Ranking UEFA 2022 - Najlepsze ligi europejskie

ranking uefa

Każdy kto chociaż odrobinę interesuje się piłką nożną, słyszał o takiej organizacji jak UEFA i wie, że UEFA ma swój ranking. Jak wygląda owy ranking? Do czego służy i kto i w jaki sposób bierze w nim udział? Na te pytania jest o wiele trudniej odpowiedzieć, ale po kolei…

Czytaj dalej ↓

UEFA - logo Tabela UEFA

Ostatnia aktualizacja: 2022-11-29 09:38:25

Poz.Kraj2017/182018/192019/202020/212021/22ŁącznieKluby
1eng Anglia20.07122.64218.57124.35721.000106.6417
2esp Hiszpania19.71419.57118.92819.50018.42896.1417
3ita Włochy17.33312.64214.92816.28515.71476.9027
4ger Niemcy9.85715.21418.71415.21416.21475.2137
5fra Francja11.50010.58311.6667.91618.41660.0816
6por Portugalia9.66610.90010.3009.60012.91653.3826
7ned Holandia2.9008.6009.4009.20019.20049.3005
8aut Austria9.7506.2005.8006.70010.40038.8505
9sco Szkocja4.0006.7509.7508.5007.90036.9005
10 12.6007.5834.6664.3335.30034.4825
11srb Serbia6.3756.0006.0005.5009.50033.3754
12ukr Ukraina8.0005.6007.2006.8004.20031.8005
13bel Belgia2.6007.8007.6006.0006.60030.6005
14sui Szwajcaria6.5003.9006.4005.1257.75029.6754
15 5.1005.1004.9005.1008.00028.2004
16 5.5006.5002.5006.6006.70027.8005
17nor Norwegia4.0005.3753.7506.5007.62527.2504
18den Dania5.2504.8755.1254.1257.80027.1755
19cro Chorwacja5.1255.7504.3755.9006.00027.1504
20 6.8005.5005.0003.1006.70027.1005
21cyp Cypr7.0006.1255.1254.0004.12526.3754
22isr Izrael5.6252.6252.3757.0006.75024.3754
23swe Szwecja5.3754.1255.7502.5005.12522.8754
24bul Bułgaria4.0004.0004.1254.0003.37519.5004
25rou Rumunia2.9002.3755.8753.7502.25017.1504
26aze Azerbejdżan4.3752.3753.3752.5004.37517.0004
27hun Węgry1.6253.2504.5004.2502.75016.3754
29kaz Kazachstan4.2504.2503.3751.0002.87515.7504
30svk Słowacja1.8755.1253.0001.5004.12515.6254
31svn Słowenia4.6253.1252.0002.2503.00015.0004
32blr Białoruś3.2505.0002.5001.5000.25012.5004
33mda Mołdawia2.7501.1250.7501.3755.25011.2504
34ltu Litwa2.3752.6251.6251.6251.75010.0004
35bih Bośnia i Hercegowina1.3752.0001.5002.6251.6259.1254
36fin Finlandia1.2500.8751.6251.3753.7508.8754
37lux Luksemburg0.8752.6253.0001.0001.2508.7504
38lva Łotwa0.7501.6252.2501.3752.6258.6254
39kvx Kosowo0.0002.5001.5001.8332.3338.1663
40irl Irlandia1.1251.0001.2501.8752.8758.1254
41arm Armenia0.6251.5002.7501.3751.8758.1254
42nir Irlandia Północna0.7500.5002.3752.8331.6258.0834
43alb Albania2.6251.0000.7502.0001.6258.0004
44fro Wyspy Owcze0.7501.1251.1252.7501.5007.2503
45est Estonia0.6250.5000.8751.3753.6667.0413
46mlt Malta1.3751.5000.7501.5001.8757.0004
47geo Gruzja0.1251.6252.2501.7501.2507.0004
48 3.1251.0000.5001.7500.6257.0004
49lie Liechtenstein2.0001.5002.5000.5000.0006.5001
50wal Walia0.5001.0001.0001.5001.5005.5004
51gib Gibraltar0.5001.0001.0001.6661.2505.4164
52isl Islandia1.1251.5000.6250.6251.5005.3754
53mne Czarnogóra1.1250.3751.0001.6250.7504.8754
54and Andora0.1660.8331.5000.6661.5004.6653
55smr San Marino0.1660.5000.0000.5000.1661.3323
Poz.Kraj2017/182018/192019/202020/212021/22ŁącznieKluby
Poz.Nazwa klubu2017/182018/192019/202020/212021/22ŁącznieKrajowy
1 FC Bayern München FC Bayern München29.00020.00036.00027.00026.000138.00015.042
2 Liverpool FC Liverpool FC30.00029.00018.00024.00033.000134.00021.328
3 Manchester City FC Manchester City FC22.00025.00025.00035.00027.000134.00021.328
4 Real Madrid CF Real Madrid CF32.00019.00017.00026.00030.000124.00019.228
5 Chelsea FC Chelsea FC18.00030.00017.00033.00025.000123.00021.328
6 FC Barcelona FC Barcelona25.00030.00024.00020.00015.000114.00019.228
7 Paris Saint-Germain Paris Saint-Germain19.00019.00031.00024.00019.000112.00012.016
8 Juventus Juventus23.00021.00022.00021.00020.000107.00015.380
9 Club Atlético de Madrid Club Atlético de Madrid28.00020.00022.00016.00019.000105.00019.228
10 Manchester United Manchester United20.00019.00022.00026.00018.000105.00021.328
11 AS Roma AS Roma25.00017.00011.00024.00023.000100.00015.380
12 Sevilla FC Sevilla FC21.00013.00026.00019.00012.00091.00019.228
13 RB Leipzig RB Leipzig17.0005.00027.00017.00017.00083.00015.042
14 Tottenham Hotspur Tottenham Hotspur21.00026.00016.00015.0005.00083.00021.328
15 AFC Ajax AFC Ajax1.50027.00013.00019.00022.00082.5009.860
16 FC Porto FC Porto17.00023.0007.00023.00010.00080.00010.676
17 Arsenal FC Arsenal FC21.00026.00010.00023.000-80.00021.328
18 Villarreal CF Villarreal CF8.00016.000-30.00024.00078.00019.228
19 Borussia Dortmund Borussia Dortmund10.00018.00018.00022.00010.00078.00015.042
20 Olympique Lyonnais Olympique Lyonnais14.00017.00023.000-21.00075.00012.016
21 FC Salzburg FC Salzburg21.00016.00010.0007.00017.00071.0007.770
22 FC Shakhtar Donetsk FC Shakhtar Donetsk19.00010.00022.00014.0006.00071.0006.360
23 FC Internazionale Milano FC Internazionale Milano-15.00025.0009.00018.00067.00015.380
