Ranking bokserski WBC 2023 - Polacy w rankingu
Boks jest jedną z najstarszych i najbardziej brutalnych dyscyplin sportowych, gdzie poważne urazy, kontuzje, a nawet śmierć zawodników nie należą do rzadkości. Mimo tego walka na pięści jest bardzo popularna, a pojedynki o mistrzostwo gromadzą zawsze wielotysięczną publiczność. Światem bokserskim rządzą cztery najważniejsze federacje. Jest to WBA, WBO, IBF oraz WBC – najbardziej prestiżowa, którą wręcz określa się jako synonim boksu. O rankingu WBC, federacji WBC, pasach mistrzowskich i samym boksie słów kilka…
Czytaj dalej ↓
Tabela WBC
Na skróty:
- Waga ciężka [Heavyweight] (ponad 90,719 kg)
- Waga junior ciężka/lekkociężka [Cruiserweight] (do 90,719 kg)
- Waga półciężka [Light Heavyweight] (do 79,379 kg)
- Waga superśrednia [Super Middleweight] (do 76,204 kg)
- Waga średnia [Middleweight] (do 72,575 kg)
- Waga junior średnia/superpółśrednia [Super Welterweight] (do 69,853 kg)
- Waga półśrednia [Welterweight] (do 66,678 kg)
- Waga junior półśrednia/lekkopółśrednia [Super Lightweight] (do 63,503 kg)
- Waga lekka [Lightweight] (do 61,235 kg)
- Waga junior lekka/superpiórkowa [Super Featherweight] (do 58,967 kg)
- Waga piórkowa [Featherweight] (do 57,153 kg)
- Waga junior piórkowa/superkogucia [Super Bantamweight] (do 55,338 kg)
- Waga kogucia [Bantamweight] (do 52,524 kg)
- Waga kogucia/supermusza [Super Flyweight] (do 52,163 kg)
- Waga musza [Flyweight] (do 50,820 kg)
- Waga junior musza/lekko musza [Jr Flyweight] (do 48,998 kg)
- Waga słomkowa [Minimumweight, Strawweight] (do 47,627 kg)
Ostatnia aktualizacja: 2023-09-23 12:48:11
Ranking WBC: Waga ciężka [Heavyweight] (ponad 90,719 kg)
Ranking WBC: Waga junior ciężka/lekkociężka [Cruiserweight] (do 90,719 kg)
Ranking WBC: Waga półciężka [Light Heavyweight] (do 79,379 kg)
Ranking WBC: Waga superśrednia [Super Middleweight] (do 76,204 kg)
Ranking WBC: Waga średnia [Middleweight] (do 72,575 kg)
Ranking WBC: Waga junior średnia/superpółśrednia [Super Welterweight] (do 69,853 kg)
Ranking WBC: Waga półśrednia [Welterweight] (do 66,678 kg)
Ranking WBC: Waga junior półśrednia/lekkopółśrednia [Super Lightweight] (do 63,503 kg)
Ranking WBC: Waga lekka [Lightweight] (do 61,235 kg)
Ranking WBC: Waga junior lekka/superpiórkowa [Super Featherweight] (do 58,967 kg)
Ranking WBC: Waga piórkowa [Featherweight] (do 57,153 kg)
Ranking WBC: Waga junior piórkowa/superkogucia [Super Bantamweight] (do 55,338 kg)
Ranking WBC: Waga kogucia [Bantamweight] (do 52,524 kg)
Ranking WBC: Waga kogucia/supermusza [Super Flyweight] (do 52,163 kg)
Ranking WBC: Waga musza [Flyweight] (do 50,820 kg)
Ranking WBC: Waga junior musza/lekko musza [Jr Flyweight] (do 48,998 kg)
Ranking WBC: Waga słomkowa [Minimumweight, Strawweight] (do 47,627 kg)
Krótka historia boksu
Boks znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Jako jedna z dyscyplin sportowych znajdował się nawet w programie igrzysk w starożytnej Grecji. Ówczesne, wyjątkowo statyczne bijatyki między dwoma zawodnikami były bardzo brutalne. Nierzadko też kończyły się śmiercią. Walki te nie miały żadnych określonych reguł i tak naprawdę niewiele miały wspólnego ze sportem. Prawdziwy, sportowy boks narodził się w 1719 roku, gdy Amerykanin James Figg założył przy Tottenham Court Road w Londynie tak zwaną "akademię" boksu. James Figg był też pierwszym mistrzem bokserskim w historii tego sportu. Walki toczono na gołe pięści, bez określonych zasad. Brytyjczyk Jack Broughton – następca Figga, przez 18 lat dzierżył mistrzowski tytuł. To on skodyfikował zasady boksu po śmierci na ringu George'a Stevensona. Powstał wtedy zbiór zasad, który jest znany jako Broughton's Rules. Walki na gołe pięści odbywały się jednak do 1881 roku, gdy wprowadzono po raz pierwszy rękawice bokserskie, dzisiaj nieodzowny atrybut pięściarzy. W 1916 roku zapadła decyzja o ograniczeniu oficjalnych, zawodowych walk o mistrzostwo do 15 rund, z których każda miała trwać po trzy minuty. Między rundami wprowadzono jednominutowe przerwy. Amatorzy mogli natomiast walczyć do trzech rund trzyminutowych.
