I liga siatkówki w Polsce – ranking polskiej ligi siatkówki mężczyzn

siatkówka-liga-mistrzów siatkówka-liga-mistrzów

Siatkarska PlusLiga (a wcześniej Polska Liga Siatkówki) to oficjalna nazwa mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn. Za sprawą licznych sukcesów międzynarodowych ten sport budzi olbrzymie zainteresowanie w naszym kraju, a my postanowiliśmy sprawdzić jak prezentuje się aktualny ranking PlusLigi, które ekipy najczęściej wygrywały mistrzostwo Polski oraz jacy są najbardziej utytułowani zawodnicy w historii naszej ligi.

Ranking drużyn I ligi siatkówki mężczyzn w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-23 00:14:49

Poz.DrużynaPkt.MeczeZwycięstwaPorażki
2.Bogdanka Arka Chełm6930228
3.BBTS Bielsko-Biała6230237
4.BKS VISŁA PROLINE Bydgoszcz6230219
5.PZL LEONARDO Avia Świdnik57301911
6.KKS Mickiewicz Kluczbork56301911
7.Lechia Tomaszów Mazowiecki53301713
8.MKST Astra Nowa Sól50301812
9.REA BAS Białystok50301614
10.PSG KPS Siedlce40301317
11.Olimpia Sulęcin33301020
12.MCKiS Jaworzno3030921
13.AZS AGH Kraków2830822
14.KGHM SPS Głogów2330921
15.Gwardia Wrocław2030723
16.SMS PZPS Spała730228
Poz.DrużynaPkt.MeczeZwycięstwaPorażki

PlusLiga - historia rozgrywek o mistrzostwo Polski w siatkówce mężczyzn

Mistrzostwa Polski w siatkówce mężczyzn rozgrywane są od 1929 roku, a pierwszym mistrzem była drużyna YMCA Łódź. Co ciekawe do 1935 roku rywalizacja toczyła się na otwartym powietrzu, dopiero później przeniesiono ją do hal sportowych, a taki stan rzecz utrzymuje się do dziś. 

Na przestrzeni lat zmieniało się nazewnictwo i szyld, pod jakim toczone były rozgrywki, natomiast do sezonu 1999/2000 patronat nad rywalizacją sprawował Polski Związek Piłki Siatkowej. Sytuacja uległa zmianie od sezonu 2000/2001, kiedy to patronat nad rozgrywkami przejęła Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. i przez osiem kolejnych sezonów rywalizacja toczyła się pod szyldem Polskiej Ligi Siatkówki, którą w 2008 roku przemianowano na siatkarską PlusLigę, która zresztą obowiązuje po dziś dzień. 

PlusLiga 2023 - regulamin rozgrywek

W sezonie 2022/2023 do rywalizacji w PlusLidze przystąpiło 16 zespołów (była to 87. edycja mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn i 23. edycja od momentu powstania Polskiej Ligi Siatkówki). Mistrza Polski wyłoniono na bazie dwóch rund, czyli tradycyjnych rozgrywek ligowych w systemie każdy z każdym (mecz + rewanż), a następnie fazy pucharowej rozgrywanej do trzech zwycięstw. 

Zwycięzcą fazy grupowej została po 30. kolejkach Asseco Resovia i to rzeszowianie przystępowali w roli faworyta bukmacherów do fazy play-off. Tam jednak w półfinale górą okazali się siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, którzy rozbili Resovię aż 3:0, by w wielkim finale w takim samym stosunku ulec siatkarzom Jastrzębskiego Węgla, którzy ostatecznie sięgnęli po tytuł. 

