Data dodania: 14 lutego 2022 r. / Aktualizacja: 6 marca 2023 r.

Najważniejsze imprezy piłkarskie na świecie

Boisko podumowanie tygodnia Boisko
Źródło: Mike / Pexels

Piłka nożna z ponad czterema miliardami fanów jest wciąż najbardziej popularną dyscypliną sportową na świecie. Nic zatem dziwnego, że wszelkiej maści imprezy futbolowe to prawdziwa gratka dla spragnionych emocji kibiców. Jesteście ciekawi, które z tych wydarzeń uważa się za najważniejsze? Zapraszamy zatem do lektury naszego artykułu.

Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa świata, mundial czy też Puchar Świata to międzynarodowy turniej piłki nożnej dla reprezentacji zrzeszonych w federacji FIFA. Jeśli mamy na myśli najważniejsze imprezy piłkarskie na świecie to pierwszą myślą są zwykle właśnie mistrzostwa świata. Ich początki sięgają 1930r., kiedy to na terenie Urugwaju zorganizowano pierwszą edycję tych niezwykle prestiżowych rozgrywek. Ich triumfatorem zostali wtedy właśnie gospodarze, którzy w finale pokonali Argentynę w stosunku 4:2.

W tamtym turnieju rywalizowało ze sobą dokładnie trzynaście drużyn. We wszystkich edycjach począwszy od roku 1934 do 1978 ilość ta wynosiła 16. Następnie od 1982r. do 1994r. było to już 24 reprezentacji. Mundial we Francji był pierwszym z 32 zespołami, a ten w roku 2026 będzie premierowym, podczas którego będzie mierzyć się ze sobą aż 48 drużyn.

Czy to stopniowe powiększanie turnieju wpływa korzystnie na jego atrakcyjność? Mamy pewne wątpliwości. Mistrzostwa świata kojarzyły nam się zawsze ze zmaganiami zarezerwowanymi tylko dla najlepszych. Obawiamy się zatem, że ich 23. odsłona może być delikatnie mówiąc nudna. 

Mistrzostwa Europy

Imprezą o podobnej randze do mistrzostw świata, lecz organizowanej na tzw. Starym Kontynencie są piłkarskie mistrzostwa Europy. Ich historia jest zdecydowanie mniej bogata od „starszej koleżanki”, gdyż pierwsza edycja europejskiego czempionatu miała miejsce dokładnie w 1960r.

Tutaj podobnie jak i w przypadku mundialu liczba uczestników systematycznie rosła. Od 2016r. o tytuł Mistrza Europy walczy dokładnie 24 ekipy. Gospodarzem najbliższego turnieju będą Niemcy, a więc dotychczasowi rekordziści zarówno pod względem występów na mistrzostwach, jak i mając na uwadze liczbę zwycięstw. Przypomnijmy bowiem, że nasi zachodni sąsiedzi na ten moment trzykrotnie sięgali po to prestiżowe trofeum. Podobnym sukcesem mogą pochwalić się wyłącznie Hiszpanie, którzy jako jedyni w historii zdołali obronić tytuł zdobyty cztery lata wcześniej (2008-2012).

Młodemu kibicowi piłki nożnej znad Wisły to właśnie zmagania z 2016r. na boiskach we Francji kojarzą się z pewnością najlepiej. To bowiem właśnie tam drużyna dowodzona przez Adama Nawałkę doszła aż do ćwierćfinału, co po dziś dzień jest największym sukcesem reprezentacji Polski na imprezie tej rangi. Czy istnieje szansa na poprawę tego wyniku w najbliższych latach? Może być o to bardzo ciężko, lecz pamiętajmy, że wiara czyni cuda.

Liga Narodów

Stosunkowo najnowszym tworem spośród wszystkich wymienionych w niniejszym artykule jest Liga Narodów. Są to międzynarodowe rozgrywki piłkarskie organizowane przez UEFA od kampanii 2018/2019. Bierze w nich udział wszystkie 55 federacji krajowych, podzielonych na cztery dywizje – kolejno A, B, C oraz D. Oczywiście gra w dywizji A zarezerwowana jest tylko dla najlepszych. 

O pierwszym podziale na dywizje decydował współczynnik UEFA. To prawdopodobnie wyłącznie dzięki temu reprezentacja Polski znalazła się początkowo w tej futbolowej elicie, w której jakimś cudem trwa do dziś.

Każda dywizja podzielona jest na cztery grupy złożone z trzech bądź czterech drużyn. Zwycięzcy grup w dywizji A rywalizują ze sobą w turnieju finałowym. Jego zwycięzca zostaje rzecz jasna mistrzem Ligi Narodów. Zespoły z ostatnich miejsc spadają do dywizji niższej. W przeciwnym kierunku wędrują natomiast triumfatorzy zmagań grupowych w dywizjach B, C, a także D.

Mówi się, że celem utworzenia Ligi Narodów było nadanie nieco większego prestiżu międzynarodowym spotkaniom towarzyskim. Czy ta sztuka się udała? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Gdy dodamy do tego fakt, iż najlepsze zespoły każdej z dywizji po zwycięstwie w fazie play-off mogą uzyskać awans na mistrzostwa Europy, to robi się całkowicie luksusowo, parafrazując starego polskiego klasyka. Wychodzi więc na to, że w całym ogromie błędnych decyzji UEFA zrobiła jednak w ostatnich latach coś dobrego. Oby tak dalej!

Liga Mistrzów

Po sporej dawce futbolu w wymiarze reprezentacyjnym pora przenieść się na niwę klubową. Liga Mistrzów w takiej formie, z jaką kojarzymy ją aktualnie jest obecna na futbolowej scenie od niespełna 30 lat. To właśnie w sezonie 1992/1993 odbyła się jej pierwsza edycja będąca swoistą kontynuacją legendarnego Pucharu Mistrzów.

Czy od początku była ona tak prestiżowa, jak ma to miejsce obecnie? W zasadzie tak, lecz jeszcze kilka lat wstecz jej wygranie nie było tak sowicie opłacane, jak ma to np. miejsce w tej chwili. Triumfator jubileuszowej 30. edycji może bowiem liczyć na niebagatelną kwotę 20 mln euro. Również drugi z finalistów nie ma prawa narzekać, bo na jego konto powinno wpłynąć około 15,5 mln. 

Jednym z nadrzędnych celów wielu czołowych europejskich drużyn jest jak najczęstsza wygrana w Champions League. Kto na przestrzeni tych kilkudziesięciu ostatnich lat dokonywał tego najczęściej? Absolutnym liderem jest Real Madryt, który zdobywał puchar dla najlepszej klubowej drużyny w Europie aż siedem razy. Nieco mniej, bo trzy wiktorie były dziełem Bayernu Monachium oraz AC Milan. 

W trwającej właśnie edycji duże szanse na wygraną mają m.in. Królewscy oraz Manchester City czy też chociażby obrońcy tytułu sprzed roku tj. londyńska Chelsea. Kto ostatecznie sięgnie po tę prestiżową statuetkę, przekonamy się jednak dopiero 28 maja bieżącego roku. Czy nie możemy się już doczekać finałowego starcia? Ależ oczywiście. Oglądanie w akcji tylu świetnych piłkarzy to dla prawdziwego fana futbolu przecież olbrzymia przyjemność.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)