Boks olimpijski
Boks jako sport amatorski, nie zajmuje wyjątkowego miejsca w tradycji nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy pojawił się w 1904 roku podczas igrzysk rozgrywanych w Saint Louis. Nieobecny był tylko raz. Miało to miejsce w 1912 roku z powodu zakazu uprawiania tego sportu w Szwecji. Na kolejnej olimpiadzie w Antwerpii w 1920 roku boks powrócił na swoje miejsce. W 1946 roku zostało założone Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego, czyli AIBA. Obecnie należy do niego 186 członków. Stowarzyszenie od 1974 roku organizuje mistrzostwa świata. Boks nie jest zaliczany do najważniejszych dyscyplin olimpijskich. Ale warto wiedzieć, że wielu mistrzów świata wagi ciężkiej odnosiło swoje pierwsze ważne zwycięstwa właśnie podczas igrzysk. Należeli do nich m.in.: Muhammad Ali, bracia Michael i Leon Spinks, Joe Frazier i George Foreman.
WBC federacja i ranking
Zawodowym światem bokserskim rządzą cztery najważniejsze federacje. Jest to WBA, WBO, IBF oraz WBC – najbardziej prestiżowa, którą wręcz określa się jako synonim boksu. World Boxing Council (WBC) jest największą i najbardziej prestiżową międzynarodową organizacją boksu zawodowego. Jej siedziba znajduje się w Meksyku. Federacja WBC powstała 14-go lutego 1963 roku. Wtedy to przedstawiciele 11 państw: USA, Argentyny, Francji, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Filipin, Wenezueli, Chile, Brazylii, Peru oraz Panamy przyjechali do Mexico City. Zostali zaproszeni przez ówczesnego prezydenta Meksyku Adolfo Lopeza Mateosa. Zasadniczym zadaniem spotkania było powołanie międzynarodowej federacji pięściarskiej. Miała to być organizacja jednocząca wszystkie organizacje i kontrolująca rozwój boksu. Do jej zadań należało również organizowanie walk o tytuł mistrza świata, wyznaczanie pretendentów do walk mistrzowskich, jak również ustalanie regulaminów bokserskich. Tak powstała najbardziej prestiżowa federacja WBC. Obecnie prezydentem WBC jest Mauricio Sulaiman. WBC zrzesza 161 państw członkowskich. Uznawane przez organizację walki odbywają się w 17 kategoriach wagowych. Pojedynki o mistrzostwo od 1983 roku trwają 12, a nie 15 rund. Natomiast w październiku 2006 roku, federacja WBC zdecydowała, że w czasie trwania walk mistrzowskich podawany będzie publicznie wynik punktowy, po 4 oraz po 8 rundzie. Tę zasadę zastosowano po raz pierwszy w Tokio. Miało to miejsce 13 listopada 2006 roku. Walki, jakie organizuje WBC, mają miejsce w 17 kategoriach wagowych.
WBC - boks tajski, czyli Muay Thai
W porozumieniu z rządem Tajlandii, w 2002 roku, powołano do życia organizację WBC Muay Thai. Organizacja ta przede wszystkim ustala i sankcjonuje ona walki, prowadzi rankingi praz przyznaje tytuły mistrzowskie w boksie tajskim. Jej szefem jest Kovid Bhakdibhumi.
Bokserskie rankingi
Federacja WBC, jaki i pozostałe organizacje bokserskie ma swój ranking. O tytuł mistrzowski może walczyć tylko i wyłącznie zawodnik z pierwszej 15 rankingu. Na szczycie rankingu stoi mistrz. O samych rankingach mówi się różnie, czasem nawet bardzo negatywnie, że nie zawsze o miejscu świadczą osiągnięcia danego zawodnika, a przede wszystkim swoje zadanie ma tutaj lobby promotorskie. Podobnie jest w walkach. Ale do rzeczy. Ranking WBC jest jednym z najbardziej prestiżowych. Na jego czele stawali także Polacy. I tak 21 maja 2005 roku pierwszy raz w historii, mistrzem świata federacji WBC został Polak. Był nim Tomasz Adamek, który w tym dniu w hali United Center w Chicago pokonał Australijczyka Paula Briggsa. Tomasz Adamek wywalczył mistrzostwo świata w kategorii półciężkiej. Drugim Polakiem, który sięgnął po mistrzostwo federacji był Krzysztof Włodarczyk. Stało się to 15 maja 2010 roku, gdy Włodarczyk w Łodzi pokonał przez TKO w ósmej rundzie Giacobbe Fragomeniego. Tym samym zdobył mistrzowski pas WBC w kategorii junior ciężkiej.
Polacy w rankingu WBC
Na dzień 26 lipca 2022 roku w rankingu WBC sklasyfikowano czterech pięściarzy występujących pod biało-czerwoną flagą. Po dwóch w kategorii junior ciężkiej oraz średniej. W tej pierwszej czwarte miejsce należy do Mateusza Masternaka. Równo dziesięć pozycji niżej sklasyfikowano Michała Cieślaka. W wadze średniej na lokacie piątej znalazł się Maciej Sulecki, a miejsce piętnaste zajmuje Fiodor Czerkaszyn.
O mistrzowskich pasach słów kilka
Mistrzowskie pasy bokserskie to tradycja, która sięga początków historii boksu. Najcenniejsze mistrzowskie pasy są pokryte prawdziwym złotem i wybijane szlachetnymi kamieniami. Wszystko zaczęło się od honorowania mistrzów boksu. Wtedy jeszcze były to walki na gołe pięści. Pod koniec XIX wieku trofeami były szarfy. Nimi mistrzowie boksu przepasywali się w biodrach. Ten zwyczaj dał początek dekorowania zwycięzców walk o mistrzostwo świata bogatymi, złoconymi pasami z diamentami. Pierwsze trofeum w dniu 8 sierpnia 1887 roku wręczono ostatniemu wielkiemu czempionowi walki na gołe pięści. Był nim John L. Sullivan.
Ocena artykułu4.7/5 (głosów: 7)