Data dodania: 27 maja 2020 r. / Aktualizacja: 8 czerwca 2020 r.

Najwyższe pozycje Polaków w rankingach FIFA oraz UEFA

Stadion fifa uefa Stadion fifa uefa

Wśród wielu kibiców piłki nożnej w naszym kraju panuje pewne przekonanie, zgodnie z którym rodzime rozgrywki uważa się prawdziwe futbolowe peryferia. Mimo iż momentami ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, to nasz futbol miewał w swej historii momenty chwały. Zarówno na poziomie reprezentacyjnym, jak i klubowym. Chcecie przypomnieć sobie najwyższe miejsca Polaków w światowych oraz europejskich rankingach? Zapraszamy więc do lektury naszego artykułu.

Nawałka ojcem sukcesu

Choć były już trener reprezentacji Polski Adam Nawałka miał równie liczne grono sympatyków, co i przeciwników, to trzeba mu przyznać jedno. To właśnie za jego kadencji nasza drużyna narodowa osiągnęła najwyższe miejsce w rankingu FIFA w dotychczasowej historii.

Ta wiekopomna chwila miała miejsce 10 sierpnia 2017 roku. Tak wysoka piąta lokata to pokłosie największego sukcesu polskiego futbolu w XXI wieku, a więc ćwierćfinału Mistrzostw Europy oraz niezwykle udanych eliminacji do kolejnej wielkiej imprezy tj. Mistrzostw Świata w Rosji.

Ten sukces miał zresztą swoją dodatkową symbolikę. Gdy w 2013r. urodzony w Krakowie Adam Nawałka przejmował przysłowiową „pałęczkę” od Waldemara Fornalika, to nasza reprezentacja narodowa zajmowała 78. lokatę we wspomnianym rankingu. Jak więc widzimy doskonale, krytykę dotycząca metod szkoleniowych oraz umiejętności interpersonalnych ze strony jego zagorzałych przeciwników można sobie włożyć między bajki, ponieważ bronił się on wynikami.

Czy z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku naszej rodzimej piłki klubowej?

Współczynnik istotą sprawy

Kolejnym ważnym rankingiem, jaki często przywołują wszelkiej maści eksperci od piłki nożnej jest ranking UEFA. Co do zasady występuje w nim podział na klasyfikację państwową oraz drużynową. Opracowywany jest on na podstawie trzech istotnych współczynników:

  • reprezentacyjnego

  • ligowego

  • klubowego

Przy obliczaniu współczynnika reprezentacyjnego bierze się pod uwagę występy krajowych ekip podczas turniejów eliminacyjnych do wielkich imprez oraz występów tychże reprezentacji w późniejszych finałach tj. Mistrzostwach Europy oraz Świata. Dwa pozostałe powstają natomiast na podstawie sukcesów z pięciu poprzedzających sezonów.

Najwyższe miejsce jakie polskiej reprezentacji udało się uzyskać w rankingu reprezentacyjnym to lokata dziewiąta, na jakiej znajdowaliśmy się jesienią 2017r. Po raz kolejny była to wypadkowa sukcesów kadry pod wodzą trenera Nawałki. Czy selekcjoner Jerzy Brzęczek zdoła nawiązać do niebywałych osiągnięć swojego poprzednika? Miejmy taką nadzieję.

 

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)