24 Atalanta BC Atalanta BC11.0002.50020.00017.00016.00066.50015.380
25 SSC Napoli SSC Napoli10.00018.00019.00010.0009.00066.00015.380
26 Eintracht Frankfurt Eintracht Frankfurt-24.0009.000-28.00061.00015.042
27 SL Benfica SL Benfica4.00017.00010.00010.00020.00061.00010.676
28 Sporting Clube de Portugal Sporting Clube de Portugal17.00010.00010.0002.50016.00055.50010.676
29 FC Basel 1893 FC Basel 189319.0002.50019.0002.50012.00055.0005.935
30 Bayer 04 Leverkusen Bayer 04 Leverkusen-11.00018.00010.00014.00053.00015.042
31 SS Lazio SS Lazio17.0006.0004.00017.0009.00053.00015.380
32 SK Slavia Praha SK Slavia Praha6.00014.0006.00016.00010.00052.0005.560
33 Rangers FC Rangers FC0.2505.00011.00015.00019.00050.2507.380
34 GNK Dinamo Zagreb GNK Dinamo Zagreb1.50014.0008.00017.0009.00049.5005.430
35 SC Braga SC Braga9.0002.00010.0009.00016.00046.00010.676
36 FK Crvena zvezda FK Crvena zvezda8.0007.0006.00010.00015.00046.0006.675
37 FC Zenit FC Zenit14.00010.0009.0005.0008.00046.0006.896
38 Olympique de Marseille Olympique de Marseille19.0003.000-6.00016.00044.00012.016
39 FC Dynamo Kyiv FC Dynamo Kyiv12.00011.0006.00010.0005.00044.0006.360
40 Olympiacos FC Olympiacos FC5.0008.00010.00010.0008.00041.0005.640
41 F.C. Copenhagen F.C. Copenhagen7.0004.00014.0002.50013.00040.5005.435
42 Feyenoord Feyenoord6.0002.0004.0004.00024.00040.0009.860
43 Valencia CF Valencia CF-23.00017.000--40.00019.228
44 Club Brugge Club Brugge1.50011.0008.00011.0007.00038.5006.120
45 AC Milan AC Milan12.0007.000-12.0007.00038.00015.380
46 BSC Young Boys BSC Young Boys5.0007.0006.00011.0008.00037.0005.935
47 LASK LASK-2.00012.0007.00015.00036.0007.770
48 FC Lokomotiv Moskva FC Lokomotiv Moskva12.0006.0006.0007.0003.00034.0006.896
49 Stade Rennais FC Stade Rennais FC-11.0003.0005.00014.00033.00012.016
50 PSV Eindhoven PSV Eindhoven1.0006.0006.00010.00010.00033.0009.860
51 Celtic FC Celtic FC8.0006.00010.0003.0006.00033.0007.380
52 Beşiktaş JK Beşiktaş JK19.0005.0003.0002.0004.00033.0005.420
53 PFC CSKA Moskva PFC CSKA Moskva17.0009.0004.0003.000-33.0006.896
54 Galatasaray AŞ Galatasaray AŞ0.5008.0006.0002.50015.00032.0005.420
55 FC Viktoria Plzeň FC Viktoria Plzeň13.00011.0002.0002.5002.50031.0005.560
56 LOSC Lille LOSC Lille--5.0008.00017.00030.00012.016
57 FC Spartak Moskva FC Spartak Moskva11.0004.0002.500-12.00029.5006.896
58 AZ Alkmaar AZ Alkmaar-1.5008.0006.00013.00028.5009.860
59 KAA Gent KAA Gent1.0002.50010.0003.00011.00027.5006.120
60 FC Krasnodar FC Krasnodar1.50011.0006.0008.000-26.5006.896
61 AS Monaco FC AS Monaco FC6.0005.000--15.00026.00012.016
62 Real Sociedad de Fútbol Real Sociedad de Fútbol9.000--8.0009.00026.00019.228
63 PAOK FC PAOK FC1.5003.0002.5005.00013.00025.0005.640
64 Qarabağ FK Qarabağ FK6.0003.0004.0003.0009.00025.0003.400
65 İstanbul Başakşehir İstanbul Başakşehir6.0002.00011.0006.000-25.0005.420
66 Maccabi Tel-Aviv FC Maccabi Tel-Aviv FC3.0002.5002.0008.0009.00024.5004.875
67 FK Partizan FK Partizan7.0002.5006.0002.0007.00024.5006.675
68 Malmö FF Malmö FF1.0007.0008.0002.5005.00023.5004.575
69 Leicester City FC Leicester City FC---10.00013.00023.00021.328
70 PFC Ludogorets 1945 PFC Ludogorets 19457.0004.0006.0003.0003.00023.0003.900
71 TSG 1899 Hoffenheim TSG 1899 Hoffenheim4.0007.000-12.000-23.00015.042
72 FC Sheriff Tiraspol FC Sheriff Tiraspol7.0002.5002.0002.0009.00022.5002.250
73 VfL Wolfsburg VfL Wolfsburg--12.0002.5008.00022.50015.042
74 West Ham United FC West Ham United FC----21.00021.00021.328
75 Wolverhampton Wanderers FC Wolverhampton Wanderers FC--16.000--16.00021.328
76 Burnley FC Burnley FC-2.500---2.50021.328
77 Everton FC Everton FC3.000----3.00021.328
78 Real Betis Balompié Real Betis Balompié-10.000--11.00021.00019.228
79 VfL Borussia Mönchengladbach VfL Borussia Mönchengladbach--6.00015.000-21.00015.042
80 FC Astana FC Astana8.0006.0003.0001.5002.00020.5003.150
81 AEK Athens FC AEK Athens FC9.0004.0002.5003.0001.50020.0005.640
82 CFR 1907 Cluj CFR 1907 Cluj-2.50010.0004.0003.00019.5003.430
83 Granada CF Granada CF---13.000-13.00019.228
84 Getafe CF Getafe CF--11.000--11.00019.228
85 RCD Espanyol RCD Espanyol--10.000--10.00019.228
86 Athletic Club Athletic Club10.000----10.00019.228
87 FC Midtjylland FC Midtjylland1.5002.5002.0006.0007.00019.0005.435
88 Molde FK Molde FK-2.5002.50012.0002.00019.0005.450
89 FC Zorya Luhansk FC Zorya Luhansk4.0002.5002.5004.0005.00018.0006.360
90 KRC Genk KRC Genk-9.0005.000-4.00018.0006.120
91 APOEL FC APOEL FC6.0002.5007.0002.500-18.0005.275
92 FCSB FCSB9.0002.5002.5002.0001.50017.5003.430
93 FC BATE Borisov FC BATE Borisov4.0008.0002.5001.5001.50017.5002.500
94 FK Bodø/Glimt FK Bodø/Glimt---2.00015.00017.0005.450
95 FC Schalke 04 FC Schalke 04-17.000---17.00015.042
