus Juventus33.00023.00021.00022.00021.000120.00015.087
6 Club Atlético de Madrid Club Atlético de Madrid29.00028.00020.00022.00016.000115.00019.571
7 Manchester United Manchester United26.00020.00019.00022.00026.000113.00020.113
8 Paris Saint-Germain Paris Saint-Germain20.00019.00019.00031.00024.000113.00011.216
9 Liverpool FC Liverpool FC-30.00029.00018.00024.000101.00020.113
10 Arsenal FC Arsenal FC19.00021.00026.00010.00023.00099.00020.113
11 Chelsea FC Chelsea FC-18.00030.00017.00033.00098.00020.113
12 Sevilla FC Sevilla FC19.00021.00013.00026.00019.00098.00019.571
13 AS Roma AS Roma13.00025.00017.00011.00024.00090.00015.087
14 Borussia Dortmund Borussia Dortmund22.00010.00018.00018.00022.00090.00014.714
15 Tottenham Hotspur Tottenham Hotspur10.00021.00026.00016.00015.00088.00020.113
16 FC Porto FC Porto17.00017.00023.0007.00023.00087.0009.709
17 AFC Ajax AFC Ajax22.0001.50027.00013.00019.00082.5007.840
18 FC Shakhtar Donetsk FC Shakhtar Donetsk14.00019.00010.00022.00014.00079.0006.620
19 Olympique Lyonnais Olympique Lyonnais22.00014.00017.00023.000-76.00011.216
20 SSC Napoli SSC Napoli17.00010.00018.00019.00010.00074.00015.087
21 RB Leipzig RB Leipzig-17.0005.00027.00017.00066.00014.714
22 Villarreal CF Villarreal CF9.0008.00016.000-30.00063.00019.571
23 FC Salzburg FC Salzburg5.00021.00016.00010.0007.00059.0007.165
24 SL Benfica SL Benfica17.0004.00017.00010.00010.00058.0009.709
25 Bayer 04 Leverkusen Bayer 04 Leverkusen18.000-11.00018.00010.00057.00014.714
26 FC Internazionale Milano FC Internazionale Milano4.000-15.00025.0009.00053.00015.087
27 Atalanta BC Atalanta BC-11.0002.50020.00017.00050.50015.087
28 FC Zenit FC Zenit12.00014.00010.0009.0005.00050.0007.676
29 FC Basel 1893 FC Basel 18936.00019.0002.50019.0002.50049.0005.245
30 Beşiktaş JK Beşiktaş JK20.00019.0005.0003.0002.00049.0006.020
31 FC Dynamo Kyiv FC Dynamo Kyiv8.00012.00011.0006.00010.00047.0006.620
32 Sporting Clube de Portugal Sporting Clube de Portugal6.00017.00010.00010.0002.50045.5009.709
33 GNK Dinamo Zagreb GNK Dinamo Zagreb4.0001.50014.0008.00017.00044.5005.255
34 SS Lazio SS Lazio-17.0006.0004.00017.00044.00015.087
35 SK Slavia Praha SK Slavia Praha1.5006.00014.0006.00016.00043.5005.320
36 F.C. Copenhagen F.C. Copenhagen16.0007.0004.00014.0002.50043.5005.575
37 Olympiacos FC Olympiacos FC10.0005.0008.00010.00010.00043.0005.200
38 PFC CSKA Moskva PFC CSKA Moskva7.00017.0009.0004.0003.00040.0007.676
39 Valencia CF Valencia CF--23.00017.000-40.00019.571
40 AS Monaco FC AS Monaco FC25.0006.0005.000--36.00011.216
41 Club Brugge Club Brugge4.0001.50011.0008.00011.00035.5007.300
42 BSC Young Boys BSC Young Boys6.0005.0007.0006.00011.00035.0005.245
43 SC Braga SC Braga5.0009.0002.00010.0009.00035.0009.709
44 FC Schalke 04 FC Schalke 0418.000-17.000--35.00014.714
45 FC Krasnodar FC Krasnodar8.0001.50011.0006.0008.00034.5007.676
46 Celtic FC Celtic FC7.0008.0006.00010.0003.00034.0006.675
47 FC Viktoria Plzeň FC Viktoria Plzeň5.00013.00011.0002.0002.50033.5005.320
48 VfL Borussia Mönchengladbach VfL Borussia Mönchengladbach12.000--6.00015.00033.00014.714
49 Eintracht Frankfurt Eintracht Frankfurt--24.0009.000-33.00014.714
50 FK Crvena zvezda FK Crvena zvezda1.5008.0007.0006.00010.00032.5005.350
51 Leicester City FC Leicester City FC22.000---10.00032.00020.113
52 Rangers FC Rangers FC-0.2505.00011.00015.00031.2506.675
53 AC Milan AC Milan-12.0007.000-12.00031.00015.087
54 FC Lokomotiv Moskva FC Lokomotiv Moskva-12.0006.0006.0007.00031.0007.676
55 KRC Genk KRC Genk16.000-9.0005.000-30.0007.300
56 PSV Eindhoven PSV Eindhoven6.0001.0006.0006.00010.00029.0007.840
57 Olympique de Marseille Olympique de Marseille-19.0003.000-6.00028.00011.216
58 PFC Ludogorets 1945 PFC Ludogorets 19458.0007.0004.0006.0003.00028.0004.075
