La Liga tabela 2024 - zasady, wyniki, historia

Mecz ligi hiszpańskiej Źródło: Leonardo AI

Hiszpańska La Liga to jedne z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejsze rozgrywki piłkarskie pod słońcem, a El Clasico pomiędzy Realem Madryt i FC Barceloną każdego roku śledzi kilkaset milionów widzów rozsianych po całym świecie. Jak prezentuje się aktualna tabela La Liga, a kto najczęściej wygrywał zmagania w Hiszpanii w latach ubiegłych? Wszystkie niezbędne informacje na temat hiszpańskiej La Liga znajdują się poniżej.

Tabela La Liga

Rywalizacja o tytuł w hiszpańskiej La Liga zazwyczaj rozgrywa się pomiędzy dwójką odwiecznych rywali z Madrytu oraz Barcelony, które sięgały po prymat w Primera Division aż 61 razy na 95 sezonów!!! Raz na jakiś czas do gry włącza się jakiś czarny koń z drugiego szeregu i wydaje się, że tak właśnie może stać się w trwającej kampanii. Aktualny układ sił w hiszpańskiej La Liga prezentuje się następująco:

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-22 05:43:52

Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
5 Bilbao Bilbao32581610652
6 Real Sociedad Real Sociedad32511312746
7 Real Betis Real Betis32481212840
8 Valencia Valencia32471381135
9 Villarreal Villarreal32421191251
10 Getafe Getafe32409131038
11 Osasuna Osasuna32391161537
12 Las Palmas Las Palmas32371071530
13 Deportivo Alaves Deportivo Alaves3235981528
14 Sevilla Sevilla31348101339
15 Rayo Vallecano Rayo Vallecano32347131227
16 Celta de Vigo Celta de Vigo32317101537
17 Mallorca Mallorca31316131225
18 Cadiz Cadiz32254131522
19 Granada Granada3218392033
20 Almeria Almeria32141112031
Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
  • - Liga Mistrzów - faza grupowa
  • - Liga Europy - faza grupowa
  • - Liga Konferencji Europy - kwalifikacje
  • - Spadek

La Liga - historia rozgrywek

Pierwszy hiszpański klub piłkarski założony został pod koniec XIX wieku i był to Recreativo Huelva, która pierwsze mecze rozegrała w 1898 roku. W 1901 roku wystartowały regionalne rozgrywki w Katalonii, a dwa lata później podobne turnieje zaczęto rozgrywać także w innych regionach Hiszpanii. 

W 1909 roku do życia powołano RFEF, czyli hiszpańską federację piłki nożnej, której głównym zadaniem było zorganizowanie ogólnokrajowych rozgrywek na szczeblu centralnym. To zadanie zajęło federacji zaledwie… 20 lat i w 1929 roku oficjalnie wystartowała hiszpańska ekstraklasa, w pierwszym sezonie La Liga udział wzięło 10 zespołów, a pierwszym mistrzem kraju została FC Barcelona, która wyprzedziła - jakżeby inaczej - Real Madryt. 

To właśnie rywalizacja tych dwóch gigantów hiszpańskiej oraz światowej piłki zdominowała hiszpańską La Liga przez następne stulecie, a tamtejszy klasyk to bez dwóch zdań najbardziej prestiżowy mecz piłkarski pod słońcem. Górą w tej rywalizacji jest póki co Real Madryt, który aż 35 razy wygrywał Primera Division oraz 14-krotnie nie miał sobie równych w Pucharze Mistrzów (dla porównania Duma Katalonii ma odpowiednio “zaledwie” 27 oraz 5 takich tytułów). 

Przez lata po hiszpańskich boiskach biegali najlepsi i najdrożsi piłkarze w historii futbolu, zdobywcy Złotych Piłek France Football oraz triumfatorzy mundiali. Nie sposób ich tu wymienić wszystkich w jednym miejscu i z góry przepraszamy, jeśli kogoś pominęliśmy w poniższym zestawieniu (a na pewno tak zrobiliśmy). Oto lista najlepszych piłkarzy w historii Primera Division: Alfredo Di Stefano, Ferenc Puskas, Raymond Kopa, Johan Cruyff, Diego Maradona, Romario, Christo Stoiczkow, Gheorge Hagi, Luis Figo, Ronaldo, Ronaldinho, Leo Messi, Cristiano Ronaldo, Raul Gonzalez, David Beckham, Roberto Carlos, Zinedine Zidane, Zlatan Ibrahimovic, Neymar, Luis Suarez i wielu, wieeelu innych. 

