Liga Mistrzów UEFA – zasady, wyniki, historia

champions-league

Liga Mistrzów - historia

Początki Ligi Mistrzów w obecnej formie sięgają roku 1992. To wtedy z inicjatywy Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) powołano ją do życia jako kontynuację Pucharu Mistrzów, zwanego też Pucharem Europy Mistrzów Krajowych.

Jak sama nazwa wskazuje, w latach poprzedzających powstanie Ligi Mistrzów w rozgrywkach tych brali udział wyłącznie mistrzowie poszczególnych lig. Aktualnie format ten został zdecydowanie rozszerzony. W przypadku Premier League czy też chociażby włoskiej Serie A prawo do udziału w Champions League mają te drużyny, które zajęły cztery czołowe miejsca w stawce. Czy to zmiana na lepsze? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić.

Aktualny system rozgrywek Ligi Mistrzów

Od 2012 roku rozgrywki grupowe Ligi Mistrzów poprzedzają eliminacje. Biorą w nich udział mistrzowie z lig sklasyfikowanych nieco niżej w rankingu UEFA, a także zespoły z trzecich i czwartych miejsc wywodzące się z czołowy lig europejskich.

Po zakończeniu eliminacji następuje podział Ligi Mistrzów na dwie fazy:

 1. Fazę grupową - 32 drużyny podzielone są na osiem grup po 4 drużyny w każdej. Meczem odbywają się tam w systemie "każdy z każdym" (mecz + rewanż). Do fazy pucharowej awans uzyskują dwie najlepsze ekipy w grupie. Trzecia jako nagrodę pocieszenia ma sposobność gry w Lidze Europy.
 2. Fazę pucharową - zespoły w drodze losowania dobierane są w pary. Zwycięzca danej pary awansuje do kolejnej fazy i tak aż do samego spotkania finałowego. Ważną rolę odgrywa tutaj zasada podwójnego premiowania goli zdobytych na wyjeździe. Pojawiają się jednak głosy, że być może zostanie ona w niedalekiej przyszłości zniesiona, co bez wątpienia wpłynęłoby korzystnie na całe rozgrywki.

Zwieńczeniem całych rozgrywek jest rzecz jasna mecz finałowy. Rozgrywany jest on zwykle na neutralnym terenie. Tu nie obowiązuje już system mecz + rewanż. Triumfator może szczycić się mianem najlepszej drużyny klubowej w Europie.

Puchar Ligi Mistrzów oraz nagrody finansowe

Legendarny puchar dla zwycięzcy Ligi Mistrzów wykonany jest ze srebra o próbie 925. Jego masa oscyluje w okolicach 11kg. Co ciekawe drużyna triumfująca w rozgrywkach Champions League nie otrzymuje tej statuetki na własność. Zostaje ona bowiem "wypożyczana" przez organizację UEFA na okres 10 miesięcy. Do czempionów trafia jedynie niepełnowymiarowa kopia. 

Jeśli chodzi o nagrody finansowe dla uczestników Ligi Mistrzów, to podczas edycji 2019/20 przedstawiały się one następująco:

 • pierwsza runda eliminacyjna - 280 000 euro
 • druga runda eliminacyjna - 380 000 euro
 • trzecia runda eliminacyjna - 480 000 euro
 • faza grupowa - 15 mln euro
 • zwycięstwo w fazie grupowej - 2,7 mln euro
 • remis w grupie - 900 000 euro
 • 1/8 finału - 9,5 mln euro
 • 1/4 finału - 10,5 mln euro
 • 1/2 finału - 12 mln euro
 • zdobywcy drugiego miejsca - 15 mln euro
 • zwycięzcy Ligi Mistrzów - 19 mln euro

Chyba nikogo z Was nie dziwi już fakt, iż marzeniem każdego klubu w Europie jest choćby awans do fazy grupowej Champions League. Korzyści finansowe, jakie mogą przypaść w udziale z tego tytułu, są wręcz astronomiczne dla przeciętnej europejskiej drużyny. 

Triumfatorzy Ligi Mistrzów

Z uwagi na to, iż w tym tekście skupialiśmy się raczej wyłącznie na formacie Ligi Mistrzów po reformie w sezonie 1992/1993, to poniższe podsumowanie będzie zawierało tylko triumfatorów w tymże okresie.

Jeśli jako kryterium szeregowania zwycięzców przyjęlibyśmy kraj pochodzenia drużyny, to bezwzględnym zwycięzcą byłaby Hiszpania. Puchar Ligi Mistrzów jedenastokrotnie wędrował bowiem do tej zachodniej części Europy Południowej. Siedem razy do Madrytu (Real), a także czterokrotnie do Barcelony (FC Barcelona).

Następne w kolejności będą ex aequo Anglia oraz Włochy. W przypadku Wyspiarzy dwa razy za kadencji Sir Alexa Fergusona wygrywały Czerwone Diabły. Tyle samo zwycięstw na swoim koncie ma Liverpool, a dokładnie jeden puchar unosili ku górze zawodnicy londyńskiej Chelsea. Miało to miejsce w kampanii 2011/2012.

Na Półwyspie Apenińskim w omawianej klasyfikacji zdecydowanym liderem wciąż pozostaje AC Milan z trzema wiktoriami. Po jednej dołożyły również ekipy Interu oraz Juventusu.

Bawarczycy, którzy okazali się najlepszym zespołem w Europie w edycji 2019/2020, w przeszłości dokonali podobnego czynu jeszcze dwa razy. W połowie lat 90. podobny sukces był dziełem Borussii Dortmund dowodzonej w tym czasie przez legendarnego Ottmara Hittzfelda.

Całość wieńczą trzy kraje, z których to mieliśmy dokładnie po jednym czempionie. Była to Francja z Olympiquiem Marsylia, Holandia z Ajaxem Amsterdam oraz Portugalia z pamiętnym sukcesem FC Porto z roku 2004. 

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)