59 APOEL FC APOEL FC10.0006.0002.5007.0002.50028.0005.550
60 İstanbul Başakşehir İstanbul Başakşehir1.5006.0002.00011.0006.00026.5006.020
61 KAA Gent KAA Gent10.0001.0002.50010.0003.00026.5007.300
62 RSC Anderlecht RSC Anderlecht16.0006.0003.000--25.0007.300
63 TSG 1899 Hoffenheim TSG 1899 Hoffenheim-4.0007.000-12.00023.00014.714
64 FC Astana FC Astana4.0008.0006.0003.0001.50022.5003.125
65 R. Standard de Liège R. Standard de Liège6.000-7.0006.0003.00022.0007.300
66 AZ Alkmaar AZ Alkmaar6.000-1.5008.0006.00021.5007.840
67 LASK LASK--2.00012.0007.00021.0007.165
68 Feyenoord Feyenoord5.0006.0002.0004.0004.00021.0007.840
69 Qarabağ FK Qarabağ FK5.0006.0003.0004.0003.00021.0003.375
70 FCSB FCSB5.0009.0002.5002.5002.00021.0003.640
71 Maccabi Tel-Aviv FC Maccabi Tel-Aviv FC5.0003.0002.5002.0008.00020.5004.875
72 Wolverhampton Wanderers FC Wolverhampton Wanderers FC---16.000-16.00020.113
73 Burnley FC Burnley FC--2.500--2.50020.113
74 Everton FC Everton FC-3.000---3.00020.113
75 Southampton FC Southampton FC6.000----6.00020.113
76 West Ham United FC West Ham United FC1.500----1.50020.113
77 PAOK FC PAOK FC8.0001.5003.0002.5005.00020.0005.200
78 Granada CF Granada CF----13.00013.00019.571
79 Real Sociedad de Fútbol Real Sociedad de Fútbol-9.000--8.00017.00019.571
80 Getafe CF Getafe CF---11.000-11.00019.571
81 RCD Espanyol RCD Espanyol---10.000-10.00019.571
82 Real Betis Balompié Real Betis Balompié--10.000--10.00019.571
83 Athletic Club Athletic Club9.00010.000---19.00019.571
84 RC Celta de Vigo RC Celta de Vigo19.000----19.00019.571
85 AEK Athens FC AEK Athens FC1.0009.0004.0002.5003.00019.5005.200
86 Fenerbahçe SK Fenerbahçe SK10.0001.5008.000--19.5006.020
87 Stade Rennais FC Stade Rennais FC--11.0003.0005.00019.00011.216
88 Malmö FF Malmö FF-1.0007.0008.0002.50018.5004.100
89 FC Spartak Moskva FC Spartak Moskva1.00011.0004.0002.500-18.5007.676
90 FK Partizan FK Partizan0.5007.0002.5006.0002.00018.0005.350
91 Hapoel Beer-Sheva FC Hapoel Beer-Sheva FC6.0003.0002.0002.5004.00017.5004.875
92 AC Sparta Praha AC Sparta Praha9.0001.0001.5002.0004.00017.5005.320
93 FC BATE Borisov FC BATE Borisov1.5004.0008.0002.5001.50017.5003.050
94 Molde FK Molde FK--2.5002.50012.00017.0004.200
95 SK Rapid Wien SK Rapid Wien5.000-7.000-5.00017.0007.165
96 Galatasaray AŞ Galatasaray AŞ-0.5008.0006.0002.50017.0006.020
97 CFR 1907 Cluj CFR 1907 Cluj--2.50010.0004.00016.5003.640
99 Torino FC Torino FC---2.500-2.50015.087
100 ACF Fiorentina ACF Fiorentina11.000----11.00015.087
101 US Sassuolo Calcio US Sassuolo Calcio4.000----4.00015.087
102 FC Zorya Luhansk FC Zorya Luhansk2.0004.0002.5002.5004.00015.0006.620
103 VfL Wolfsburg VfL Wolfsburg---12.0002.50014.50014.714
104 Hertha BSC Berlin Hertha BSC Berlin1.0004.000---5.00014.714
105 1. FC Köln 1. FC Köln-4.000---4.00014.714
106 SC Freiburg SC Freiburg-1.000---1.00014.714
107 1. FSV Mainz 05 1. FSV Mainz 057.000----7.00014.714
108 FC Sheriff Tiraspol FC Sheriff Tiraspol1.0007.0002.5002.0002.00014.5001.375
109 LOSC Lille LOSC Lille1.000--5.0008.00014.00011.216
110 Rosenborg BK Rosenborg BK1.5004.0003.0003.0002.50014.0004.200
111 FC Rostov FC Rostov12.000---2.00014.0007.676
112 NK Maribor NK Maribor1.5007.0002.0002.5001.00014.0002.850
113 FC Midtjylland FC Midtjylland1.5001.5002.5002.0006.00013.5005.575
114 Ferencvárosi TC Ferencvárosi TC1.0000.5001.0006.0005.00013.5003.100
115 HNK Rijeka HNK Rijeka1.0005.0002.0002.5003.00013.5005.255
116 Apollon Limassol FC Apollon Limassol FC1.0003.0005.0002.5002.00013.5005.550
117 OGC Nice OGC Nice4.0006.000--3.00013.00011.216
118 AS Saint-Étienne AS Saint-Étienne9.000--4.000-13.00011.216
119 FC Zürich FC Zürich5.000-7.000--12.0005.245
120 Fehérvár FC Fehérvár FC1.0001.5005.0001.5002.50011.5003.100
121 Stade de Reims Stade de Reims----2.0002.00011.216