96 SK Rapid Wien SK Rapid Wien-7.000-5.0004.00016.0007.770
97 R. Standard de Liège R. Standard de Liège-7.0006.0003.000-16.0006.120
98 Ferencvárosi TC Ferencvárosi TC0.5001.0006.0005.0003.00015.5003.275
99 Torino FC Torino FC--2.500--2.50015.380
100 1. FC Union Berlin 1. FC Union Berlin----5.0005.00015.042
101 Hertha BSC Berlin Hertha BSC Berlin4.000----4.00015.042
101 1. FC Köln 1. FC Köln4.000----4.00015.042
103 SC Freiburg SC Freiburg1.000----1.00015.042
104 Vitesse Vitesse4.0002.000--9.00015.0009.860
105 HNK Rijeka HNK Rijeka5.0002.0002.5003.0002.50015.0005.430
106 Rosenborg BK Rosenborg BK4.0003.0003.0002.5002.50015.0005.450
107 Fenerbahçe SK Fenerbahçe SK1.5008.000--5.00014.5005.420
108 Royal Antwerp FC Royal Antwerp FC--2.5008.0004.00014.5006.120
109 Hapoel Beer-Sheva FC Hapoel Beer-Sheva FC3.0002.0002.5004.0002.50014.0004.875
110 Apollon Limassol FC Apollon Limassol FC3.0005.0002.5002.0001.50014.0005.275
111 NK Maribor NK Maribor7.0002.0002.5001.0001.50014.0003.000
112 AC Sparta Praha AC Sparta Praha1.0001.5002.0004.0005.00013.5005.560
113 ŠK Slovan Bratislava ŠK Slovan Bratislava0.5002.0003.0001.5006.00013.0003.125
115 OGC Nice OGC Nice6.000--3.000-9.00012.016
116 Stade de Reims Stade de Reims---2.000-2.00012.016
117 AS Saint-Étienne AS Saint-Étienne--4.000--4.00012.016
118 Racing Club de Strasbourg Alsace Racing Club de Strasbourg Alsace--2.500--2.50012.016
119 FC Girondins de Bordeaux FC Girondins de Bordeaux1.0005.000---6.00012.016
120 FK Jablonec FK Jablonec-4.0001.5001.5005.00012.0005.560
121 RSC Anderlecht RSC Anderlecht6.0003.000--2.50011.5006.120
122 Fehérvár FC Fehérvár FC1.5005.0001.5002.5001.00011.5003.275
123 Wolfsberger AC Wolfsberger AC--4.0007.000-11.0007.770
124 FC Paços de Ferreira FC Paços de Ferreira----2.5002.50010.676
124 CD Santa Clara CD Santa Clara----2.5002.50010.676
126 Rio Ave FC Rio Ave FC-1.500-2.500-4.00010.676
127 Vitória SC Vitória SC4.000-4.000--8.00010.676
128 CS Marítimo CS Marítimo1.500----1.50010.676
129 PFC CSKA-Sofia PFC CSKA-Sofia-2.0002.0004.0002.50010.5003.900
130 FK Sūduva FK Sūduva1.5002.5002.5002.0001.50010.0002.000
131 Östersunds FK Östersunds FK10.000----10.0004.575
132 Willem II Willem II---2.000-2.0009.860
133 FC Utrecht FC Utrecht1.500-1.500--3.0009.860
134 FC Flora Tallinn FC Flora Tallinn0.2501.5001.5002.5004.0009.7501.408
135 Dundalk FC Dundalk FC1.0001.5002.0003.0002.0009.5001.625
136 Aberdeen FC Aberdeen FC1.0001.5002.0002.0002.5009.0007.380
137 KF Shkëndija KF Shkëndija1.5002.5001.5002.0001.5009.0001.400
138 FC Lugano FC Lugano6.000-3.000--9.0005.935
139 HJK Helsinki HJK Helsinki0.5002.0002.000-4.0008.5001.775
140 Brøndby IF Brøndby IF1.0002.5002.000-3.0008.5005.435
141 The New Saints FC The New Saints FC1.0002.0002.0001.5002.0008.5001.100
142 FC Spartak Trnava FC Spartak Trnava-5.0001.500-2.0008.5003.125
143 F91 Diddeleng F91 Diddeleng1.0003.0003.000-1.5008.5001.750
144 Anorthosis Famagusta FC Anorthosis Famagusta FC-1.000-2.0005.0008.0005.275
145 Riga FC Riga FC-1.0002.5002.0002.5008.0001.725
146 FC Kairat Almaty FC Kairat Almaty0.5002.0001.5001.5002.5008.0003.150
147 FK Žalgiris Vilnius FK Žalgiris Vilnius1.0002.0001.0001.5002.5008.0002.000
148 Alashkert FC Alashkert FC1.0002.0001.5001.0002.5008.0001.625
149 NK Osijek NK Osijek1.5001.5001.5001.5002.0008.0005.430
150 HNK Hajduk Split HNK Hajduk Split1.5002.0001.0002.0001.5008.0005.430
151 SK Sturm Graz SK Sturm Graz1.0002.0001.500-3.0007.5007.770
152 FK Austria Wien FK Austria Wien4.000-2.000-1.5007.5007.770
153 TSV Hartberg TSV Hartberg---1.500-1.5007.770
154 FC Admira Wacker Mödling FC Admira Wacker Mödling-1.500---1.5007.770
155 SCR Altach SCR Altach1.500----1.5007.770
156 NK Olimpija Ljubljana NK Olimpija Ljubljana0.2502.5001.5001.5002.0007.7503.000
157 KuPS Kuopio KuPS Kuopio-1.0001.5002.5002.5007.5001.775
158 CS Fola Esch CS Fola Esch1.0001.5001.0001.5002.5007.5001.750
159 Universitatea Craiova Universitatea Craiova1.0002.0002.0001.0001.5007.5003.430
160 AEK Larnaca FC AEK Larnaca FC1.5004.0002.000--7.5005.275
161 St Johnstone FC St Johnstone FC0.250---2.5002.7507.380
162 Hibernian FC Hibernian FC-2.000--2.0004.0007.380
163 Motherwell FC Motherwell FC---2.000-2.0007.380
164 Kilmarnock FC Kilmarnock FC--1.000--1.0007.380
165 Lincoln Red Imps FC Lincoln Red Imps FC0.2501.5001.5001.5002.5007.2501.083
166 FK Sarajevo FK Sarajevo0.2501.5002.0002.5001.0007.2501.825
167 Randers FC Randers FC----7.0007.0005.435
168 Omonoia FC Omonoia FC---3.0004.0007.0005.275
169 Maccabi Haifa FC Maccabi Haifa FC--1.5002.5003.0007.0004.875
170 Neftçi PFK Neftçi PFK-1.0002.0001.5002.5007.0003.400
171 Shamrock Rovers FC Shamrock Rovers FC0.5001.0001.5001.5002.5007.0001.625
172 Linfield FC Linfield FC1.000-2.5001.5002.0007.0001.616