Rankingi w PlusLidze - nagrody indywidualne

Rywalizacja na parkietach siatkarskiej PlusLigi toczy się nie tylko o tytuły drużynowe, ale i o nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników w swoim fachu. W sezonie 2022/2023 prowadzono sześć takich rankingów. Jakich konkretnie? Oto one:

  • Ranking MVP 
  • Ranking najlepiej punktujących
  • Ranking najlepiej blokujących
  • Ranking najlepiej zagrywających
  • Ranking najlepiej atakujących
  • Ranking najlepiej przyjmujących

Mistrzostwa Polski w siatkówce mężczyzn - ranking historyczny

Jak prezentuje się siatkarski ranking wszech czasów? Które drużyny najczęściej zdobywały mistrzostwo Polski, a które mają w swojej gablocie najwięcej medali we wszystkich trzech kolorach? Odpowiedzi poniżej. 

Klasyfikacja medalowa wszech czasów

Miejsce

Klub 

Złoto

Srebro

Brąz

Razem

1.

AZS-AWF Warszawa

14

3

2

19

2.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

9

7

1

17

3.

Skra Bełchatów

9

2

3

14

4.

Legia Warszawa

8

12

8

28

5.

Resovia

7

4

7

18

Równie ciekawie prezentuje się w naszej opinii siatkarski ranking w odniesieniu do XXI wieku, czyli od momentu powstania Polskiej Ligi Siatkówki, przemianowanej w 2008 roku na siatkarską PlusLigę. Jakie są najbardziej utytułowane zespoły po 2000 roku? Przekonajmy się. 

Klasyfikacja medalowa w XXI wieku (PLS + PlusLiga)

Miejsce

Klub 

Złoto

Srebro

Brąz

Razem

1.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

9

7

1

17

2.

Skra Bełchatów

9

2

3

14

3.

Jastrzębski Węgiel

3

4

7

14

4.

Asseco Resovia

3

3

3

9

5.

AZS Częstochowa

0

4

2

6

Ranking PlusLiga - najwięcej sezonów w Polskiej Lidze Siatkówki

Czy któraś ekipa gra w PlusLidze (wcześniej Polskiej Lidze Siatkówki) nieprzerwanie od 2000 roku? Tak, aż trzy drużyny przystąpiły do rywalizacji w każdym sezonie Polskiej Ligi Siatkówki, a poniżej prezentujemy ranking zespołów, które spędziły najwięcej sezonów na parkietach siatkarskiej PlusLigi. 

Liczba sezonów w PlusLidze (wcześniej PLS)

Sezony

Drużyna

22

Indykpol AZS Olsztyn

22

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

22

Jastrzębski Węgiel

21

Skra Bełchatów

19

Projekt Warszawa

18

Asseco Resovia

PlusLiga - ranking najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiej ligi

Najbardziej utytułowanym siatkarzem ostatnich lat jest bez dwóch zdań Mariusz Wlazły, który aż 9-krotnie wygrywał zmagania w PlusLidze. Były gwiazdor PGE Skry Bełchatów i reprezentacji Polski przed momentem zakończył karierę i zawiesił siatkarskie buty na kołku, a jak prezentuje się ranking najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiej ekstraklasy? Sprawdzamy. 

Najbardziej utytułowani zawodnicy w historii polskiej ligi siatkarskiej

Miejsce

Zawodnik

Złoto

Srebro

Brąz

Razem

1.

Waldemar Poleszczuk

10

0

0

10

1.

Tadeusz Szlagor

10

0

0

10

1.

Wojciech Szuppe

10

0

0

10

4.

Mariusz Wlazły

9

2

2

13

5.

Tadeusz Wleciał

9

1

0

10

Ranking PlusLiga 2023 - FAQ

Od kiedy rozgrywane są mecze w ramach PlusLigi?

Polska Liga Siatkówki powstała w 2000 roku i przez 8 sezonów mecze rozgrywane były pod tym szyldem, natomiast nazwa PlusLiga obowiązuje oficjalnie od roku 2008. 

Gdzie mogę oglądać mecze siatkarskiej PlusLigi?

Prawa do pokazywania meczów o mistrzostwo Polski w siatkówce mężczyzn posiadają sportowe kanały z grupy Polsat. 

Kto jest aktualnym mistrzem Polski w siatkówce mężczyzn?

W sezonie 2022/2023 po tytuł sięgnęli zawodnicy Jastrzębskiego Węgla.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!