W trakcie tego stulecia nie zabrakło także polskich akcentów. Oczywiście najbardziej oczywistym przykładem jest Robert Lewandowski, który z sezonie 2022/23 wygrał La Liga z Barceloną i został królem strzelców tych rozgrywek, natomiast w poprzednich latach po hiszpańskich boiskach biegali m.in. Roman Kosecki, Wojciech Kowalczyk, Jan Urban oraz Jerzy Dudek.  

Hiszpańska La Liga - zasady rozgrywek

Regulamin hiszpańskiej La Liga przez ubiegłe sto lat dotknęły jedynie kosmetyczne zmiany. W przeszłości w najwyższej klasie rozgrywkowej występowało od 10 do 22 zespołów, natomiast od końcówki XX wieku liczba drużyn w La Liga wynosi 20.

Zespoły te rywalizują ze sobą w systemie jesień - wiosna, a każda drużyna mierzy się z poszczególnymi rywalami 2-krotnie, u siebie oraz na wyjeździe. To oznacza konieczność rozegrania 38 kolejek, po których drużyna z najlepszym dorobkiem punktowym zdobywa mistrzowskie medale (zwycięstwo premiowane jest 3 punktami, za remis zespoły otrzymują po 1 punkcie, zaś porażka oznacza rzecz jasna 0 punktów). 

Rywalizacja toczy się nie tylko o tytuł, ale również o promocję do europejskich pucharów oraz uniknięcie degradacji. Czołówka ligi awansuje odpowiednio do Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy, dwie ostatnie drużyny spadają do Segunda Division, a trzeci zespół od końca gra w barażach o uniknięcie degradacji. 

Ciekawostki i rekordy hiszpańskiej La Liga

  • Tylko 9 zespołów w historii zdołało wygrać La Liga. 
  • Najwięcej tytułów na koncie mają piłkarze Realu Madryt, którzy triumfowali w Primera Division aż 36 razy. 
  • Tylko 3 zespoły nigdy nie opuściły La Liga i są to Real Madryt, FC Barcelona oraz Athletic Bilbao. 
  • Najwięcej goli w historii La Liga strzelił Leo Messi, który w sezonach 2004-2021 zdobył aż 474 bramki w 520 meczach w barwach Barcelony. 
  • Najwięcej goli w jednym sezonie (50) strzelił Leo Messi w rozgrywkach 2011/12. 
  • Najwięcej meczów w lidze zagrali Andoni Zubizaretta, który w sezonach 1981-1998 zagrał 622 mecze w barwach Barcelony, Valencii oraz Athletic Bilbao, a także Joaquin, który w sezonach 2000-23 wystąpił tyle samo razy dla Realu Betis, Valencii oraz Malagi. 
  • Spośród reprezentantów Polski najwięcej meczów (168) oraz bramek (49) w historii La Liga ma na koncie Jan Urban (wszystko w barwach Osasuny Pampeluna w latach 1989-1995). 
  • Najszybszego gola w historii La Liga strzelił Yoseba Llorente z Realu Valladolid w 7,22 sekundzie meczu przeciwko Espanyolowi Barcelona. 
  • Najwięcej hattricków w historii La Liga ma na koncie Leo Messi (36). 
  • Najwyższe zwycięstwo w historii La Liga odnieśli piłkarze Athletic Bilbao, którzy w 1931 roku 12:1 pokonali FC Barcelonę. 
  • Najwięcej czerwonych kartek w historii La Liga obejrzał Sergio Ramos (21). 

La Liga - gdzie oglądać mecze ligi hiszpańskiej?

Przez lata rozgrywki hiszpańskiej Primera Division były dość ekskluzywnym produktem w kodowanej stacji Canal+. Czasy nieco się zmieniają i  co prawda meczów z udziałem Realu oraz Barcelony nie można ciągle oglądać w darmowej telewizji, ale i dostępność takich transmisji znacznie się poprawiła. 

W sezonie 2023/24 sublicencję do pokazywania La Liga w Polsce mają stacje spod szyldu Canal+ Sport oraz Eleven Sports, natomiast klienci legalnych bukmacherów mogą obejrzeć mecze na żywo w darmowych livestreamach (dostępnych m.in. w Superbet, STS oraz Fortunie). 

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!