173 FK Budućnost Podgorica FK Budućnost Podgorica1.0001.0001.5002.0001.5007.0000.975
174 HŠK Zrinjski HŠK Zrinjski1.0002.0002.0002.000-7.0001.825
175 FC Zürich FC Zürich-7.000---7.0005.935
176 FC Rubin FC Rubin----2.0002.0006.896
176 FC Sochi FC Sochi----2.0002.0006.896
178 FC Rostov FC Rostov---2.000-2.0006.896
179 FC Dynamo Moscow FC Dynamo Moscow---1.500-1.5006.896
180 FC Arsenal Tula FC Arsenal Tula--1.500--1.5006.896
181 FC Ufa FC Ufa-2.500---2.5006.896
182 FK Vojvodina FK Vojvodina0.250--2.0002.0004.2506.675
183 FK Čukarički FK Čukarički--1.500-2.0003.5006.675
184 Backa Topola Backa Topola---1.500-1.5006.675
185 FK Radnicki Niš FK Radnicki Niš-1.5001.000--2.5006.675
186 FK Spartak Subotica FK Spartak Subotica-2.000---2.0006.675
187 FK Mladost Lučani FK Mladost Lučani0.250----0.2506.675
188 Sivasspor Sivasspor---4.0002.5006.5005.420
189 FC Luzern FC Luzern0.5002.0002.000-2.0006.5005.935
190 NK Domžale NK Domžale1.5001.5001.500-2.0006.5003.000
191 FC Dinamo Brest FC Dinamo Brest0.5002.000-2.5001.5006.5002.500
192 FC Dinamo Tbilisi FC Dinamo Tbilisi-1.0002.0002.0001.5006.5001.400
193 FC DAC 1904 Dunajská Streda FC DAC 1904 Dunajská Streda-1.5001.5002.0001.5006.5003.125
194 FC Vaduz FC Vaduz0.5001.5002.0001.0001.5006.5001.300
195 Kolos Kovalivka Kolos Kovalivka---2.0002.0004.0006.360
196 FC Vorskla Poltava FC Vorskla Poltava-3.000--1.5004.5006.360
197 FC Desna Chernihiv FC Desna Chernihiv---2.000-2.0006.360
198 FC Olexandriya FC Olexandriya1.500-3.000--4.5006.360
199 FC Mariupol FC Mariupol-2.0002.000--4.0006.360
200 FC Olimpik Donetsk FC Olimpik Donetsk1.000----1.0006.360
201 FK Sutjeska FK Sutjeska0.2501.5002.0001.0001.5006.2500.975
201 FC Shakhtyor Soligorsk FC Shakhtyor Soligorsk0.2501.5002.0001.0001.5006.2502.500
203 KÍ Klaksvík KÍ Klaksvík0.2501.0001.5002.5001.0006.2501.450
204 R. Charleroi SC R. Charleroi SC---2.500-2.5006.120
205 SV Zulte Waregem SV Zulte Waregem5.000----5.0006.120
206 KV Oostende KV Oostende1.000----1.0006.120
207 KF Laçi KF Laçi-1.5001.0001.5002.0006.0001.600
209 Servette FC Servette FC---1.5001.5003.0005.935
210 FC St. Gallen FC St. Gallen-1.500-2.000-3.5005.935
211 FC Thun FC Thun--2.000--2.0005.935
212 FC Sion FC Sion1.000----1.0005.935
213 Connah's Quay Nomads FC Connah's Quay Nomads FC0.2501.0001.5001.5001.5005.7501.100
214 Aris Thessaloniki FC Aris Thessaloniki FC--2.0001.5001.5005.0005.640
215 OFI Crete FC OFI Crete FC---1.500-1.5005.640
216 Atromitos FC Atromitos FC-1.5002.000--3.5005.640
217 Asteras Tripolis FC Asteras Tripolis FC-1.500---1.5005.640
218 Panathinaikos FC Panathinaikos FC1.500----1.5005.640
219 Panionios GSS Panionios GSS1.000----1.0005.640
220 1. FC Slovácko 1. FC Slovácko----1.5001.5005.560
221 FC Slovan Liberec FC Slovan Liberec---5.000-5.0005.560
222 FK Mladá Boleslav FK Mladá Boleslav1.000-2.000--3.0005.560
223 SK Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc-2.500---2.5005.560
224 FC Zlín FC Zlín2.000----2.0005.560
225 NŠ Mura NŠ Mura--1.0002.0002.5005.5003.000
226 Trabzonspor AŞ Trabzonspor AŞ--3.000-2.5005.5005.420
227 PFC Lokomotiv Plovdiv 1926 PFC Lokomotiv Plovdiv 1926--2.0001.5002.0005.5003.900
228 Hibernians FC Hibernians FC1.000-1.0001.5002.0005.5001.400
229 FH Hafnarfjördur FH Hafnarfjördur1.5001.500-1.0001.5005.5001.075
230 FC Santa Coloma FC Santa Coloma0.5001.5001.5000.5001.5005.5000.933
231 Valur Valur0.5002.0001.500-1.5005.5001.075
232 FC Progrès Niederkorn FC Progrès Niederkorn0.5002.0001.5001.500-5.5001.750
233 Budapest Honvéd FC Budapest Honvéd FC1.0001.5001.5001.500-5.5003.275
234 FK Kukësi FK Kukësi1.0002.0001.0001.500-5.5001.600
235 Vålerenga Fotball Elite Vålerenga Fotball Elite----1.5001.5005.450
236 Viking FK Viking FK---1.500-1.5005.450
237 FK Haugesund FK Haugesund0.500-2.000--2.5005.450
238 SK Brann SK Brann0.500-1.000--1.5005.450
239 Sarpsborg 08 FF Sarpsborg 08 FF-4.000---4.0005.450
240 Lillestrøm SK Lillestrøm SK-1.500---1.5005.450
241 Odds BK Odds BK1.000----1.0005.450
242 AGF Aarhus AGF Aarhus---1.5001.5003.0005.435
243 SønderjyskE SønderjyskE---2.000-2.0005.435
244 Esbjerg fB Esbjerg fB--1.500--1.5005.435
245 FC Nordsjælland FC Nordsjælland-2.000---2.0005.435
246 Lyngby BK Lyngby BK1.000----1.0005.435
247 NK Lokomotiva Zagreb NK Lokomotiva Zagreb---2.000-2.0005.430
248 Alanyaspor Alanyaspor---2.000-2.0005.420
249 Yeni Malatyaspor Yeni Malatyaspor--2.000--2.0005.420
250 Akhisar Belediyespor Akhisar Belediyespor-3.000---3.0005.420
251 Konyaspor Konyaspor5.000----5.0005.420
252 AEL Limassol FC AEL Limassol FC1.000-1.500-2.0004.5005.275
253 FK Ventspils FK Ventspils0.2501.5002.0001.500-5.2501.725
254 FC Drita FC Drita-1.500-2.0001.5005.0001.633
255 Ararat-Armenia FC Ararat-Armenia FC--2.5002.500-5.0001.625
256 FK Riteriai FK Riteriai1.0001.5001.0001.500-5.0002.000
