Data dodania: 29 lipca 2020 r. / Aktualizacja: 29 lipca 2020 r.

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej

siatkowka me siatkowka me

Po Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Świata, Mistrzostwa Europy są trzecią najbardziej prestiżową imprezą siatkarską na świecie. Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) organizuje je co 2 lata dla wszystkich europejskich krajowych związków piłki siatkowej.

Dotychczas odbyło się 31 edycji mistrzostw Starego Kontynentu. Podium najbardziej utytułowanych drużyn w historii tej rywalizacji przedstawia się następująco:

 1. ZSRR – 12 złotych medali, 2 brązowe.

 2. Włochy – 6 złotych, 4 srebrne, 3 brązowe.

 3. Czechosłowacja – 3 złote, 4 srebrne.

Jak doskonale wiecie, dwie z tych reprezentacji już nie istnieje. Przed rozpoczęciem turnieju warto jednak zaczerpnąć garść informacji, które ekipy aktualnie możemy uznać za najlepsze w Europie oraz na świecie. Pomóc może nam w tym ranking FIVB.

Aktualny ranking FIVB

Zestawienie sporządzane przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej FIVB ma na celu porównanie aktualnej wartości sportowej poszczególnych reprezentacji narodowych. Drużyny otrzymują określoną ilość punktów w wyniku miejsc, jakie uda im się zająć na poszczególnych turniejach międzynarodowych.

Miejsce w tym rankingu ma znaczący wpływ na rozstawienie reprezentacji w turniejach, a także na otrzymaniu na nie tzw. dzikiej karty. Zgodnie ze stanem z czerwca 2020r. pierwsza dziesiątka tego rankingu przedstawia się następująco:

 1. Brazylia

 2. Polska

 3. Stany Zjednoczone

 4. Rosja

 5. Argentyna

 6. Francja

 7. Włochy

 8. Iran

 9. Japonia

 10. Kanada

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2021 – uczestnicy

Organizacja CEV podjęła decyzję, że liczba drużyn biorących udział w europejskim czempionacie pozostanie bez zmian. Wzorem poprzedniej edycji tej imprezy będzie to zatem 24 zespoły. Pewne miejsce oprócz gospodarzy (Polska, Czechy, Finlandia, Estonia) ma również 8 najlepszych ekip z ME w 2019 roku. Były to wtedy kolejno: Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy oraz Belgia.

Pozostałe 12 drużyn wyłonią kwalifikacje, które zgodnie z posiadanymi przez nas na ten moment informacjami rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ich największa ilość prognozowana jest jednak na początek roku 2021.

Szanse Polaków na medal

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn nie są dla naszej reprezentacji tak szczęśliwe jak choćby Mistrzostwa Świata. Co prawda Polacy to złoci medaliści siatkarskiego EURO 2009, jednakże warto zaznaczyć, iż jest to ich jedyny krążek o najcenniejszym kruszcu w historii.

Mówi się więc, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nie inaczej jest także w tym przypadku. Podopiecznych Vitala Heynena jako aktualnych mistrzów globu wymienia się rzecz jasna także w gronie faworytów EUROVOLLEY 2021.

51 – letni szkoleniowiec zapewnia w wywiadach, iż postara się przygotować swoich zawodników do gry na pełnych obrotach, jednak sporą przeszkodą mogą okazać się Igrzyska Olimpijskie, które prawdopodobnie odbędą się w tym samym roku.

Typowanie szans poszczególnych drużyn na ponad rok przed planowaną datą rozpoczęcia turnieju jest jak wróżenie z fusów. Mimo wszystko postanowiliśmy spróbować wybrać nasze redakcyjne TOP 3 Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2021. Oto i one:

 1. Polska

 2. Francja

 3. Rosja

Czy tak będzie wyglądał ostateczny układ sił na podium? Przekonamy się za jakiś czas. Wątpliwości nie ulega natomiast fakt, iż przed siatkarzami bardzo intensywne miesiące. Trzymajmy więc za nich kciuki i módlmy się, aby zdrowie im dopisywało.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 3)