122 Racing Club de Strasbourg Alsace Racing Club de Strasbourg Alsace---2.500-2.50011.216
123 FC Girondins de Bordeaux FC Girondins de Bordeaux-1.0005.000--6.00011.216
124 Wolfsberger AC Wolfsberger AC---4.0007.00011.0007.165
125 Royal Antwerp FC Royal Antwerp FC---2.5008.00010.5007.300
126 Dundalk FC Dundalk FC3.0001.0001.5002.0003.00010.5001.575
127 FK Austria Wien FK Austria Wien4.0004.000-2.000-10.0007.165
128 Östersunds FK Östersunds FK-10.000---10.0004.100
129 Rio Ave FC Rio Ave FC1.000-1.500-2.5005.0009.709
130 Vitória SC Vitória SC-4.000-4.000-8.0009.709
131 CS Marítimo CS Marítimo-1.500---1.5009.709
132 FC Arouca FC Arouca1.500----1.5009.709
133 KF Shkëndija KF Shkëndija1.5001.5002.5001.5002.0009.0001.525
134 FC Lugano FC Lugano-6.000-3.000-9.0005.245
135 AEK Larnaca FC AEK Larnaca FC1.5001.5004.0002.000-9.0005.550
136 FK Sūduva FK Sūduva0.2501.5002.5002.5002.0008.7501.750
137 FC Slovan Liberec FC Slovan Liberec3.000---5.0008.0005.320
138 PFC CSKA-Sofia PFC CSKA-Sofia--2.0002.0004.0008.0004.075
139 HŠK Zrinjski HŠK Zrinjski1.0001.0002.0002.0002.0008.0001.600
140 HNK Hajduk Split HNK Hajduk Split1.5001.5002.0001.0002.0008.0005.255
141 F91 Diddeleng F91 Diddeleng1.0001.0003.0003.000-8.0001.650
142 FC Astra Giurgiu FC Astra Giurgiu7.0001.000---8.0003.640
143 Osmanlıspor Osmanlıspor8.000----8.0006.020
144 Willem II Willem II----2.0002.0007.840
145 FC Utrecht FC Utrecht-1.500-1.500-3.0007.840
146 Vitesse Vitesse-4.0002.000--6.0007.840
147 Heracles Almelo Heracles Almelo1.000----1.0007.840
148 FC Dynamo Moscow FC Dynamo Moscow----1.5001.5007.676
149 FC Arsenal Tula FC Arsenal Tula---1.500-1.5007.676
150 FC Ufa FC Ufa--2.500--2.5007.676
151 Aberdeen FC Aberdeen FC1.0001.0001.5002.0002.0007.5006.675
152 ŠK Slovan Bratislava ŠK Slovan Bratislava0.5000.5002.0003.0001.5007.5002.725
153 The New Saints FC The New Saints FC1.0001.0002.0002.0001.5007.5001.000
154 FC Spartak Trnava FC Spartak Trnava1.000-5.0001.500-7.5002.725
155 R. Charleroi SC R. Charleroi SC----2.5002.5007.300
156 SV Zulte Waregem SV Zulte Waregem-5.000---5.0007.300
157 KV Oostende KV Oostende-1.000---1.0007.300
158 TSV Hartberg TSV Hartberg----1.5001.5007.165
159 SK Sturm Graz SK Sturm Graz-1.0002.0001.500-4.5007.165
160 FC Admira Wacker Mödling FC Admira Wacker Mödling1.000-1.500--2.5007.165
161 SCR Altach SCR Altach-1.500---1.5007.165
162 FK Jablonec FK Jablonec--4.0001.5001.5007.0005.320
163 Brøndby IF Brøndby IF1.5001.0002.5002.000-7.0005.575
164 Konyaspor Konyaspor2.0005.000---7.0006.020
165 NK Olimpija Ljubljana NK Olimpija Ljubljana1.0000.2502.5001.5001.5006.7502.850
166 Motherwell FC Motherwell FC----2.0002.0006.675
167 Kilmarnock FC Kilmarnock FC---1.000-1.0006.675
168 Hibernian FC Hibernian FC0.500-2.000--2.5006.675
169 St Johnstone FC St Johnstone FC-0.250---0.2506.675
170 Heart of Midlothian FC Heart of Midlothian FC0.500----0.5006.675
171 FC Desna Chernihiv FC Desna Chernihiv----2.0002.0006.620
171 Kolos Kovalivka Kolos Kovalivka----2.0002.0006.620
173 FC Olexandriya FC Olexandriya1.0001.500-3.000-5.5006.620
174 FC Mariupol FC Mariupol--2.0002.000-4.0006.620
175 FC Vorskla Poltava FC Vorskla Poltava1.000-3.000--4.0006.620
176 FC Olimpik Donetsk FC Olimpik Donetsk-1.000---1.0006.620
177 FC Dinamo Tbilisi FC Dinamo Tbilisi1.500-1.0002.0002.0006.5001.375
178 FK Žalgiris Vilnius FK Žalgiris Vilnius1.0001.0002.0001.0001.5006.5001.750
179 Alashkert FC Alashkert FC1.0001.0002.0001.5001.0006.5001.475
180 FK Sarajevo FK Sarajevo-0.2501.5002.0002.5006.2501.600
181 FC Flora Tallinn FC Flora Tallinn0.5000.2501.5001.5002.5006.2500.950
182 Sivasspor Sivasspor----4.0004.0006.020
183 Alanyaspor Alanyaspor----2.0002.0006.020
184 Trabzonspor AŞ Trabzonspor AŞ---3.000-3.0006.020
185 Yeni Malatyaspor Yeni Malatyaspor---2.000-2.0006.020
