Serie A tabela 2024 - zasady, wyniki, historia

Mecz ligi włoskiej Źródło: Leonardo AI

Są takie kraje na Starym Kontynencie, w których to futbol jest niemalże świętością. Takim miejscem jest z pewnością Półwysep Apeniński i rozgrywki tamtejszej włoskiej Serie A. Zachęcam Cię do rzucenia okiem na krótką historię tej ligi i poznania zasad, wedle których co sezon wyłaniany jest mistrz kraju.

Tabela Serie A

Zmagania o scudetto jak co sezon są bardzo zacięte. Uwydatniło się dość wąskie grono zespołów, które mają największe szanse na końcowy triumf, jednak w dalszych rejonach tabeli także jest bardzo ciekawie. Sprawdź, jak w tym momencie przedstawia się klasyfikacja włoskiej ekstraklasy piłkarskiej:

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-22 08:57:09

Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
5 Roma Roma3155167856
6 Atalanta Atalanta32541661059
7 Lazio Lazio33521641342
8 Napoli Napoli334913101050
9 Fiorentina Fiorentina32471381145
10 Torino Torino33461113931
11 Monza Monza334311101235
12 Genoa Genoa33399121235
13 Lecce Lecce33358111430
14 Cagliari Cagliari33327111536
15 Verona Verona33317101631
16 Empoli Empoli3331871826
17 Udinese Udinese32284161230
18 Frosinone Frosinone33286101740
19 Sassuolo Sassuolo3326681939
20 Salernitana Salernitana3315292226
Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
  • - Liga Mistrzów - faza grupowa
  • - Liga Europy - faza grupowa
  • - Spadek

Serie A – historia

Mistrzostwa Włoch w piłce nożnej rozgrywane są od 1898 roku. W początkowych latach podobnie zresztą jak chociażby w przypadku Niemiec, na terenach włoskich rywalizacja toczyła się z podziałem na konkretne regiony. Rozdzielenie przebiegało wedle linii poziomej, patrząc na dzisiejszą mapę Półwyspu Apenińskiego, klasyfikując zmagania na północne oraz południowe.

W 1929 roku decyzją FIGC (Federazione Italiana Giuoco Calcio) uformowano ogólnokrajowe rozgrywki w takim kształcie, z jakiego znamy je obecnie. Wszystkie tytuły mistrzowskie zdobyte we wcześniejszych latach są oficjalnie zaliczane do dorobku zwycięskich klubów.

Tytuł mistrzowski Serie A określany jest jako scudetto (z wł. mała tarcza). To wszystko za sprawą pewnego przepisu, wedle którego triumfator ligowych rozgrywek piłkarskich w tym kraju ma prawo przez kolejny sezon umieszczać na swoich koszulkach małą tarczę, jako symbol zdobytego mistrzostwa.

Przepełnione, choć nieco wiekowe już stadiony, żywiołowi fani oraz oddani zawodnicy, dla których barwy klubowe są czymś wyjątkowym. Te wszystkie aspekty wyróżniają Serie A na tle innych europejskich rozgrywek.

Poziom czysto piłkarski włoskich klubów także zdaje się wzrastać po kilku nieco słabszych latach. Niewykluczone zatem, iż tamtejsze zespoły niebawem ponownie zaczną odgrywać główne role w europejskich pucharach, jak to zdarzało się już w przeszłości wielokrotnie.

Serie A – zasady rozgrywek

Od chwili powstania Serie A wiele razy zmieniał się format rozgrywek o piłkarskie mistrzostwo Włoch. Ten aktualny obowiązuje od kampanii 1946/1947. W przeszłości liczba drużyn walczących o tytuł mistrzowski wynosiła od 16 do 18. Na ten moment zmagania toczy pomiędzy sobą dokładnie 20 zespołów.

