Data dodania: 14 lutego 2022 r. / Aktualizacja: 6 marca 2023 r.

Złota Piłka. Czy to rzeczywiście najważniejszy plebiscyt piłkarski na świecie?

Złota piłka Złota piłka
Źródło: Jaime de la Fuente / Wikipedia / Flickr

Jeszcze kilka lat temu na ogłoszenie wyników Złotej Piłki czekał niemal każdy kibic piłki nożnej na świecie. Z roku na rok w następstwie absurdalnych decyzji ranga tego plebiscytu sukcesywnie malała. Czy w tym momencie możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, iż Złota Piłka nie jest już najważniejszym plebiscytem piłkarskim na świecie? Nasze skromne zdanie na ten temat postaraliśmy się przedstawić w kilku akapitach w niniejszym artykule. Serdecznie zapraszamy.

Historia Złotej Piłki

Pomysłodawcą plebiscytu polegającego na przyznawaniu Złotej Piłki był Gabriel Hanot, a więc szef magazynu „France Football”. W 1956r. poprosił on swoich redakcyjnych kolegów o wybranie najlepszego gracza w Europie w minionym roku kalendarzowym. Pierwszym laureatem takiego skromnego głosowania został Stanley Matthews reprezentujący wówczas barwy angielskiego Blackpool.

Co ciekawe aż do 1994 roku szanse na zdobycie tego prestiżowego trofeum mieli wyłącznie gracze pochodzący z Europy. W 1995r. postanowiono dokonać małej korekty, dzięki której dziennikarze mogli głosować także na zawodników występujących w europejskich klubach. Zasady, które obowiązują po dzień dzisiejszy wprowadzono natomiast dopiero w roku 2007.

Czy w wyniku takich działań ktoś przez te kilkadziesiąt lat został wyraźnie pokrzywdzony? Mówi się, że najwięcej stracili Diego Maradona oraz Pele, którym przyznano honorowe Złote Piłki kolejno w 1995 (Diego Maradona) oraz 2013 roku (Pele).

Tabela wszechczasów

Przez te kilkadziesiąt lat w plebiscycie Złotej Piłki padło kilka sporych rekordów, których pobicie będzie przez kolejne lata niezwykle trudne. Najwięcej statuetek powędrowało rzecz jasna do Lionela Messiego (7). Druga pozycja na podium należy do Cristiano Ronaldo, który sięgał po nagrodę dokładnie pięciokrotnie. Lokatę numer trzy zajmuje natomiast na ten moment trzech różnych zawodników. Są to: Johan Cruijff, Michael Platini oraz Marco van Basten. 

W przypadku argentyńskiego wirtuoza szczególnie kontrowersyjna wydaje się nagroda, jaka powędrowała w jego ręce w ubiegłym roku. To właśnie po jej przyznaniu zaczęto mieć spore wątpliwości co do prestiżu tego plebiscytu, a także samego sensu jego rozgrywania. Czy są to wątpliwości słuszne? Z perspektywy przeciętnego kibica z całą pewnością tak.

Inne plebiscyty piłkarskie

Być może większość z Was nie ma o tym pojęcia, lecz na futbolowym podwórku corocznie przyznaje się również wiele innych równie istotnych nagród co Złota Piłka. Wśród tych najpopularniejszych można wymienić np. FIFA The Best, plebiscyt Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS) oraz nagrodę IFHHS (Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu). Wiecie co łączy wszystkie wymienione wyżej głosowania? W każdym z nich to właśnie Lewy okazał się ostatecznie zwycięzcą.

Tak zdecydowana dominacja pozwala dojść do pewnych wniosków. Złota Piłka powoli staje się wyłącznie plebiscytem popularności, a nie nagrodą za rzeczywiste osiągnięcia na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. 

Z podobnym przypadkiem mieliśmy już zresztą do czynienia w przeszłości, kiedy to w 2010 roku statuetka po raz drugi powędrowała właśnie do Messiego, choć zdaniem wielu zdecydowanie bardziej zasłużył na nią wtedy dopiero czwarty Wesley Sneijder.

Pozostaje więc zadać sobie pytanie, czy organizacja plebiscytu Złotej Piłki nadal ma sens w sytuacji, gdy jej wyniki bywają coraz bardziej absurdalne. Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy już w gestii włodarzy France Football. My natomiast wiemy jedno. W 2021 roku to Robert Lewandowski był najlepszym piłkarzem na świecie. Prawdziwi kibice będą o tym pamiętać zawsze. Bez względu na to, czy w jego dorobku znajdzie się kiedykolwiek ta przeklęta „złota kulka”, czy też nie.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)