186 Akhisar Belediyespor Akhisar Belediyespor--3.000--3.0006.020
188 FK Budućnost Podgorica FK Budućnost Podgorica0.5001.0001.0001.5002.0006.0001.000
189 FC Kairat Almaty FC Kairat Almaty0.5000.5002.0001.5001.5006.0003.125
190 NK Osijek NK Osijek-1.5001.5001.5001.5006.0005.255
191 FK Kukësi FK Kukësi0.5001.0002.0001.0001.5006.0001.450
192 Universitatea Craiova Universitatea Craiova-1.0002.0002.0001.0006.0003.640
193 Valletta FC Valletta FC1.0000.5001.5002.0001.0006.0001.275
194 FC Dinamo Minsk FC Dinamo Minsk1.0001.0002.0001.0001.0006.0003.050
195 AIK AIK1.0001.0001.5002.500-6.0004.100
196 FK Ventspils FK Ventspils0.5000.2501.5002.0001.5005.7501.475
197 Lincoln Red Imps FC Lincoln Red Imps FC1.0000.2501.5001.5001.5005.7501.133
198 SønderjyskE SønderjyskE1.500---2.0003.5005.575
199 AGF Aarhus AGF Aarhus----1.5001.5005.575
200 Esbjerg fB Esbjerg fB---1.500-1.5005.575
201 FC Nordsjælland FC Nordsjælland--2.000--2.0005.575
202 Lyngby BK Lyngby BK-1.000---1.0005.575
203 Omonoia FC Omonoia FC0.500---3.0003.5005.550
204 Anorthosis Famagusta FC Anorthosis Famagusta FC--1.000-2.0003.0005.550
205 AEL Limassol FC AEL Limassol FC-1.000-1.500-2.5005.550
206 Riga FC Riga FC--1.0002.5002.0005.5001.475
207 FC Progrès Niederkorn FC Progrès Niederkorn-0.5002.0001.5001.5005.5001.650
208 Budapest Honvéd FC Budapest Honvéd FC-1.0001.5001.5001.5005.5003.100
209 FC Vaduz FC Vaduz0.5000.5001.5002.0001.0005.5001.800
210 Nõmme Kalju FC Nõmme Kalju FC1.0000.5001.0002.0001.0005.5000.950
211 FC Luzern FC Luzern1.0000.5002.0002.000-5.5005.245
211 HJK Helsinki HJK Helsinki1.0000.5002.0002.000-5.5001.375
211 NK Domžale NK Domžale1.0001.5001.5001.500-5.5002.850
211 FC Viitorul FC Viitorul1.0001.5001.5001.500-5.5003.640
215 Gabala SC Gabala SC2.0001.0001.0001.500-5.5003.375
216 FK Vojvodina FK Vojvodina1.5000.250--2.0003.7505.350
217 Backa Topola Backa Topola----1.5001.5005.350
218 FK Čukarički FK Čukarički0.500--1.500-2.0005.350
219 FK Radnicki Niš FK Radnicki Niš--1.5001.000-2.5005.350
220 FK Spartak Subotica FK Spartak Subotica--2.000--2.0005.350
221 FK Mladost Lučani FK Mladost Lučani-0.250---0.2505.350
222 FK Mladá Boleslav FK Mladá Boleslav1.0001.000-2.000-4.0005.320
223 SK Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc--2.500--2.5005.320
224 FC Zlín FC Zlín-2.000---2.0005.320
225 NK Lokomotiva Zagreb NK Lokomotiva Zagreb1.500---2.0003.5005.255
226 KÍ Klaksvík KÍ Klaksvík-0.2501.0001.5002.5005.2501.225
227 B36 Tórshavn B36 Tórshavn0.5000.2501.5001.0002.0005.2501.225
228 Linfield FC Linfield FC0.2501.000-2.5001.5005.2501.391
229 CS Fola Esch CS Fola Esch0.2501.0001.5001.0001.5005.2501.650
229 FK Riteriai FK Riteriai0.2501.0001.5001.0001.5005.2501.750
231 FC Shakhtyor Soligorsk FC Shakhtyor Soligorsk0.5000.2501.5002.0001.0005.2503.050
232 FC St. Gallen FC St. Gallen--1.500-2.0003.5005.245
233 Servette FC Servette FC----1.5001.5005.245
234 FC Thun FC Thun---2.000-2.0005.245
235 FC Sion FC Sion-1.000---1.0005.245
236 Grasshopper Club Zürich Grasshopper Club Zürich1.500----1.5005.245
237 Aris Thessaloniki FC Aris Thessaloniki FC---2.0001.5003.5005.200
238 OFI Crete FC OFI Crete FC----1.5001.5005.200
239 Atromitos FC Atromitos FC--1.5002.000-3.5005.200
240 Asteras Tripolis FC Asteras Tripolis FC--1.500--1.5005.200
241 Panathinaikos FC Panathinaikos FC2.0001.500---3.5005.200
242 Panionios GSS Panionios GSS-1.000---1.0005.200
243 PAS Giannina FC PAS Giannina FC1.000----1.0005.200
244 Ararat-Armenia FC Ararat-Armenia FC---2.5002.5005.0001.475
245 KuPS Kuopio KuPS Kuopio--1.0001.5002.5005.0001.375
246 FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest-0.5002.000-2.5005.0003.050
247 FC DAC 1904 Dunajská Streda FC DAC 1904 Dunajská Streda--1.5001.5002.0005.0002.725
248 Neftçi PFK Neftçi PFK0.500-1.0002.0001.5005.0003.375