257 Valletta FC Valletta FC0.5001.5002.0001.000-5.0001.400
258 FC Dinamo Minsk FC Dinamo Minsk1.0002.0001.0001.000-5.0002.500
259 AIK AIK1.0001.5002.500--5.0004.575
260 FC Ashdod FC Ashdod----1.5001.5004.875
261 Beitar Jerusalem FC Beitar Jerusalem FC0.5001.000-1.000-2.5004.875
262 Bnei Yehuda Tel-Aviv FC Bnei Yehuda Tel-Aviv FC1.000-2.500--3.5004.875
263 Hapoel Haifa FC Hapoel Haifa FC-2.000---2.0004.875
264 FC Levadia Tallinn FC Levadia Tallinn0.2501.0001.0001.0001.5004.7501.408
265 B36 Tórshavn B36 Tórshavn0.2501.5001.0002.000-4.7501.450
266 Hammarby Fotboll Hammarby Fotboll---1.5002.5004.0004.575
267 IF Elfsborg IF Elfsborg----2.5002.5004.575
268 BK Häcken BK Häcken-1.5001.500-1.5004.5004.575
269 Djurgårdens IF Djurgårdens IF-1.500-2.000-3.5004.575
270 IFK Göteborg IFK Göteborg---1.500-1.5004.575
271 IFK Norrköping FK IFK Norrköping FK0.500-2.000--2.5004.575
272 MŠK Žilina MŠK Žilina1.000--1.0002.5004.5003.125
273 KF Teuta KF Teuta--1.0001.5002.0004.5001.600
274 FC Tobol Kostanay FC Tobol Kostanay-1.5001.000-2.0004.5003.150
275 Petrocub-Hincesti Petrocub-Hincesti-1.0001.0001.0001.5004.5002.250
275 FC Shkupi 1927 FC Shkupi 1927-1.0001.0001.0001.5004.5001.400
277 FK Liepāja FK Liepāja0.5001.0001.500-1.5004.5001.725
278 Europa FC Europa FC0.5000.5001.0001.5001.0004.5001.083
279 Nõmme Kalju FC Nõmme Kalju FC0.5001.0002.0001.000-4.5001.408
280 FC Viitorul FC Viitorul1.5001.5001.500--4.5003.430
281 FC Prishtina FC Prishtina0.2501.0000.5000.5002.0004.2501.633
282 FK Partizani FK Partizani0.2501.0001.500-1.5004.2501.600
283 Stjarnan Stjarnan0.2501.5001.500-1.0004.2501.075
284 FC Pyunik FC Pyunik0.2502.0002.000--4.2501.625
285 Breidablik Breidablik--1.0001.0002.0004.0001.075
285 RFS RFS--1.0001.0002.0004.0001.725
287 HB Tórshavn HB Tórshavn--1.5000.5002.0004.0001.450
288 Keşla FK Keşla FK0.5001.000-1.0001.5004.0003.400
289 Gżira United FC Gżira United FC-1.0001.500-1.5004.0001.400
290 La Fiorita 1967 La Fiorita 19670.5001.5000.5000.5001.0004.0000.266
291 KF Skënderbeu KF Skënderbeu4.000----4.0001.600
292 PFC Arda Kardzhali 1924 PFC Arda Kardzhali 1924----1.5001.5003.900
293 PFC Slavia Sofia PFC Slavia Sofia-1.500-1.000-2.5003.900
294 PFC Levski Sofia PFC Levski Sofia0.5001.0001.500--3.0003.900
295 PFC Botev Plovdiv PFC Botev Plovdiv1.000----1.0003.900
296 FC Dunav Ruse FC Dunav Ruse0.250----0.2503.900
297 FC Milsami Orhei FC Milsami Orhei0.2501.0001.000-1.5003.7502.250
298 Coleraine FC Coleraine FC0.2501.000-1.5001.0003.7501.616
299 NSÍ Runavík NSÍ Runavík0.2501.0000.5001.0001.0003.7501.450
300 FC Torpedo Kutaisi FC Torpedo Kutaisi0.2502.5001.000--3.7501.400
301 Újpest FC Újpest FC-1.500--2.0003.5003.275
302 FK Kauno Žalgiris FK Kauno Žalgiris--1.0001.0001.5003.5002.000
303 NK Široki Brijeg NK Široki Brijeg0.5001.0001.000-1.0003.5001.825
305 Gabala SC Gabala SC1.0001.0001.500--3.5003.400
306 Cork City FC Cork City FC0.5002.0001.000--3.5001.625
307 Sepsi Sfantu Gheorghe Sepsi Sfantu Gheorghe----1.5001.5003.430
308 FC Botoşani FC Botoşani---1.500-1.5003.430
309 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti1.000----1.0003.430
309 FC Astra Giurgiu FC Astra Giurgiu1.000----1.0003.430
311 Sumqayıt FK Sumqayıt FK---1.0001.5002.5003.400
312 Sabail Sabail--1.000--1.0003.400
313 PFC Zire PFC Zire0.500----0.5003.400
314 Puskás Akadémia FC Puskás Akadémia FC---1.0001.5002.5003.275
315 Debreceni VSC Debreceni VSC--1.500--1.5003.275
316 Vasas FC Vasas FC0.250----0.2503.275
317 FC Dinamo Batumi FC Dinamo Batumi0.250--1.0002.0003.2501.400
318 Bala Town FC Bala Town FC0.2500.500-1.5001.0003.2501.100
319 SP Tre Penne SP Tre Penne0.250-1.5000.5001.0003.2500.266
320 St Joseph's FC St Joseph's FC0.2500.5001.0000.5001.0003.2501.083
321 FC Chikhura Sachkhere FC Chikhura Sachkhere0.2501.5001.500--3.2501.400
321 Crusaders FC Crusaders FC0.2501.5001.500--3.2501.616
331 FC Shakhter Karagandy FC Shakhter Karagandy----2.5002.5003.150
332 FC Kaysar Kyzylorda FC Kaysar Kyzylorda---1.500-1.5003.150
333 FC Ordabasy Shymkent FC Ordabasy Shymkent0.250-1.5001.000-2.7503.150
334 FC Irtysh Pavlodar FC Irtysh Pavlodar0.5001.000---1.5003.150
335 MFK Ružomberok MFK Ružomberok1.000-1.0001.000-3.0003.125
336 AS Trenčín AS Trenčín0.5002.500---3.0003.125
337 Bohemian FC Bohemian FC---1.0002.0003.0001.625
338 FK Borac Banja Luka FK Borac Banja Luka---1.5001.5003.0001.825
338 Inter Club d'Escaldes Inter Club d'Escaldes---1.5001.5003.0000.933
340 FC Inter Turku FC Inter Turku--1.0001.0001.0003.0001.775
341 FC Urartu FC Urartu-1.0001.000-1.0003.0001.625
342 NK Celje NK Celje---2.000-2.0003.000
343 KR Reykjavík KR Reykjavík0.500-1.0001.500-3.0001.075
344 SP Tre Fiori SP Tre Fiori-1.0000.5001.500-3.0000.266
345 FC Saburtalo FC Saburtalo--2.0001.000-3.0001.400
346 FK Željezničar FK Željezničar0.5001.500-1.000-3.0001.825
