Data dodania: 31 stycznia 2022 r. / Aktualizacja: 6 marca 2023 r.

Najważniejsze turnieje w tenisie ziemnym

podsumowanie-tygodnia-triumf-igi-swiatek podsumowanie-tygodnia-triumf-igi-swiatek

Niedawno zakończone zmagania na kortach w Melbourne przypomniały nam doskonale, jak pięknym i widowiskowym sportem jest tenis. Australijski turniej jest jednak tylko jednym z czterech turniejów wielkoszlemowych na świecie. Czym charakteryzuje się każdy z nich? Kilka słów na temat w dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy. 

Australian Open

Jeśli kierowalibyśmy się kryterium chronologicznym, to pierwszym z turniejów wielkoszlemowych w każdym kolejnym sezonie zmagań są rozgrywki w Melbourne Park na południowo-wschodnim krańcu Australii. Najlepsi tenisiści świata spotykają się tam już od 1905 roku. Znakiem rozpoznawczym Australian Open (nazywanym również Wielkim Szlemem Azji i Pacyfiku) są spore upały. Turniej odbywa się w styczniu, który jest najcieplejszym miesiącem w Australii w przeciągu całego roku.

W 1988 zawodnicy po raz pierwszy toczyli zmagania na kortach twardych. Uprzednio przez ponad osiemdziesiąt lat grano bowiem na nawierzchni trawiastej. Mats Wilander będący obecnie ekspertem stacji Eurosport to jedyny tenisista, który zwyciężył w turnieju na obu nawierzchniach. 

Najwięcej triumfów w grze pojedynczej na australijskich kortach ma jak na razie na swoim koncie Novak Djokovic. Istnieje jednak obawa, że do końca swojej kariery nie uda mu się już powiększyć liczby zwycięstw do okrągłych dziesięciu. To oczywiście pokłosie sporej afery, której głównym bohaterem kilkanaście dni temu był właśnie serbski tenisista.

Pod jego nieobecność 21. wygraną w turnieju zaliczanym do „wielkiej czwórki” zapewnił sobie Rafael Nadal, zostając tym samym niekwestionowanym liderem zestawienia zawodników z największą liczbą zwycięstw w Wielkim Szlemie. Jak przedstawia się natomiast taka statystyka wyłącznie w odniesieniu do Australian Open. O tym w niniejszej tabeli:

RekordKobietyMeżczyźni
najwięcej tytułów w grze pojedynczejMargaret Court (11)Novak Djokovic (9)
najwięcej tytułów w grze podwójnejThelma Coyne Long (12)Adrian Quist (10)
najwięcej tytułów łącznieMargaret Court (21)Adrian Quist (13)
najmłodsi mistrzowie w historiiMartina HingisKen Rosewall
najstarsi mistrzowie w historiiThelma Coyne LongKen Rosewall
aktualni mistrzowieAshleigh BartyRafael Nadal

French Open (Roland Garros)

Który z turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema kojarzy się polskim kibicom najlepiej? Bez wątpienia French Open znany też jako Roland Garros. To właśnie na obiekcie im. Philippe’a Chartiera, a więc głównej arenie Roland Garros miał miejsce w 2020 roku największy sukces w dotychczasowej historii tenisa nad Wisłą. 19-letnia Iga Świątek odniosła piorunujące zwycięstwo nad ówczesną czwórką rankingu WTA Sofią Kenin, stając się tym samym pierwszą zawodniczką z Polski, która wygrała zawody zaliczane do Wielkiego Szlema.

Co charakteryzuje French Open? Zmagania na nawierzchni ceglastej nie każdemu przypadają do gustu. Niekwestionowanym „królem mączki” jest z pewnością Rafael Nadal. Hiszpański tenisista aż trzynastokrotnie unosił do góry trofeum dla najlepszego zawodnika Roland Garros. Jeśli jego forma w trwającym sezonie nie ulegnie drastycznemu pogorszeniu, to z pełnym przekonaniem można będzie typować go do triumfu numer czternaście.

Czy uda mu się pobić rekord zwycięstw ustanowiony przez Maxa Décugisa obejmujący zarówno wygrane w grze podwójnej, jak i w pojedynczej? Jest to raczej niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że nie zdoła zapisać się na kartach historii na wiele, wiele lat. Dla Rafaela nie ma rzeczy niemożliwych.