249 FH Hafnarfjördur FH Hafnarfjördur1.0001.5001.500-1.0005.0000.975
250 Maccabi Haifa FC Maccabi Haifa FC0.500--1.5002.5004.5004.875
251 Beitar Jerusalem FC Beitar Jerusalem FC1.5000.5001.000-1.0004.0004.875
252 Bnei Yehuda Tel-Aviv FC Bnei Yehuda Tel-Aviv FC-1.000-2.500-3.5004.875
253 Hapoel Haifa FC Hapoel Haifa FC--2.000--2.0004.875
254 Shamrock Rovers FC Shamrock Rovers FC0.2500.5001.0001.5001.5004.7501.575
255 Connah's Quay Nomads FC Connah's Quay Nomads FC0.5000.2501.0001.5001.5004.7501.000
256 FK Sutjeska FK Sutjeska-0.2501.5002.0001.0004.7501.000
257 FC Santa Coloma FC Santa Coloma0.5000.5001.5001.5000.5004.5000.666
258 FC Pyunik FC Pyunik0.2500.2502.0002.000-4.5001.475
259 Cork City FC Cork City FC1.0000.5002.0001.000-4.5001.575
260 AS Trenčín AS Trenčín1.5000.5002.500--4.5002.725
261 Valur Valur0.2500.5002.0001.500-4.2500.975
262 Crusaders FC Crusaders FC1.0000.2501.5001.500-4.2501.391
263 FK Partizani FK Partizani1.5000.2501.0001.500-4.2501.450
264 FK Bodø/Glimt FK Bodø/Glimt----2.0002.0004.200
265 Viking FK Viking FK----1.5001.5004.200
266 FK Haugesund FK Haugesund-0.500-2.000-2.5004.200
267 SK Brann SK Brann-0.500-1.000-1.5004.200
268 Sarpsborg 08 FF Sarpsborg 08 FF--4.000--4.0004.200
269 Lillestrøm SK Lillestrøm SK--1.500--1.5004.200
270 Odds BK Odds BK0.5001.000---1.5004.200
271 Strømsgodset IF Strømsgodset IF0.500----0.5004.200
272 Stabæk Fotball Stabæk Fotball0.250----0.2504.200
273 Djurgårdens IF Djurgårdens IF--1.500-2.0003.5004.100
274 IFK Göteborg IFK Göteborg1.500---1.5003.0004.100
275 Hammarby Fotboll Hammarby Fotboll----1.5001.5004.100
276 IFK Norrköping FK IFK Norrköping FK1.0000.500-2.000-3.5004.100
277 BK Häcken BK Häcken0.500-1.5001.500-3.5004.100
278 PFC Lokomotiv Plovdiv 1926 PFC Lokomotiv Plovdiv 1926---2.0001.5003.5004.075
279 PFC Slavia Sofia PFC Slavia Sofia0.250-1.500-1.0002.7504.075
280 PFC Levski Sofia PFC Levski Sofia0.5000.5001.0001.500-3.5004.075
281 PFC Botev Plovdiv PFC Botev Plovdiv-1.000---1.0004.075
282 FC Dunav Ruse FC Dunav Ruse-0.250---0.2504.075
283 PFC Beroe Stara Zagora PFC Beroe Stara Zagora0.500----0.5004.075
285 KF Laçi KF Laçi--1.5001.0001.5004.0001.450
286 Europa FC Europa FC0.5000.5000.5001.0001.5004.0001.133
287 FK Liepāja FK Liepāja1.0000.5001.0001.500-4.0001.475
288 FK Vardar FK Vardar1.0002.0001.000--4.0001.525
289 KF Skënderbeu KF Skënderbeu-4.000---4.0001.450
290 Hibernians FC Hibernians FC0.2501.000-1.0001.5003.7501.275
291 FC Levadia Tallinn FC Levadia Tallinn0.5000.2501.0001.0001.0003.7500.950
292 FC Torpedo Kutaisi FC Torpedo Kutaisi-0.2502.5001.000-3.7501.375
293 FC Botoşani FC Botoşani----1.5001.5003.640
294 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti-1.000---1.0003.640
295 CS Pandurii Târgu Jiu CS Pandurii Târgu Jiu1.000----1.0003.640
296 CSMS laşi CSMS laşi0.500----0.5003.640
297 FC Drita FC Drita--1.500-2.0003.5001.166
298 KR Reykjavík KR Reykjavík0.5000.500-1.0001.5003.5000.975
299 FC Chikhura Sachkhere FC Chikhura Sachkhere0.2500.2501.5001.500-3.5001.375
300 OFK Titograd OFK Titograd1.0000.5001.0001.000-3.5001.000
301 Keşla FK Keşla FK-0.5001.000-1.0002.5003.375
302 Sumqayıt FK Sumqayıt FK----1.0001.0003.375
303 Sabail Sabail---1.000-1.0003.375
304 Zirä FK Zirä FK-0.500---0.5003.375
305 Käpäz PFK Käpäz PFK0.500----0.5003.375
306 La Fiorita 1967 La Fiorita 19670.2500.5001.5000.5000.5003.2500.233
307 Stjarnan Stjarnan-0.2501.5001.500-3.2500.975
308 FK Spartaks Jūrmala FK Spartaks Jūrmala0.2501.0002.000--3.2501.475
309 FC Kaysar Kyzylorda FC Kaysar Kyzylorda----1.5001.5003.125
310 FC Ordabasy Shymkent FC Ordabasy Shymkent0.2500.250-1.5001.0003.0003.125
311 FC Tobol Kostanay FC Tobol Kostanay--1.5001.000-2.5003.125
312 FC Irtysh Pavlodar FC Irtysh Pavlodar-0.5001.000--1.5003.125
