Hubert Hurkacz – życiorys

Hubert Hurkacz Flaga polski

Hubert HurkaczAutor: si.robi, Wikimedia Commons
Data i miejsce urodzenia:
19-01-1997, Wrocław, Polska
Wiek:
25 lat(a)
Wzrost:
196 cm
Waga:
81 kg
Wykonywany sport:
tenis
Trener:
Craig Boynton
Cechy szczególne:
praworęczny, oburęczny bekhend

Polski tenis w odmianie męskiej zdecydowanie nie może „pochwalić się” takimi sukcesami, jak ma to miejsce w przypadku wariantu kobiecego. Przed kilkoma laty pojawiła się jednak szansa na zmianę tego trendu. Dzięki komu pojawiło się to przysłowiowe światełko w tunelu? Przeczytacie o tym w kilku poniższych akapitach.

Matczyny wzór

Często w życiorysach wielkich sportowców znaczącą rolę odgrywają rodzice. To oni dbają bowiem o rozwój dziecka w początkowych latach życia. Mowa tu chociażby o wożeniu swoich pociech na treningi czy też ćwiczeniach indywidualnych w domowym zaciszu.

W życiu Huberta Hurkacza miało miejsce swoiste połączenie dwóch takich scenariuszy, a to dlatego, że jego mama Zofia trenowała na co dzień tenis. Wespół z mężem Krzysztofem pokazywali więc pierwsze tajniki tego sportu małemu jeszcze Hubertowi. Treningi te spodobały mu się na tyle, że „Hubi” zdecydował się uczęszczać na profesjonalne lekcje tenisa, a jego pierwszym idolem stał się legendarny Roger Federer.

Mało brakowało, aby Hubert poszedł jednak zupełnie inną drogą sportową. Ze względu na swój wzrost posiadał albowiem spore predyspozycje do uprawiania koszykówki, którą notabene trenował jego wspomniany wyżej ojciec Krzysztof. Na całe szczęście ostatecznie zdecydował się na tenis, czego pozytywne skutki możemy obserwować do dnia dzisiejszego.

Wzorowo prowadzona kariera

Początki kariery juniorskiej Huberta Hurkacza datuje się na rok 2014. To wtedy jako 17-latek razem z Kamilem Majchrzakiem oraz Janem Zielińskim zajął drugie miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów. Niespełna rok później w jego sportowym CV znajdował się także finał deblowego Australian Open w formule juniorskiej.

Płynne i udane przejście na zawodowstwo to marzenie niemal każdego sportowca. W przypadku Huberta pierwsze punkty do rankingu ATP znalazły się na jego koncie po turnieju rangi Futures w Poznaniu. Większość jego początkowych imprez w profesjonalnej karierze miało zresztą miejsce na polskiej ziemi. 

W kolejnych latach Hurkacz z większym bądź mniejszym szczęściem uczestniczył w różnej maści zawodach, jednak do świadomości osób niezwiązanych na co dzień z tenisem zaczął powoli trafiać dopiero od chwili startu we French Open w 2018r. To tam miał bowiem miejsce jego pierwszy triumf w spotkaniu Wielkiego Szlema. Co prawda jego przygoda w tych prestiżowych zawodach trwała tylko jedną rundę, jednakże udało mu się wtedy poznać świat wielkiego sportu od środka, co dla każdego młodego sportowca jest niezwykle cennym doświadczeniem.

Oto jak przedstawia się lista największych dotychczasowych sukcesów 24-letniego wrocławianina:

  • Winston Salem Open 2019 – I miejsce
  • Paris Masters 2020 – I miejsce w grze podwójnej
  • Delray Beach Open 2021 – I miejsce
  • Miami Open 2021 – I miejsce

Ciekawostki związane z Hubertem Hurkaczem

W roku 2018 roku ogłoszono, że Hubert Hurkacz znalazł się w gronie młodych i obiecujących tenisistów, którzy otrzymają stypendia Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Na konto Polaka przelano wówczas 25 tys. dolarów. Te środki miały pomóc mu w sportowym rozwoju oraz pokryć część kosztów związanych z uprawianiem tenisa. Mowa tu m.in. o zakupie sprzętu czy też o zwrocie kosztów podróży. 