RekordKobietyMeżczyźni
najwięcej tytułów w grze pojedynczejChris Evert (7)Rafael Nadal (13)
najwięcej tytułów w grze podwójnejMartina Navrátilová (7)Max Décugis (14)
najwięcej tytułów łącznieSuzanne Lenglen (15)Max Décugis (29)
najmłodsi mistrzowie w historiiMonica SelesMichael Chang
najstarsi mistrzowie w historiiZsuzsa KörmöczyAndré Vacherot
aktualni mistrzowie Barbora KrejčíkováNovak Djokovic

Wimbledon

Jest to zdecydowanie najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. Jego pierwsza edycja odbyła się już w 1877r. Co ciekawe wtedy były to tylko rozgrywki singlowe mężczyzn. Gra pojedyncza kobiet pojawiła się w programie Wimbledonu dokładnie siedem lat później. Wimbledon jako jedyny z turniejów wielkoszlemowych rozgrywany jest na kortach trawiastych. Co roku ma to miejsce na przełomie czerwca i lipca. 

Swoistą ciekawostką, o której pewnie nie wszyscy wiedzą jest fakt, iż wszyscy zawodnicy biorący udział w zmaganiach na kortach w Londynie zobowiązani są do występowania w białych kostiumach. Taką zasadę wprowadzono już w pierwszej edycji zawodów i jest ona kultywowana po dzień dzisiejszy. Podczas Wimbledonu miał również miejsce najdłuższy mecz w historii tenisa. W 2010 roku John Isner oraz Nicolas Mahut w I rundzie turnieju rywalizowali dokładnie przez…11 godzin i 5 minut! Spotkanie przerywano trzykrotnie z uwagi na zbyt późną porę, jednak ostatecznie lepszy okazał się Isner, który pokonał swojego przeciwnika w stosunku 6:4, 3:6, 6:7(9), 7:6(3), 70:68.

Zwycięstwo w ostatniej edycji Wimbledonu, która miała miejsce 2021 roku było dziełem lidera rankingu ATP Serba Novaka Djokovica. Triumfatorką turnieju Pań została natomiast Australijka Ashleigh Barty. Kto natomiast wygrywał najczęściej w dotychczasowej historii tych prestiżowych zmagań. Oto garść informacji:

RekordKobietyMeżczyźni
najwięcej tytułów w grze pojedynczejMartina Navrátilová (9)Roger Federer (8)
najwięcej tytułów w grze podwójnejElizabeth Ryan (12)Todd Woodbridge (9)
najwięcej tytułów łącznieBillie Jean King (20) / Martina Navrátilová (20) Lawrence Doherty (13)
najmłodsi mistrzowie w historiiLottie DodBoris Becker
najstarsi mistrzowie w historiiCharlotte CooperArthur Gore
aktualni mistrzowieAshleigh BartyNovak Djokovic

US Open

Zaledwie cztery lata po pierwszej odsłonie rywalizacji na trawiastych kortach Wimbledonu odbyła się również premierowa edycja US Open (1881r.). Amerykański turniej to ostatnia z imprez zaliczanych do Wielkiego Szlema. Corocznie odbywa się na przełomie sierpnia i września w Nowym Jorku w dzielnicy Queens. Tenisiści toczą wtedy boje na kortach z twardą nawierzchnią, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu były to boiska z nawierzchnią trawiastą (zmiana nastąpiła w roku 1987).

Pula nagród w 2021r. wynosiła 57,5 mln dolarów. Nigdy w historii turniejów wielkoszlemowych nie rozdysponowano większej kwoty pieniędzy. Zwycięzca zmagań w singlu mógł liczyć na niebagatelną sumę 2,5 mln dolarów! Zdecydowanie jest o co walczyć, prawda?

Żartobliwie można powiedzieć, że Amerykanie są dość mało gościnni. Wszystkie aktualne rekordy US Open należą bowiem do obywateli Stanów Zjednoczonych. Jesteście ciekawi szczegółów? No to rzućcie okiem na poniższą tabelę:

RekordKobietyMeżczyźni
najwięcej tytułów w grze pojedynczejMolla Mallory (8)William Larned (7)
William Tilden (7)
Richard Sears (7)
najwięcej tytułów w grze podwójnejMargaret Osborne DuPont (13)Richard Sears (6)
James Dwight (6)
najwięcej tytułów łącznieMargaret Osborne DuPont (25)William Tilden (16)
najmłodsi mistrzowie w historiiTracy Austin  Pete Sampras
najstarsi mistrzowie w historiiMolla MalloryWilliam Larned
aktualni mistrzowieEmma RaducanuDaniił Miedwiediew

Jeśli taka forma artykułu przypadła Wam do gustu, to dajcie nam o tym znać, zostawiając stosowną ocenę poniżej. W najbliższym czasie planujemy utworzenie kolejnych tekstów zawierających całą masę bardzo ciekawych informacji. Bądźcie zatem czujni!

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 4)