313 FC Aktobe FC Aktobe0.250----0.2503.125
314 Puskás Akadémia FC Puskás Akadémia FC----1.0001.0003.100
315 Debreceni VSC Debreceni VSC0.500--1.500-2.0003.100
316 Újpest FC Újpest FC--1.500--1.5003.100
317 Vasas FC Vasas FC-0.250---0.2503.100
318 MTK Budapest MTK Budapest0.500----0.5003.100
319 FC Vitebsk FC Vitebsk---1.000-1.0003.050
320 FC Torpedo Zhodino FC Torpedo Zhodino1.000----1.0003.050
327 NŠ Mura NŠ Mura---1.0002.0003.0002.850
328 SP Tre Fiori SP Tre Fiori--1.0000.5001.5003.0000.233
329 FC Saburtalo FC Saburtalo---2.0001.0003.0001.375
330 Petrocub-Hincesti Petrocub-Hincesti--1.0001.0001.0003.0001.375
330 FC Shkupi 1927 FC Shkupi 1927--1.0001.0001.0003.0001.525
332 MFK Ružomberok MFK Ružomberok-1.000-1.0001.0003.0002.725
333 NSÍ Runavík NSÍ Runavík0.2500.2501.0000.5001.0003.0001.225
334 FK Željezničar FK Željezničar-0.5001.500-1.0003.0001.600
335 Balzan FC Balzan FC0.2500.2501.5001.000-3.0001.275
336 NK Celje NK Celje----2.0002.0002.850
337 NK Rudar Velenje NK Rudar Velenje--1.500--1.5002.850
338 ND Gorica ND Gorica0.2500.500---0.7502.850
339 KF Tirana KF Tirana-0.250--2.5002.7501.450
340 KF Teuta KF Teuta0.250--1.0001.5002.7501.450
341 Coleraine FC Coleraine FC-0.2501.000-1.5002.7501.391
342 SP Tre Penne SP Tre Penne0.5000.250-1.5000.5002.7500.233
343 NK Široki Brijeg NK Široki Brijeg0.2500.5001.0001.000-2.7501.600
344 Víkingur Víkingur0.2501.0001.500--2.7501.225
345 MŠK Žilina MŠK Žilina-1.000--1.0002.0002.725
346 TJ Spartak Myjava TJ Spartak Myjava0.250----0.2502.725
347 Bala Town FC Bala Town FC0.2500.2500.500-1.5002.5001.000
348 UE Engordany UE Engordany--1.0001.0000.5002.5000.666
349 Gżira United FC Gżira United FC--1.0001.500-2.5001.275
350 Cliftonville FC Cliftonville FC0.500-1.0001.000-2.5001.391
351 Floriana FC Floriana FC-0.250--2.0002.2501.275
352 FK Zeta FK Zeta-0.250-1.0001.0002.2501.000
353 Breidablik Breidablik0.250--1.0001.0002.2500.975
354 Derry City FC Derry City FC-0.2501.000-1.0002.2501.575
355 HB Tórshavn HB Tórshavn0.250--1.5000.5002.2501.225
356 St Joseph's FC St Joseph's FC-0.2500.5001.0000.5002.2501.133
357 FC Prishtina FC Prishtina-0.2501.0000.5000.5002.2501.166
358 FC Milsami Orhei FC Milsami Orhei-0.2501.0001.000-2.2501.375
359 FC Urartu FC Urartu0.250-1.0001.000-2.2501.475
360 FC Samtredia FC Samtredia0.2501.0001.000--2.2501.375
361 FC Locomotive Tbilisi FC Locomotive Tbilisi----2.0002.0001.375
362 FC Inter Turku FC Inter Turku---1.0001.0002.0001.375
362 FK Kauno Žalgiris FK Kauno Žalgiris---1.0001.0002.0001.750
362 RFS RFS---1.0001.0002.0001.475
365 Ilves Tampere Ilves Tampere--1.000-1.0002.0001.375
366 JK Narva Trans JK Narva Trans--1.0001.000-2.0000.950
367 FK Sileks FK Sileks0.250---1.5001.7501.525
368 FC Shirak FC Shirak0.5000.250--1.0001.7501.475
369 AS Jeunesse Esch AS Jeunesse Esch0.250--1.500-1.7501.650
370 FC Zaria Balti FC Zaria Balti0.2500.5001.000--1.7501.375
370 FK Rabotnicki FK Rabotnicki0.2500.5001.000--1.7501.525
372 FC Stumbras FC Stumbras--1.000--1.0001.750
373 FK Atlantas FK Atlantas0.2500.250---0.5001.750
374 FC Differdange 03 FC Differdange 030.2500.250--1.0001.5001.650
375 Union Titus Petange Union Titus Petange----1.0001.0001.650
376 Racing FC Union Luxembourg Racing FC Union Luxembourg--1.000--1.0001.650
377 FK Borac Banja Luka FK Borac Banja Luka----1.5001.5001.600
378 FK Radnik Bijeljina FK Radnik Bijeljina0.250--1.000-1.2501.600
379 FK Sloboda Tuzla FK Sloboda Tuzla0.250----0.2501.600
380 Bohemian FC Bohemian FC----1.0001.0001.575
381 Saint Patrick's Athletic FC Saint Patrick's Athletic FC0.500--1.000-1.5001.575
382 KF Renova KF Renova----1.5001.5001.525
383 FK Makedonija GP Skopje FK Makedonija GP Skopje---1.000-1.0001.525
383 Akademija Pandev Akademija Pandev---1.000-1.0001.525
385 FK Pelister FK Pelister-0.250---0.2501.525