Hurkacz nieco na przekór wytycznym często zamyka oczy w momencie uderzenia piłki. Nie przeszkadza mu to jednak w odnoszeniu sporych sukcesów. Zdaniem innego znakomitego niegdyś polskiego tenisisty Wojciecha Fibaka styl gry Huberta idealnie pasuje do nawierzchni trawiastej. Sam Hurkacz podchodzi tych komplementów nieco z dystansem twierdząc jednocześnie, że do gry na trawie należy się przyzwyczaić.

Hubert Hurkacz może liczyć na wielkie wsparcie rodziny. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jego mama Zofia grała niegdyś w tenisa i była medalistką mistrzostw Polski. W tenisa grali jednak również jego wujkowie. Wujek Tomek reprezentował Biało-czerwonych w turnieju Davis Cup. Siostra Huberta Nika też gra w tenisa. W parze z Oliwią Jędrzejczak wygrała turniej MKT w Łodzi. Czy możemy zatem liczyć na sukcesy kolejnej sportowej familii, jak miało to miejsce w przypadku sióstr Radwańskich? Czas pokaże.

Hubert Hurkacz: Osiągnięcia

ATP Tour, gra pojedyncza

DataMiejscePrzeciwnikPunktyWynik końcowy
24 sierpnia 2019 r.Winston-Salem, USABenoît Paire6:3, 3:6, 6:3Zwycięstwo
13 stycznia 2021 r.Delray Beach, USASebastian Korda6:3, 6:3Zwycięstwo
4 kwietnia 2021 r.Miami, USAJannik Sinner7:6(4), 6:4Zwycięstwo

ATP Tour, gra podwójna

DataMiejscePartnerPrzeciwnicyPunktyWynik końcowy
8 listopada 2020 r.Paryż, FrancjaFélix Auger-AliassimeMate Pavić, Bruno Soares6:7(3), 7:6(7), 10–2Zwycięstwo
20 czerwca 2021 r.Halle, NiemcyFélix Auger-AliassimeKevin Krawietz, Horia Tecău6:7(4), 4:6Finalista

Puchar Davisa

RokFazaPrzeciwnikPunktyWynik końcowy
2016 r.I runda Grupy ŚwiatowejLeonardo Mayer2:6, 6:7(3), 2:6Przegrana
2016 r.I runda Grupy ŚwiatowejRenzo Olivo4:6, 7:6(6), 6:4Zwycięstwo
2016 r.Baraże o utrzymanie w Grupie ŚwiatowejFlorian Mayer6:1, 6:7(6), 4:6, 5:7Przegrana
2016 r.Baraże o utrzymanie w Grupie ŚwiatowejJan-Lennard Struff6:7(4), 4:6, 1:6Przegrana
2017 r.I runda strefy europejsko-afrykańskiej (Grupa I)Damir Džumhur6:7(1), 5:7, 5:7Przegrana
2017 r.I runda strefy europejsko-afrykańskiej (Grupa I)Tomislav Brkić6:7(1), 6:4, 5:7Przegrana
2017 r.Baraże o utrzymanie w Grupie I strefy europejsko-afrykańskiejNorbert Gombos2:6, 2:6, 6:3, 4:6Przegrana
2017 r.Baraże o utrzymanie w Grupie I strefy europejsko-afrykańskiejJozef Kovalík4:6, 5:7Przegrana
2018 r.I runda strefy europejsko-afrykańskiej (Grupa II)Aljaž Bedene4:6, 5:7Przegrana
2018 r.I runda strefy europejsko-afrykańskiej (Grupa II)Tom Kočevar-Dešman6:3, 6:2Zwycięstwo
2018 r.III runda strefy europejsko-afrykańskiej (Grupa II)Adrian Ungur7:6(3), 7:5Zwycięstwo
2018 r.III runda strefy europejsko-afrykańskiej (Grupa II)Marius Copil6:3, 6:4Zwycięstwo
Ocena artykułu
4.7/5 (głosów: 6)