347 FK Spartaks Jūrmala FK Spartaks Jūrmala1.0002.000---3.0001.725
348 NK Rudar Velenje NK Rudar Velenje-1.500---1.5003.000
349 FK Vardar FK Vardar2.0001.000---3.0001.400
350 ND Gorica ND Gorica0.500----0.5003.000
351 KF Tirana KF Tirana0.250--2.500-2.7501.600
352 Balzan FC Balzan FC0.2501.5001.000--2.7501.400
353 FC Honka Espoo FC Honka Espoo---1.0001.5002.5001.775
354 FC Torpedo Zhodino FC Torpedo Zhodino----1.5001.5002.500
355 FC Sfintul Gheorghe FC Sfintul Gheorghe---1.5001.0002.5002.250
355 FK Sileks FK Sileks---1.5001.0002.5001.400
357 UE Engordany UE Engordany-1.0001.0000.500-2.5000.933
358 OFK Titograd OFK Titograd0.5001.0001.000--2.5000.975
359 FC Vitebsk FC Vitebsk--1.000--1.0002.500
360 Víkingur Víkingur1.0001.500---2.5001.450
361 SS Folgore SS Folgore0.2500.500--1.5002.2500.266
362 UE Sant Julià UE Sant Julià0.2500.5000.500-1.0002.2500.933
363 Floriana FC Floriana FC0.250--2.000-2.2501.400
364 FK Zeta FK Zeta0.250-1.0001.000-2.2500.975
365 Derry City FC Derry City FC0.2501.000-1.000-2.2501.625
366 FC Dinamo-Auto Tiraspol FC Dinamo-Auto Tiraspol---1.000-1.0002.250
367 FC Speranța Nisporeni FC Speranța Nisporeni--1.000--1.0002.250
368 FC Zaria Balti FC Zaria Balti0.5001.000---1.5002.250
369 FC Dacia Chisinau FC Dacia Chisinau0.250----0.2502.250
370 Larne FC Larne FC----2.0002.0001.616
370 FK Velež FK Velež----2.0002.0001.825
372 Birkirkara FC Birkirkara FC-0.500--1.5002.0001.400
373 Panevezys Panevezys----1.5001.5002.000
374 Glentoran FC Glentoran FC---1.0001.0002.0001.616
374 FK Valmiera FK Valmiera---1.0001.0002.0001.725
374 Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond---1.0001.0002.0001.408
374 FC Noah FC Noah---1.0001.0002.0001.625
378 Racing FC Union Luxembourg Racing FC Union Luxembourg-1.000--1.0002.0001.750
379 FC Locomotive Tbilisi FC Locomotive Tbilisi---2.000-2.0001.400
380 Ilves Tampere Ilves Tampere-1.000-1.000-2.0001.775
381 Cliftonville FC Cliftonville FC-1.0001.000--2.0001.616
381 JK Narva Trans JK Narva Trans-1.0001.000--2.0001.408
383 FC Samtredia FC Samtredia1.0001.000---2.0001.400
384 FC Stumbras FC Stumbras-1.000---1.0002.000
385 FK Atlantas FK Atlantas0.250----0.2502.000
386 FK Radnik Bijeljina FK Radnik Bijeljina--1.000--1.0001.825
387 RoPS Rovaniemi RoPS Rovaniemi--1.000--1.0001.775
388 FC Lahti FC Lahti-1.000---1.0001.775
389 IFK Mariehamn IFK Mariehamn1.000----1.0001.775
390 VPS Vaasa VPS Vaasa0.500----0.5001.775
391 SJK Seinäjoki SJK Seinäjoki0.250----0.2501.775
392 FC Swift Hesper FC Swift Hesper----1.0001.0001.750
393 FC Differdange 03 FC Differdange 030.250--1.000-1.2501.750
394 Union Titus Petange Union Titus Petange---1.000-1.0001.750
395 AS Jeunesse Esch AS Jeunesse Esch--1.500--1.5001.750
396 FK Jelgava FK Jelgava0.250----0.2501.725
397 KF Llapi 1932 KF Llapi 1932----1.0001.0001.633
398 KF Gjilani KF Gjilani---1.000-1.0001.633
399 KF Feronikeli KF Feronikeli--1.500--1.5001.633
400 KF Trepça’89 KF Trepça’890.500----0.5001.633
401 FC Ararat FC Ararat----1.5001.5001.625
402 Sligo Rovers FC Sligo Rovers FC----1.0001.0001.625
403 FC Shirak FC Shirak0.250--1.000-1.2501.625
404 Saint Patrick's Athletic FC Saint Patrick's Athletic FC--1.000--1.0001.625
405 FC Gandzasar FC Gandzasar0.2501.000---1.2501.625
406 Ballymena United FC Ballymena United FC0.250-1.000--1.2501.616
407 Glenavon FC Glenavon FC-1.000---1.0001.616
408 KF Vllaznia KF Vllaznia----1.5001.5001.600
409 KS Luftëtari KS Luftëtari-1.000---1.0001.600
410 KF Renova KF Renova---1.500-1.5001.400
411 FK Rabotnicki FK Rabotnicki0.5001.000---1.5001.400
412 FCI Tallinn FCI Tallinn0.500----0.5001.408
413 FC Gagra FC Gagra----1.0001.0001.400
413 FC Struga FC Struga----1.0001.0001.400
413 Mosta FC Mosta FC----1.0001.0001.400
413 FC Dila Gori FC Dila Gori----1.0001.0001.400
417 FC Sirens FC Sirens---1.000-1.0001.400
418 FK Makedonija GP Skopje FK Makedonija GP Skopje--1.000--1.0001.400
418 Akademija Pandev Akademija Pandev--1.000--1.0001.400
420 FK Pelister FK Pelister0.250----0.2501.400
421 Newtown AFC Newtown AFC----1.0001.0001.100
422 Barry Town AFC Barry Town AFC--0.5000.500-1.0001.100
423 Cardiff Metropolitan University FC Cardiff Metropolitan University FC--0.500--0.5001.100
424 Cefn Druids AFC Cefn Druids AFC-0.500---0.5001.100
425 Bangor City FC Bangor City FC0.250----0.2501.100
426 Mons Calpe SC Mons Calpe SC----1.0001.0001.083
427 Víkingur Reykjavík Víkingur Reykjavík---1.000-1.0001.075
428 ÍBV Vestmannaeyjar ÍBV Vestmannaeyjar-1.000---1.0001.075
429 FK Dečić FK Dečić----1.0001.0000.975
429 FK Podgorica FK Podgorica----1.0001.0000.975
431 FK Iskra FK Iskra---1.000-1.0000.975
432 FK Rudar Pljevlja FK Rudar Pljevlja-1.000---1.0000.975
433 UE Santa Coloma UE Santa Coloma0.250----0.2500.933
Poz.Nazwa klubu2017/182018/192019/202020/212021/22ŁącznieKrajowy