Sezon składa się z 38. kolejek. Drużyny rywalizują w systemie kołowym. Każda para klubów gra ze sobą dwa mecze – jeden jako gospodarz i drugi w charakterze gości. Zwycięski zespół inkasuje za triumf 3 punkty. Za remis przyznawane jest dokładnie 1 oczko. Porażka to oczywiście brak jakiejkolwiek gratyfikacji punktowej.

Z posiadania tytułu mistrza Włoch może cieszyć się ekipa, która po zakończeniu 38. serii gier znajdzie się na samym szczycie tabeli Serie A. Zwycięzca rozgrywek, a także drużyny z miejsca drugiego, trzeciego oraz czwartego reprezentują włoską myśl szkoleniową w Lidze Mistrzów. Ekipa z piątej lokaty uzyskuje prawo do gry w fazie grupowej Ligi Europy. Klub, który zajmie pozycję numer sześć, bierze natomiast udział w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy UEFA.

Trzy najsłabsze zespoły przynajmniej na jeden sezon zostają relegowane do Serie B. W przypadku takiej samej liczby punktów klasyfikacja końcowa ustalana jest na podstawie wyniku dwumeczu pomiędzy konkretnymi drużynami, a gdy tam ma miejsce remis w oparciu o różnicę bramek w starciu bezpośrednim. W dalszej kolejności kryteria wyłaniające ten lepszy z klubów to ogólny bilans bramkowy, większa liczba zdobytych goli i na samym końcu losowanie.

Ciekawostki i rekordy Serie A

  1. Jako pierwsza po zwycięstwo w najwyższej w hierarchii klasie męskich ligowych rozgrywek piłkarskich we Włoszech sięgnęła Genoa CFC. Gryfony nie miały sobie równych w roku 1898.
  2. Juventus Turyn to zespół z największą liczbą mistrzostw w całej historii Serie A. Zawodnicy Starej Damy sięgali po tytuł dokładnie 36 razy. 
  3. Gianluigi Buffon to lider tabeli wszech czasów Serie A, jeśli chodzi o ilość występów na najwyższym włoskim szczeblu rozgrywkowym, Legendarny golkiper zakładał rękawice w oficjalnych starciach aż 657-krotnie.
  4. Pod względem zdobytych bramek równych sobie nie ma nadal Silvio Piola. Kultowy napastnik przez około ćwierć wieku, kiedy to udało mu się zdobyć liczne tytuły króla strzelców w poszczególnych sezonach, uzbierał finalnie 274 gole.
  5. Rekord zwycięstw w pojedynczym sezonie należy do drużyny Juventusu. Bianconeri podczas kampanii 2013/2014 wygrali 33 z 38 meczów.
  6. Najwięcej bramek na przestrzeni jednej kampanii rozgrywkowej zdobyli piłkarze Torino. Popularne Byki trafiały do siatki rywali aż 125 razy na przełomie 1947 oraz 1948 roku.
  7. Statystyki indywidualne nie kłamią również w kontekście wieku. Marco Ballotta to najstarszy zawodnik, jaki kiedykolwiek wystąpił w meczu Serie A. Bramkarz Lazio w momencie swojego ostatniego występu w barwach Lazio miał dokładnie 44 lata i 38 dni.
  8. 25 listopada 2023 roku nowy rekord ligi włoskiej ustanowił Francesco Camarda. Wychowanek Milanu zadebiutował w rozgrywkach w wieku 15 lat i 260 dni.

Serie A: gdzie oglądać mecze ligi włoskiej?

W Polsce prawa do transmisji rozgrywek, w których wyłaniany jest piłkarski mistrz Włoch, posiada telewizja Eleven Sports. Spotkania m.in. z udziałem Juventusu, Interu Mediolan czy też ekipy AC Milan możne więc oglądać na antenach stacji Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eleven Sports 3, a czasem także Eleven Sports 4. Taka sytuacja będzie miała miejsce co najmniej do końca sezonu 2023/2024. Do tego czasu obowiązuje bowiem aktualna umowa.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!