386 FC Sfintul Gheorghe FC Sfintul Gheorghe----1.5001.5001.375
386 Inter Club d'Escaldes Inter Club d'Escaldes----1.5001.5000.666
388 KF Feronikeli KF Feronikeli---1.500-1.5001.166
389 RoPS Rovaniemi RoPS Rovaniemi0.500--1.000-1.5001.375
390 Birkirkara FC Birkirkara FC1.000-0.500--1.5001.275
391 FC Noah FC Noah----1.0001.0001.475
391 FK Valmiera FK Valmiera----1.0001.0001.475
393 FC Gandzasar FC Gandzasar-0.2501.000--1.2501.475
394 FK Jelgava FK Jelgava1.0000.250---1.2501.475
395 KS Luftëtari KS Luftëtari--1.000--1.0001.450
396 Glentoran FC Glentoran FC----1.0001.0001.391
397 Ballymena United FC Ballymena United FC-0.250-1.000-1.2501.391
398 Glenavon FC Glenavon FC0.250-1.000--1.2501.391
399 FC Dinamo Batumi FC Dinamo Batumi-0.250--1.0001.2501.375
400 FC Dinamo-Auto Tiraspol FC Dinamo-Auto Tiraspol----1.0001.0001.375
400 FC Honka Espoo FC Honka Espoo----1.0001.0001.375
402 FC Speranța Nisporeni FC Speranța Nisporeni---1.000-1.0001.375
403 FC Lahti FC Lahti--1.000--1.0001.375
404 IFK Mariehamn IFK Mariehamn0.2501.000---1.2501.375
405 VPS Vaasa VPS Vaasa-0.500---0.5001.375
406 SJK Seinäjoki SJK Seinäjoki1.0000.250---1.2501.375
407 FC Dacia Chisinau FC Dacia Chisinau0.2500.250---0.5001.375
408 FC Zimbru Chisinau FC Zimbru Chisinau0.500----0.5001.375
409 FC Dila Gori FC Dila Gori0.250----0.2501.375
410 FC Sirens FC Sirens----1.0001.0001.275
411 UE Sant Julià UE Sant Julià-0.2500.5000.500-1.2500.666
412 FK Rudar Pljevlja FK Rudar Pljevlja0.250-1.000--1.2501.000
413 KF Gjilani KF Gjilani----1.0001.0001.166
414 KF Trepça’89 KF Trepça’89-0.500---0.5001.166
415 Víkingur Reykjavík Víkingur Reykjavík----1.0001.0000.975
415 Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond----1.0001.0000.950
415 FK Iskra FK Iskra----1.0001.0001.000
418 Barry Town AFC Barry Town AFC---0.5000.5001.0001.000
419 Cardiff Metropolitan University FC Cardiff Metropolitan University FC---0.500-0.5001.000
420 ÍBV Vestmannaeyjar ÍBV Vestmannaeyjar--1.000--1.0000.975
421 SS Folgore SS Folgore0.2500.2500.500--1.0000.233
422 Cefn Druids AFC Cefn Druids AFC--0.500--0.5001.000
423 Bangor City FC Bangor City FC-0.250---0.2501.000
424 Llandudno FC Llandudno FC0.250----0.2501.000
424 FK Bokelj FK Bokelj0.250----0.2501.000
426 FCI Tallinn FCI Tallinn0.2500.500---0.7500.950
427 UE Santa Coloma UE Santa Coloma0.2500.250---0.5000.666
428 FC Lusitans FC Lusitans0.250----0.2500.666
Poz.Nazwa klubu2016/172017/182018/192019/202020/21ŁącznieKrajowy

UEFA, czyli co?

UEFA to Unia Europejskich Związków Piłkarskich – skrót od angielskiej nazwy Union of European Football Associations. UEFA jest międzynarodową organizacją pozarządową, która zrzesza związki piłki nożnej. Unia została założona 15 czerwca 1954 roku w Szwajcarii, w Bazylei. Do zadań UEFA należy organizacja europejskich pucharów. Są to zawody rozgrywane w ramach: Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europy UEFA, a także Superpucharu Europy UEFA oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Organizacja zrzesza 55 federacji narodowych wraz z Gibraltarem i Kosowem. 50 związków jest z Europy, a 5 pochodzi z Azji. Drużyny z 53 krajów grają w męskiej Lidze Mistrzów oraz w Lidze Europy. Dwie, które nie biorą udziału w rozgrywkach to Liechtenstein (drużyny piłkarskie wchodzą w szwajcarski system ligowy) oraz Kosowo.  Drużyny z Kosowa nie spełniały warunków licencyjnych (sezon 2016/17). W Lidze Mistrzów Kobiet natomiast biorą udział kluby z 47 krajowych federacji. Swojej reprezentacji nie ma Andora, Armenia, Liechtenstein i San Marino. Natomiast ligi Azerbejdżanu i Gruzji są zawieszone. Ponadto kraje Beneluxu, czyli Belgia i Holandia mają wspólną ligę, która nazywa się BeNe League. Obecnie siedziba organizacji znajduje się w szwajcarskim Nyon. UEFA jest członkiem FIFA.