UEFA, czyli co?

UEFA to Unia Europejskich Związków Piłkarskich – skrót od angielskiej nazwy Union of European Football Associations. UEFA jest międzynarodową organizacją pozarządową, która zrzesza związki piłki nożnej. Unia została założona 15 czerwca 1954 roku w Szwajcarii, w Bazylei. Do zadań UEFA należy organizacja europejskich pucharów. Są to zawody rozgrywane w ramach: Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europy UEFA, a także Superpucharu Europy UEFA oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Organizacja zrzesza 55 federacji narodowych wraz z Gibraltarem i Kosowem. 50 związków jest z Europy, a 5 pochodzi z Azji. Drużyny z 53 krajów grają w męskiej Lidze Mistrzów oraz w Lidze Europy. Dwie, które nie biorą udziału w rozgrywkach to Liechtenstein (drużyny piłkarskie wchodzą w szwajcarski system ligowy) oraz Kosowo.  Drużyny z Kosowa nie spełniały warunków licencyjnych (sezon 2016/17). W Lidze Mistrzów Kobiet natomiast biorą udział kluby z 47 krajowych federacji. Swojej reprezentacji nie ma Andora, Armenia, Liechtenstein i San Marino. Natomiast ligi Azerbejdżanu i Gruzji są zawieszone. Ponadto kraje Beneluxu, czyli Belgia i Holandia mają wspólną ligę, która nazywa się BeNe League. Obecnie siedziba organizacji znajduje się w szwajcarskim Nyon. UEFA jest członkiem FIFA.

Najbardziej prestiżowe rozgrywki klubowe UEFA – Champions League

Liga Mistrzów UEFA, czyli UEFA Champions League to międzynarodowe, ale europejskie, klubowe rozgrywki piłkarskie będące kontynuacją Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (inaczej: Puchar Europy lub Puchar Mistrzów). Powstały w 1992 roku. W zawodach biorą udział najlepsze męskie drużyny klubowe z europejskich lig krajowych. Mecze rozgrywane są na stadionach europejskich. UEFA Champions League to najbardziej prestiżowe klubowe rozgrywki piłkarskie na Starym Kontynencie. Dotychczas najczęściej w Lidze Mistrzów triumfowały drużyny: Real Madryt, A.C. Milan, Liverpool FC, Bayern Monachium i FC Barcelona. Od chwili, gdy utworzona została Liga Mistrzów, czyli od 1992 roku, jedyną drużyną, która potrafiła obronić tytuł mistrzowski jest Real Madryt. Stało się to w 2017 roku. W roku następnym – 2018 - Królewscy osiągnęli hattrick zwycięstwa w Lidze Mistrzów UEFA.

Najbardziej prestiżowe rozgrywki klubowe UEFA – Liga Europy

Liga Europy UEFA - UEFA Europa League – jest prestiżowym międzynarodowym klubowym turniejem piłki nożnej. Turniej jest wymyślony i organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskich - UEFA. W tych rozgrywkach piłkarskich biorą udział zespoły, które zajmują czołowe miejsca w narodowych rozgrywkach na najwyższym szczeblu. Nie bierze się tutaj pod uwagę drużyn, które uczestniczą w Lidze Mistrzów. Liga Europy UEFA jako turniej, została utworzona w 2009 roku. Jest kontynuacją Pucharu UEFA - UEFA Cup. O Puchar UEFA drużyny piłkarskie rywalizowały po raz pierwszy w sezonie 1971/1972. Sam Puchar UEFA jest prawdopodobnie kontynuacją Pucharu Miast Targowych. Warto jednak wiedzieć, że UEFA nie uznaje Pucharu Miast Targowych za swój oficjalny turniej. W sezonie 2009 - 2010 puchar został zamieniony w Ligę Europy UEFA.

Najbardziej prestiżowe rozgrywki klubowe UEFA - Liga Konferencji

Liga Konferencji Europy UEFA to twór powołany do życia w sezonie 2021/2022. Są to rozgrywki o najniższym prestiżu pośród całej wielkiej europejskiej trójki. Ich głównym zamysłem jest promowanie zespołów z nieco niżej notowanych lig. Do rywalizacji w każdej z edycji przystępuje dokładnie 32 drużyny. Zwycięzca Ligi Konferencji uzyskuje automatyczny awans do fazy grupowej Ligi Europy w kolejnym sezonie rozgrywkowym. Triumfatorem premierowej odsłony została ekipa AS Romy. 

Współczynnik UEFA, czyli jak powstaje ranking klubowy

Ranking klubowy UEFA to lista najlepszych drużyn piłkarskich lig krajowych, które są zrzeszone w UEFA. Z czego wynika kolejność? Jak można zdobyć punkty i czym jest słynni współczynnik UEFA? Obecnie każda drużyna, która bierze udział w rozgrywkach UEFA, otrzymuje po dwa punkty za zwycięstwo w meczu. Natomiast jeden punkt jest za zremisowanie spotkania. Inaczej sprawa się ma w eliminacjach turniejowych. Gdy drużyna startuje w eliminacjach za zwycięstwo liczy się jeden punkcik. Natomiast za remis zaledwie pół punktu. Ale UEFA daje też dodatkowe nagrody punktowe. I tak za awans do fazy grupowej w Champions League, kluby otrzymują cztery cenne punkty. Podobna nagroda czeka drużyny za wyjście z grupy w tym prestiżowym turnieju. Jest to potężne punktowe turbodoładowanie. Ale niespodzianki na tym się nie kończą. Za osiągnięcie 1/8 finału, ¼ finału, półfinału oraz samego finału Ligi Mistrzów drużyna za każdym razem dostaje bonus. Jest to dodatkowy jeden punkt. Podobnie dzieje się w Lidze Europy. Dodatkowy punkt drużyna otrzymuje za ćwierćfinał, półfinał i finał rozgrywek. Zebrane w ten sposób przez przedstawicieli danej ligi krajowej punkty rankingowe UEFA dzieli przez liczbę zespołów, które na nie zapracowały. Tak dzieje się na koniec każdego sezonu piłkarskiego. Na koniec z sumy punktów, które są zbierane przez pięć ostatnich sezonów powstaje słynny współczynnik rankingowy UEFA. Na bazie owego współczynnika następnie tworzy się ranking ligowy.

Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 24)