Najbardziej prestiżowe rozgrywki klubowe UEFA – Champions League

Liga Mistrzów UEFA, czyli UEFA Champions League to międzynarodowe, ale europejskie, klubowe rozgrywki piłkarskie będące kontynuacją Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (inaczej: Puchar Europy lub Puchar Mistrzów). Powstały w 1992 roku. W zawodach biorą udział najlepsze męskie drużyny klubowe z europejskich lig krajowych. Mecze rozgrywane są na stadionach europejskich. UEFA Champions League to najbardziej prestiżowe klubowe rozgrywki piłkarskie na Starym Kontynencie. Dotychczas najczęściej w Lidze Mistrzów triumfowały drużyny: Real Madryt, A.C. Milan, Liverpool FC, Bayern Monachium i FC Barcelona. Od chwili, gdy utworzona została Liga Mistrzów, czyli od 1992 roku, jedyną drużyną, która potrafiła obronić tytuł mistrzowski jest Real Madryt. Stało się to w 2017 roku. W roku następnym – 2018 - Królewscy osiągnęli hattrick zwycięstwa w Lidze Mistrzów UEFA.

Najbardziej prestiżowe rozgrywki klubowe UEFA – Liga Europy

Liga Europy UEFA - UEFA Europa League – jest prestiżowym międzynarodowym klubowym turniejem piłki nożnej. Turniej jest wymyślony i organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskich - UEFA. W tych rozgrywkach piłkarskich biorą udział zespoły, które zajmują czołowe miejsca w narodowych rozgrywkach na najwyższym szczeblu. Nie bierze się tutaj pod uwagę drużyn, które uczestniczą w Lidze Mistrzów. Liga Europy UEFA jako turniej, została utworzona w 2009 roku. Jest kontynuacją Pucharu UEFA - UEFA Cup. O Puchar UEFA drużyny piłkarskie rywalizowały po raz pierwszy w sezonie 1971/1972. Sam Puchar UEFA jest prawdopodobnie kontynuacją Pucharu Miast Targowych. Warto jednak wiedzieć, że UEFA nie uznaje Pucharu Miast Targowych za swój oficjalny turniej. W sezonie 2009 - 2010 puchar został zamieniony w Ligę Europy UEFA.

Na tapecie – nowe europejskie rozgrywki klubowe

Dla miłośników klubowych piłkarskich rozgrywek UEFA przygotowała nie lada niespodziankę. Prawdopodobnie pojawią się nowe europejskie rozgrywki klubowe. Zawodu mają ruszyć od sezonu 2021/2022 pod szumną nazwą turniejową - Europa Conference League. Po co wymyślono te nowe rozgrywki? Przede wszystkim celem ich powstania jest danie szansy większej liczbie klubów z większej liczby krajów na uczestnictwo w europejskim futbolu. O takiej idei poinformowała UEFA na oficjalnym koncie na Twitterze. W Polsce nie nadano im jeszcze rodzimej nazwy. Jakie zasady będą rządziły tymi rozgrywkami? Przede wszystkim będą to trzecie rozgrywki europejskie, które zorganizuje UEFA - oczywiście po Lidze Mistrzów i Lidze Europy. W Europa Conference League mają uczestniczyć 32 drużyny. Dlatego też liczba zespołów biorących udział w Lidze Europy ulegnie zmniejszeniu z 48 do 32 drużyn. Wszystko jest zgodne z planem UEFA, według którego organizacja chce stopniowo ograniczać dostęp do Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Ograniczenia będą stosowane dla klubów piłkarskich z państw, w których ten sport nie jest na najwyższym poziomie. Słabsze zespoły trafią właśnie do Europa Conference League. I to może oznaczać szansę dla polskich klubów. Do kwalifikacji do ECL częściowo wezmą udział drużyny, które teraz startowałyby w eliminacjach do Ligi Europy. Ale w kwalifikacjach do nowych rozgrywek planuje się też udział ekip, które odpadły w eliminacjach do Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Tak więc Europa Conference League może stać się szansą dla polskich klubów.

Współczynnik UEFA, czyli jak powstaje ranking klubowy

Ranking klubowy UEFA to lista najlepszych drużyn piłkarskich lig krajowych, które są zrzeszone w UEFA. Z czego wynika kolejność? Jak można zdobyć punkty i czym jest słynni współczynnik UEFA? Obecnie każda drużyna, która bierze udział w rozgrywkach UEFA, otrzymuje po dwa punkty za zwycięstwo w meczu. Natomiast jeden punkt jest za zremisowanie spotkania. Inaczej sprawa się ma w eliminacjach turniejowych. Gdy drużyna startuje w eliminacjach za zwycięstwo liczy się jeden punkcik. Natomiast za remis zaledwie pół punktu. Ale UEFA daje też dodatkowe nagrody punktowe. I tak za awans do fazy grupowej w Champions League, kluby otrzymują cztery cenne punkty. Podobna nagroda czeka drużyny za wyjście z grupy w tym prestiżowym turnieju. Jest to potężne punktowe turbodoładowanie. Ale niespodzianki na tym się nie kończą. Za osiągnięcie 1/8 finału, ¼ finału, półfinału oraz samego finału Ligi Mistrzów drużyna za każdym razem dostaje bonus. Jest to dodatkowy jeden punkt. Podobnie dzieje się w Lidze Europy. Dodatkowy punkt drużyna otrzymuje za ćwierćfinał, półfinał i finał rozgrywek. Zebrane w ten sposób przez przedstawicieli danej ligi krajowej punkty rankingowe UEFA dzieli przez liczbę zespołów, które na nie zapracowały. Tak dzieje się na koniec każdego sezonu piłkarskiego. Na koniec z sumy punktów, które są zbierane przez pięć ostatnich sezonów powstaje słynny współczynnik rankingowy UEFA. Na bazie owego współczynnika następnie tworzy się ranking ligowy.

Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 14)